Premiér Bohuslav Sobotka. ILUSTRAČNÍ FOTO - Haló noviny/Vladimír SLOBODZIAN

Pan premiér si nevidí ani na špičku nosu

V projevech premiéra a v přístupech vlády k migrační krizi se opakovaně projevuje ztráta paměti, absence vlastní odpovědnosti za kritický stav. Chybí seriózní hodnocení skutečných příčin vzniku vln migrantů z balkánského Kosova, z Afghánistánu, Iráku a Sýrie do zemí EU a do Evropy.

»Z takto neseriózního přístupu lze usuzovat, že i do budoucna hrozí v té či oné formě opakování nynějších mimořádně závažných problémů a s nimi spojených bezpečnostních hrozeb pro Evropu i ČR a české občany,« zdůraznil v písemné interpelaci na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) místopředseda sněmovního školského výboru Miroslav Grebeníček (KSČM). S nedostatečnou, zcela formální a na konkrétní dotazy rezignující odpovědí premiéra se nespokojil. Interpelace se tak dostane na jednání sněmovny a Sobotka bude muset být konkrétnější.

Grebeníček vycházel z nedostatečných informací, které předseda vlády podal sněmovně v lednu a v březnu. »Poté, co místopředseda sněmovny Vojtěch Filip usiloval poukázat na skutečné příčiny migrační krize, jste jen neurčitě a velmi alibisticky reagoval, že ‚příčiny migrace dnes jsou ve zhroucených státech, jako je Irák, který je polozhrouceným státem, jako je Sýrie, která se úplně rozpadla, jako je Libye. Tohle je příčina migrace‘,« citoval poslanec. V té souvislosti premiér podle něj také vyslovil sporné tvrzení, že »v rámci mezinárodního společenství ČR tam, kde jsme v Evropě, v OSN, tam, kde máme možnosti, tak se snažíme pomoci k tomu, aby se situace stabilizovala«. Premiér nenaznačil od ledna do března žádný pozitivní posun, pokud jde o sebereflexi a odvahu pojmenovat skutečné příčiny krize a hledat účinná preventivní opatření pro budoucnost. Proto mu poslanec položil konkrétní otázky. Premiér je asi nečetl a jeho úředníci vypracovali odpověď, která nemůže uspokojit. A Sobotka ji podepsal.

Konkrétní otázky, odpovědi ve stylu PŠM

Grebeníček se například ptal, proč se premiér a vláda zdráhají přiznat, že »příčiny současné migrační krize a přílivu migrantů z Afghánistánu, Iráku, Sýrie, ale také z Kosova a Ukrajiny spočívají především a zejména v silové politice a militaristické a okupační praxi vlád USA, Velké Británie, Francie a Německa a v expanzivní politice NATO«.

Zajímalo ho, proč se vláda a Sobotka zdráhají vymáhat po spojencích v NATO dodržování ženevských konvencí a dalších úmluv o lidských právech, proč vláda ČR odmítá žádat vládu USA a NATO o dodržování mezinárodního práva a o přijetí plné politické a ekonomické odpovědnosti za katastrofální ekonomickou, sociální a politickou situaci »v protektorátu USA v Kosovu a za situaci Spojenými státy a dalšími členy NATO rozvráceného Afghánistánu, Iráku a do občanské války vehnané a Islámským státem napadené Sýrie…« Grebeníček chtěl vědět, jaká opatření udělá vláda ČR k tomu, aby převraty, agrese, expanze a okupace provokované a prováděné USA i dalšími zeměmi NATO nezatáhly v nejbližší budoucnosti ČR do dalších válek a okupací… »Je vaše vláda ochotna a schopna se distancovat dnes a do budoucna od postupů vlád USA, vedení NATO a EU tehdy, když tyto postupy vedou ke vzniku a eskalaci bezpečnostních hrozeb a k humanitárním katastrofám i migračním krizím, rozšiřování hrozeb teroru i k neospravedlnitelnému přesouvání nákladů za tyto postupy neodpovědných spojenců na český stát a občany,« zeptal se poslanec.

Bez aktivit NATO bude ve světě nestabilita, pašeráci a terorismus?

Premiér v úvodu konstatoval, že členství ČR v NATO a v EU jsou dva základní pilíře české zahraniční a bezpečností politiky. Následovala čítanková propaganda, jakési politické školení mužstva (PŠM). »NATO je organizací, která má ve svém zakládajícím dokumentu (Washingtonská smlouva) explicitně zakotven princip dodržování mezinárodního práva. Všechny aktivity NATO jsou jednohlasně odsouhlaseny všemi členskými státy Aliance, včetně ČR, mají silný právní základ, včetně příslušných rezolucí RB OSN, a jsou vykonávány v souladu s mezinárodním právem… Pokud jde o příčiny současné migrační a uprchlické krize, ty je třeba hledat v chronické nestabilitě a regionálních tenzích v oblastech Blízkého východu, severní Afriky a jihovýchodní Asie. NATO a její členské země vše, co je v jejich moci a schopnostech, aby tyto regionální nestability mírnily a potlačily jak příčiny, tak negativní bezpečnostní, ekonomické a humanitární následky migrační a uprchlické krize…« Zkrátka a dobře – nebýt aktivit paktu NATO a jeho členů, máme zde terorismus, nestabilitu, pašeráky, ještě silnější migrační krizi atd. Právě proti tomu směřují podle Sobotky všechny aktivity NATO, a to v souladu s mezinárodním právem. Více slov asi netřeba.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 128 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2016-06-15 22:40
Copak o to, kdyby bičem dostala jen vláda, bylo by to dokonce dobře.
Problém je v tom, že bič největšího nepřítele lidstva má podobu
ochuzeného uranu.
jmhad
2016-06-15 18:18
Souhlas s onou pamětí. Mne by zajímalo a budu i sledovat, zda dodrží
všechny sliby, které dává kam přijde. A že je pořád někde
jinde,nyní zrovna v Číně / a na vloni jaře věšel vlajku Tibetu/, ten
snad má doma pro manželku mladší záskok.
2alsata
2016-06-15 17:43
Pan premiér má skutečně velké problémy s pamětí. Po minulých
volbách během měsíce zapomněl na to, co před volbami sliboval.
hajek.jiri51
2016-06-15 17:03
Strčilí jsme hlavu do chomoutu zápřahu, kterého vozkou s bičem v ruce
je největší nepřítel lidstva. Tak nám teď nezbývá nic než tu
káru táhnout kam vozka chce. Jinak nám, lépe řečeno naší úslužné
vládě hrozí, že tím bičem dostane na nechráněný zadek. A rozum,
hrdost či čest zůstala kdesi vzadu ve škarpě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.