FOTO - pixabay.com
Číp: Zjednodušeně řečeno – zákon poskytuje vyšší míru ochrany spotřebiteli, a klade vyšší nároky na poskytovatele.

Postavení spotřebitelů má posílit

Spotřebitelé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to vládní návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který posílí postavení spotřebitelů, a také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.

V pátek ho s úpravami schválili poslanci. Hlasovalo pro něj 158 ze 175 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. »Zjednodušeně řečeno – zákon poskytuje vyšší míru ochrany spotřebiteli, a klade vyšší nároky, nejen odbornostní, na poskytovatele,« řekl našemu listu člen rozpočtového výboru René Číp (KSČM) a dodal, že novinky jsou k dobru věci. Úvěr by měl věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.

V doprovodné normě navíc poslanci schválili úpravu rozpočtového výboru, podle níž mají spory u smluv ze spotřebitelských úvěrů rozhodovat výhradně soudy. »Končí veškeré rozhodčí doložky. Arbitráže, které si různé nebankovní subjekty vymiňovaly, definitivně končí a bude to pouze v gesci soudu,« uvedl poslanec KSČM.

Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na tzv. účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. »Zjednodušuje se možnost pro spotřebitele, který zdědí nějaké peníze, získá lépe placené zaměstnání, nebo z jiného důvodu chce dřív splatit hypotéku či nějaký úvěr. Nově nebude platit pokutu,« vysvětlil. V těžkých životních situacích jako při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.

Podnikání v úvěrové oblasti bude přísnější

V případě prodlení splátek bude moci poskytovatel naúčtovat penále a smluvní pokuty jen do 50 % z výše úvěru, nejvýše však 200 000 Kč. Snížení procentní výše sněmovna přijala na návrh rozpočtového výboru, vláda navrhovala 70 %. Zákon bude ohledně smluvních pokut platit i zpětně. Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy budou moci lidé zdarma splatit podle schváleného návrhu Václava Votavy (ČSSD) až čtvrtinu hypotéky, původní předloha předpokládala pětinu. Za to si nyní banky účtují často vysoké poplatky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy. Votava navíc prosadil úpravu, podle níž budou moci lidé splatit jednorázově hypotéku při prodeji nemovitosti. Operaci by mohli provést až po dvou letech trvání úvěrové smlouvy. Náhrada nákladů by činila procento z předčasně splacené částky, nejvýše však 50 tisíc korun.

Předloha zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli - nyní jde o více než 60 tisíc lidí. Poskytovatelé budou muset například mít základní kapitál aspoň 20 milionů korun. Návrhy ústavně právního výboru a Marka Bendy (ODS) na jeho snížení na 15 nebo 5 mil. Kč poslanci odmítli. Předloha taky klade vyšší nároky na odbornost zprostředkovatelů a nebankovních poskytovatelů úvěrů.

Kontrolu bude provádět Česká národní banka

Kontrolu úvěrových firem by místo ČOI měla provádět ČNB, jež taky bude vydávat licence. »Veškeré nebankovní instituce budou nyní pod dohledem ČNB a budou muset být licencovány, což je velká novinka. ČNB se tomu zpočátku bránila, ale neúspěšně,« poznamenal Číp. Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) prosadil úpravu, podle níž se bude centrální banka zabývat i nelegálním poskytováním úvěrů. Firmám a jednotlivcům by za takový prohřešek hrozila pokuta až 20 mil. Kč. Zákon u takových úvěrových smluv uvádí, že nepožívají právní ochrany a věřitel by měl nárok jen na jistinu bez úroku a sankcí. Navíc by se měly zrušit odměny za nalezení nových pracovníků do distribuční sítě poskytovatelů úvěrů.

Regulace spotřebitelských úvěrů podle České asociace věřitelů nezabrání pádům do dluhových pastí. »Snížení nabídky úvěrů na regulovaném trhu automaticky neznamená snížení počtu předlužených osob nebo exekucí. Spotřebitelé, kteří nesplní podmínky licencovaných poskytovatelů, budou svoji poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh. V důsledku toho se možná sníží počty uvedené v oficiálních statistikách, rozhodně se však nezlepší reálná situace dlužníků,« uvedl prezident asociace Pavel Staněk.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 9 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.