ILUSTRAČNÍ FOTO - medicalnewstoday.com
Ondráček: Domácí násilí je jehlan, na jehož vrcholu je křížek – smrt oběti nebo pachatele.

Rozlišování závažnosti případů domácího násilí dělá problémy

Policie denně vyjíždí ke zhruba patnácti případům se znaky domácího násilí. V průměru tři až čtyřikrát denně přistupuje k institutu vykázání. I to svědčí o tom, že zákon na ochranu před domácím násilím, který je v České republice platný již deset let, funguje.

Shodli se na tom účastníci pondělního semináře (6. června), který se uskutečnil ve sněmovně pod záštitou členů ústavně právního výboru Heleny Válkové (ANO) a Zdeňka Ondráčka (KSČM). Akce se konala ve spolupráci s Bílým kruhem bezpečí, který si letos připomíná 25 let od svého založení. Jeho prezidentka Petra Vitoušová připomněla, že za dobu existence normy policie použila institut vykázání v 10 747 případech, z toho bylo 13 procent vykázání ve stejné domácnosti. Za první čtyři měsíce letošního roku policie eviduje 265 policejních vykázání. Připomeňme, že jde o institut, který umožňuje policii pachateli domácího násilí na deset dnů zamezit vstup do domu, v němž žije s obětí.

»Domácí násilí je jehlan, na jehož vrcholu je křížek – smrt oběti nebo pachatele,« řekl na úvod semináře Ondráček, který se jako policista s domácím násilím setkával pravidelně, i když na tom, že zákon na ochranu před domácím násilím je účinný, panuje všeobecná shoda, stále dochází k případům, že některé těžké případy domácího násilí jsou i dnes podceňovány a naopak méně závažné případy jsou přeceňovány. »Z praxe vím, že to tak je,« uvedl Ondráček. Za pravdu mu následně dali i další účastníci semináře.

Umět komunikovat s obětí

Podle Ludmily Čírtkové z Policejní akademie ČR jde o problém praxe nikoliv legislativy. Klíčovou roli v těchto případech sehrávají policisté, kteří se na místo dostávají jako první a jako první posuzují vážnost domácího násilí. »Policista je vstupní branou do systému pro většinu ohrožených osob. Vystavuje první diagnózu, která je pro další vývoj případu nejdůležitější,« uvedla Čírtková. Existuje podle ní dobrá i špatná praxe s prací policie. Důvodem, proč policisté nerozpoznávají vážnost domácího násilí, je mj. jejich nedostatečné proškolení na tuto problematiku. To je zatím dobrovolné, podle Aleny Skoumalové z Krajského ředitelství PČR Jihomoravského kraje by mělo být povinné. Policisté by se měli naučit především komunikovat s obětí, umět od ní získat informace a nebát se přijmout institut vykázání. »Policisté jsou v časovém presu, musí se rozhodovat rychle a jsou případy, kdy raději násilníka vykážou a z místa odjíždějí s čistým svědomím,« vysvětlila Lucie Paprsteinová z Intervenčního centra v Ostravě. Násilník má totiž možnost bránit se vykázání podáním námitky, stížnosti nebo žalobou, oběť však možnost opravného opatření nemá. »Selhání policie v těchto případech často končí fatálně,« dodal Ladislav Havlina z Odboru služby pořádkové policie KŘP Ústeckého kraje. Informoval o tom, že v jejich kraji se podařilo prosadit povinné školení policistů, což se projevilo zvýšením počtu vykázání.

Nejednotné rozhodování soudů

Václav Kabátník, vedoucí oddělení obecné kriminality v Ústí nad Labem, si postěžoval na nejednotnost v rozhodování soudů. »Některé soudy jsou hodně vstřícné k obětem, jiné jsou dost opatrné,« uvedl.

Odstranění nejednotnosti soudních rozhodování a zajištění proškolování soudců v této problematice je také jedním z doporučení, na nichž se účastníci semináře shodli. »Je také třeba zlepšit nárok obětí na bezplatnou právní pomoc, zavést statistiku vykázání, které soud nařizuje v případě domácího násilí, zřídit specialisty na úrovni krajů a územních odborů policie, podpořit systematické specializované vzdělávání pracovníků OSPOD a věnovat více pozornosti výuce problematiky domácího násilí na lékařských fakultách i středních zdravotních školách,« shrnula závěry semináře Válková. Dodala, že některé z podnětů, které v jeho průběhu zazněly, jí, ale i dalším poslancům mohou posloužit k přípravě pozměňovacích návrhů k zákonům, které mají k této problematice blízko.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 9 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2016-06-26 16:17
Co jsem bral jako pouhou vizi, je dnes v USA již realita. Tam mohou soudy
nařídit agresivním osobám absolvovat kurz na ovládání vzteku. Píše
se o tom v článku "Populární kurzy na ovládání vzteku",
tištěné Haló noviny 25.-26.6.2016
Gartouzek
2016-06-15 13:26
Vykazování z bytu považuji pouze jako nouzové řešení. Pokud domácí
násilí dosáhne úrovně, že ho musí řešit policie, soudy by měly
nařizovat pachatelům i obětem speciální kurzy. Učili by se tam
poznávat příznaky jednotlivých úrovní zlosti, metody nakládání se
svou zlostí a metody jednání se zlostnou osobou. Předpokládám, že to
jednou bude součásti všeobecného vzdělávání.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.