FOTO - Pixabay

Češi jsou drogoví rekordmani

Mladí Češi nadále vedou evropské statistiky uživatelů konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce aspoň jednou více než pětina lidí ve věku 15 až 34 let.

Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Zatímco mladí Češi ve věku 15 až 34 let evropskou statistiku zneužívání konopí s 28,7 procenta vedou, v kategorii od 15 do 64 let skončila ČR až na šestém místě z 30 sledovaných zemí. Větší zkušenost měli v této skupině s konopnými drogami lidé ve Francii (téměř 41 procent), Dánsku, Itálii, Španělsku a Británii. Až za ČR skončilo ale například Nizozemsko. Na Slovensku ve věkové kategorii 15 až 64 let marihuanu či hašiš užilo 10,5 procenta obyvatel země.

Rekordmany jsou ve zkušenostech s konopnými drogami Češi mezi 15. a 16. rokem věku (42 procent). O tři procentní body za nimi zaostávají francouzští studenti, o třetí příčku se po značné odmlce dělí mladí Španělé a Nizozemci (27 procent). Patnáctiletých a šestnáctiletých Slováků marihuanu či hašiš zneužívá oproti Čechům o polovinu méně. Celkem na sledovaném území - EU, Norsko a Turecko - konopné drogy aspoň jednou zneužila téměř čtvrtina populace.

Denně je užívá asi procento všech dospělých obyvatel kontinentu. V posledních 12 měsících ho užilo 16,6 milionu Evropanů ve věku 15 až 34 let. Po letech útlumu začíná v Evropě podle zprávy opět růst obliba MDMA, který se nejčastěji prodává v podobě tablet pod názvem extáze.

Zvláštní pozornost zpráva věnuje také problematice pervitinu v ČR, která je v Evropě jeho největším výrobcem. Zatímco dříve se ale produkce drogy soustředila do malých varen a pervitin vznikal pro vlastní nebo místní potřebu, v poslední době objem jeho výroby roste a zapojili se do ní organizované zločinecké skupiny. Gangy ho pak distribuují na domácí i zahraniční trh, především do Německa, Rakouska, ale i na Slovensko.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2016-06-01 10:39
Informace z článku jsou sice zajímavé, ale vyvolávají otázku: Co
vede mladé lidi brát drogy? Dostupnost drog je jedna věc a psychická
motivace vyzkoušet či opakovaně brát drogu druhá? Nakolik je to
motivováno citovým strádáním, zvědavostí, pocitem hrdinství,
slabosti odmítat nabídky, snahou držet s partou krok, kompenzování
vnitřního trápení, touha uvolnit se? Kolik rodičů dovede u svěho
dítěte poznat jeho prožívání, touhy, neuspokojené psychické
potřeby? Na jedné besedě o drogách bylo přeplněno rodiči
dospívajících a hodně jich si kladlo otázku typu: "Jak je to
možné, že naše dítě bere drogy, když jsme ho slušně
vychovali?" Na jiné besedě o výchově malých dětí v rodinách
bylo prázdno. Bohužel, mnoho rodičů bere jako "slušně"
vychované dítě to, že se v rodině chová slušně a nezajímají se o
to, jaké skutečně je a zda například citově nestrádá. Podle čeho
mohou rodiče poznat, že jejich dítě citově velmi strádá? Jme národ
citově strádající?
Reklama
Reklama

Reklama