Lidická lípa v Novém Boru s památníkem. FOTO – archiv M. MĚSTECKÉ

Na počest žen z Ravensbrücku

Vzpomínkové akce na památku strastiplné pouti skupiny lidických žen, které došly na jaře roku 1945 z koncentračního tábora Ravensbrück až do osvobozené vlasti, a na další vězněné ženy, se konaly 23. května v Novém Boru, Janově a České Lípě.

Setkání a přednášky se účastnila řada vzácných hostů, kteří položili květiny u novoborské Lidické lípy a vysadili na náměstí Osvobození v České Lípě dceřinou hrušeň vypěstovanou z roubů památné Lidické hrušně. Toho se zúčastnili zástupci vedení města České Lípy, občané a studenti českolipských škol. Členové delegace z Lidic položili kytice u pomníku osvobození a připomněli si u pamětní desky umístěné na zdi muzea, jak právě zde lidické ženy strávily první noc ve svobodné vlasti, informoval Haló noviny Antonín Nešpor z Občanského sdružení Lidice.

V rámci vzpomínky na Emmu Görlich-Jebautzkou, vězeňkyni KT Ravensbrück, byla odhalena pamětní deska na jejím rodném domě v Janově. Paní Emma měla štěstí, koncentrační tábor přežila. Čekalo ji však strastiplné hledání dcery Anežky, se kterou byla zatčena již v roce 1939. Nakonec se s ní šťastně shledala. »O svých osudech nikdy příliš nevyprávěla, snad vůbec. Přála si být pohřbena bez náhrobku. Zařadit se mezi bezejmenné oběti, jejichž popel nacisté naházeli do jezera u KT Ravensbrück,« uvádí Milena Městecká, která každoročně absolvuje pěší pochod z Ravensbrücku do Nového Boru ve stopách lidických žen.

Odhalení desky v Janově byla přítomna také dcera paní Jebautzké Anežka. Historický exkurz provedl publicista Stanislav Motl. Při podvečerní besedě, uspořádané v Navrátilově sále v Novém Boru historikem Vladislavem Jindrou, věnované tématu návratu lidických žen z Ravensbrücku domů, vystoupili s odpověďmi na dotazy z publika přítomní synové dvou lidických žen - Miroslav Kaliba a Antonín Nešpor. Městecká pohovořila o letošním již šestém ročníku rekonstrukce transportů smrti.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 8 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.