FOTO - Pixabay

Češky rodí v průměru ve 30 letech

Češky rodí první dítě o pět let později než v roce 1990. Průměrný věk rodiček loni dosáhl 30 let, po umělém oplodnění je ještě vyšší. To žádají ženy většinou mezi 33 až 38 lety. Po třicítce se však plodnost snižuje a v 35 letech skokově klesne.

Také metody umělého oplodnění jsou úspěšnější u mladších žen. Upozornila na to gynekologická společnost, která zvažuje návrh, aby zdravotní pojišťovny hradily mladším ženám umělé oplodnění v plné šíři. Motivovaly by je tak, aby vyhledaly pomoc včas.

»Zdravotní pojišťovny hradí do 39 let věku ženy čtyři cykly, když při prvních dvou se přenese po jednom embryu. Jsou ale metody a techniky, které nehradí,« řekl novinářům přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno Pavel Ventruba. Diskuse se podle něj vede také o úhradě vyššího počtu cyklů ze zdravotního pojištění. Tím by si umělé oplodnění mohlo dovolit více žen. »Základní je, aby si ženy uvědomily, že od 35. roku rapidně úspěšnost otěhotnění klesá a měly by se začít starat dřív,« upozornil lékař karlovarského centra asistované reprodukce Petr Uher.

Odborná společnost debatuje také o posunutí věkové hranice pro úhradu pojišťovnou na 43 let. »Osobně bych se za to přimlouval, řada žen žije zdravě, sportují, ve 43 letech jsou schopnější dítě donosit než ženy před 20 lety,« řekl Uher. Návrh na posunutí hranice předkládá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která chce rozšířit tuto možnost i pro nezadané ženy a lesbické páry.

Zdravotní pojišťovny hradí ženám léčbu neplodnosti do 39 let věku, pak si ji platí samy. V pražském Ústavu pro péči o matku a dítě, který patří státu, dá samoplátce z ČR a EU za cyklus 26 tisíc Kč a ze zemí mimo EU 40 tisíc Kč, za zmražení a skladování embrya 4000 Kč, resp. 8000 Kč. Příjemkyně darovaného vajíčka a spermie zaplatí 82 500 Kč a 115 000 Kč. Dárci spermií dostanou 1000 Kč, dárkyně vajíček 20 000 Kč. Soukromé kliniky mají ceny podobné, celková částka pak závisí na počtu cyklů a na tom, jaké další metody a léky pro zvýšení úspěšnosti zařízení nabídne.

Ročně se v České republice narodí přes pět tisíc dětí s pomocí asistované reprodukce, v české populaci jich je již přes 100 tisíc. Další tisíce dětí počatých na českých klinikách žije v zahraničí, zejména v Německu a Irsku. Cizince láká vysoký standard reprodukční medicíny v ČR za dobré ceny a liberální zákony umožňující provádět techniky, které jinde nejsou možné. Zakotvena je anonymita dárce, pokud by se zrušila, dárců by rapidně ubylo, pak by se musel jako v jiných zemích omezit počet těhotenství na jednoho dárce, kontrolovalo by se, do kterých center dárci chodí, varoval Uher. »My dárců máme dostatek, nedělá nám žádný problém, že na jednoho dárce může být jedno až dvě těhotenství, které rozptýlíme po celé Evropě. Nikdy se ty děti nemohou potkat,« shrnul.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.