Reorganizace policie a trable vládní koalice

V poslední době jsme intenzivně konfrontováni s ostrým mocenským sporem o reorganizaci specializovaných policejních útvarů. Titulární představitele koaliční rozepře o strukturu významných kriminálních pracovišť politicky personifikují ministr financí Andrej Babiš na straně jedné, a ministr vnitra Milan Chovanec na straně druhé. V této souvislosti již bylo řečeno mnohé, lídři ČSSD i hnutí ANO vytrvale přicházejí se svými argumentačními hypotézami, »dobře« míněnými vizemi či představami, ale jiskří se tak nějak stále více.

Domnívám se, že celý svár je ale pouze kouřovou clonou, jakýmsi uměle zkonstruovaným problémem, který by měl šikovně odvést pozornost české veřejnosti od palčivějších problémů, do kterých jsou oba politické subjekty mírou rozličnou zakomponovány, a také současně co nejvíce poškodit svého nejvážnějšího konkurenta před blížícími se volbami do krajských zastupitelstev.

Osobně mě na celé kauze zaujal jeden skrytý aspekt, zdánlivě nesourodá problematika, kde se ale mohou zájmy pánů Babiše a Chovance skutečně střetávat, a tou je realita České pošty, státního podniku. Co se týče ČSSD, tak ve své poslanecké interpelaci na ministra vnitra jsem nedávno upozorňoval na ne zcela transparentní zaměstnávání spřízněných lidí, například exministra dopravy Žáka nebo Barbory Snopkové Haberové, která by měla mít úzkou vazbu na vedení »oranžové« strany. Ministr odpověděl po termínu, a to zavádějícím a nejen podle mého názoru i legislativně nepodloženou argumentací.

V případě hnutí ANO, neformálního Babišova politického impéria, je nyní vyšetřována firma Agrotec, z jeho holdingu Agrofert, která byla jako právnická osoba obviněna v souvislosti s veřejnou zakázkou na dodávku pneumatik pro poštu. Policie zasahovala nejen v poštovní centrále, ale o den později si odnesla dokumentaci i ze sídla samotného Agroteku. Ministra financí asi sotva někdo přesvědčí, že v tom »nemá prsty« jeho koaliční partner, a tak je nyní nutno mu dát »přes prsty« kvůli policejní reorganizaci. Babiš by se však měl věnovat spíše jiným věcem, které ho sice až tak nebrzdí v jeho »velkopodnikatelském rozletu«, ale škodí mu před občanskou veřejností.

Jednou z takovýchto záležitostí je nutnost vyvrácení mediálně prezentovaného podezření, že by určitým způsobem mohl stát za podezřelými úmrtími Tomáše Kejly, který miliardáři dříve sjednával schůzky s osobami z mocenských a obchodních struktur, a Petra Kovarčíka, který údajně dával až příliš najevo, že počátky »zázračného« Babišova zbohatnutí byly provázeny velmi podezřelými okolnostmi. Pan Jakl, bývalý tajemník prezidenta Klause a současně autor zmíněných podezření, která vyjevil v Parlamentních listech již v srpnu loňského roku, dokonce uvedl, že mu jeho známí doporučují, aby o tomto raději nemluvil nahlas a najal si navíc soukromou ochranku.

Proč ale první místopředseda vlády k těmto, doufejme »pomluvám«, mlčí?

Jiří VALENTA, poslanec (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 53 hlasů.

Jiří VALENTA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2016-06-30 10:58
Přesně tak, pane Hájku. Sdělovací prostředky odsoudí a zničí
nepohodlného člověka (politika) dříve, než to provede řádný a
"nezávislý" soud (Rath).
hajek.jiri51
2016-06-29 12:34
!mediální podezření" - to je nějaký nový termín pro cílené
šíření nepodložených obvinění případně pomluv a lží?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.