Tlumočení při oficiálním přijetí (vpravo zástupkyně ředitele Odboru mezinárodních vztahů pro střední a východní Evropu a Střední Asii ÚV KS Číny Yan Yuqing, která je také bohemistkou)

Říkají jí Helenko

Tímto krásným českým jménem si nechává od Čechů říkat slečna Peng Xiaohang z Pekingu. Pracuje jako tlumočnice a překladatelka do českého jazyka na mezinárodním oddělení Ústředního výboru KS Číny, konkrétně v odboru střední a východní Evropy. Je vystudovanou bohemistkou a češtinu ovládá více než dobře.

»Tlumočím, když k nám přijede česká delegace, ale jinak mám i jiné úkoly, kontaktování, papírování…, zkrátka co je v práci potřeba,« napsala mi do mailu, když jsem se jí na dálku zeptala, v čem vlastně spočívají její pracovní povinnosti. S Helenkou jsem se seznámila na studijním pobytu v Číně v prosinci loňského roku.

Slečna Peng se narodila v provincii Hunan na jihu Číny. Vystudovala pekingskou Univerzitu mezinárodních vztahů, obor český jazyk a bohemistiku, a od absolutoria, tj. od roku 2011, žije a pracuje v čínském hlavním městě. Jak se svěřila, sourozence nemá, mládence snad ano, ale to jsem nezkoumala…

Jako téma své diplomové práce si zvolila dramata Karla Čapka. Rozebírala R.U.R., Matku, Bílou nemoc. Všechna díla samozřejmě přečetla v originále, jednu hru viděla v divadle, ostatní na videozáznamech. S českým jazykem se seznámila až na vysoké škole a za pouhé čtyři roky intenzivního studia jej ovládla. Byla také na stáži na Karlově univerzitě v Praze a seznámila se s českým způsobem života. Odhaduje, že v Číně je asi na dvě stě bohemistů a bohemistek.

Kromě češtiny Helenka hovoří také výborně anglicky. Jestliže češtinu ovládla za krátký čas, angličtinu se učila již odmala, od základní školy.

A jaké má sny, tedy ty pracovní? »Zatím žádný konkrétní sen nemám, ale jsem spokojena s prací, jakou mám. Mohu totiž po absolvování studia získávat na ústředním výboru zkušenosti, zdokonalovat jazyk při tlumočení a navíc poznat do hloubky svou zemi, protože české delegace doprovázím po celé Číně,« odpověděla na mou otázku.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 27 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.