FOTO - Pixabay

Češi jsou drogoví rekordmani

Mladí Češi nadále vedou evropské statistiky uživatelů konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce aspoň jednou více než pětina lidí ve věku 15 až 34 let.

Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Zatímco mladí Češi ve věku 15 až 34 let evropskou statistiku zneužívání konopí s 28,7 procenta vedou, v kategorii od 15 do 64 let skončila ČR až na šestém místě z 30 sledovaných zemí. Větší zkušenost měli v této skupině s konopnými drogami lidé ve Francii (téměř 41 procent), Dánsku, Itálii, Španělsku a Británii. Až za ČR skončilo ale například Nizozemsko. Na Slovensku ve věkové kategorii 15 až 64 let marihuanu či hašiš užilo 10,5 procenta obyvatel země.

Rekordmany jsou ve zkušenostech s konopnými drogami Češi mezi 15. a 16. rokem věku (42 procent). O tři procentní body za nimi zaostávají francouzští studenti, o třetí příčku se po značné odmlce dělí mladí Španělé a Nizozemci (27 procent). Patnáctiletých a šestnáctiletých Slováků marihuanu či hašiš zneužívá oproti Čechům o polovinu méně. Celkem na sledovaném území - EU, Norsko a Turecko - konopné drogy aspoň jednou zneužila téměř čtvrtina populace.

Denně je užívá asi procento všech dospělých obyvatel kontinentu. V posledních 12 měsících ho užilo 16,6 milionu Evropanů ve věku 15 až 34 let. Po letech útlumu začíná v Evropě podle zprávy opět růst obliba MDMA, který se nejčastěji prodává v podobě tablet pod názvem extáze.

Zvláštní pozornost zpráva věnuje také problematice pervitinu v ČR, která je v Evropě jeho největším výrobcem. Zatímco dříve se ale produkce drogy soustředila do malých varen a pervitin vznikal pro vlastní nebo místní potřebu, v poslední době objem jeho výroby roste a zapojili se do ní organizované zločinecké skupiny. Gangy ho pak distribuují na domácí i zahraniční trh, především do Německa, Rakouska, ale i na Slovensko.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 7 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2016-06-01 10:39
Informace z článku jsou sice zajímavé, ale vyvolávají otázku: Co
vede mladé lidi brát drogy? Dostupnost drog je jedna věc a psychická
motivace vyzkoušet či opakovaně brát drogu druhá? Nakolik je to
motivováno citovým strádáním, zvědavostí, pocitem hrdinství,
slabosti odmítat nabídky, snahou držet s partou krok, kompenzování
vnitřního trápení, touha uvolnit se? Kolik rodičů dovede u svěho
dítěte poznat jeho prožívání, touhy, neuspokojené psychické
potřeby? Na jedné besedě o drogách bylo přeplněno rodiči
dospívajících a hodně jich si kladlo otázku typu: "Jak je to
možné, že naše dítě bere drogy, když jsme ho slušně
vychovali?" Na jiné besedě o výchově malých dětí v rodinách
bylo prázdno. Bohužel, mnoho rodičů bere jako "slušně"
vychované dítě to, že se v rodině chová slušně a nezajímají se o
to, jaké skutečně je a zda například citově nestrádá. Podle čeho
mohou rodiče poznat, že jejich dítě citově velmi strádá? Jme národ
citově strádající?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.