Dívky, které studují Střední vojenskou školu v Moravské Třebové, mají větší kariérní ambice než jejich mužští kolegové. Vyplývá to z průzkumu obecně prospěšné společnosti Osvětová beseda, o jehož výsledcích nás informovala ředitelka společnosti Zuzana Labudová.
Zatímco 27 % chlapců v průzkumu uvedlo, že jim bude stačit hodnost rotného a nižší, s takovou kariérou se podle aktuálních předpokladů spokojí jen 7 % dívek. Minimálně poručíkem či poručicí se chce stát 55 % chlapců a 68 % dívek a minimálně hodnosti majora touží dosáhnout 18 % chlapců a 25 % dívek.
Průzkum proběhl v rámci projektu Rovnoprávnost není sprosté slovo, který podpořilo ministerstvo obrany. V dotazníkovém šetření odpovídalo celkem 159 studujících Vojenské střední školy v Moravské Třebové, z toho 128 chlapců a 31 dívek ve věku od 15 do 19 let.
Na jediné střední vojenské škole v České republice aktuálně studuje pětina dívek. V rámci projektu se ve škole konalo celkem sedm besed o rovných právech v české společnosti i armádě.
Studenti a studentky se v průzkumu shodli na motivaci k přihlášení na vojenskou školu a budoucímu působení v armádě – většina (66 % chlapců a 65 % dívek) zvolila tento směr kvůli zajímavé a dobře placené práci. Necelá třetina chlapců (31 %) i dívek (32 %) šla na školu kvůli očekávanému dobrodružství.
Rovnost příležitostí v Armádě ČR hodnotí dívky a chlapci rovněž podobně. Zhruba polovina (49 % chlapců a 55 % dívek) je přesvědčena, že budou mít stejné šance jako opačné pohlaví. Čtyřicet pět procent dívek se ale domnívá, že lepší pozici mají v armádě chlapci, a totéž si myslí i 48 % studentů. Přesto se 59 % chlapců domnívá, že ženy mohou v Armádě ČR udělat kariéru jako muži. Stejného názoru je jen 19 % dívek.
---------------------------------------------------------
Výsledky průzkumu »Armáda ČR, rovné příležitosti a Ty« na Střední vojenské škole Moravská Třebová
Průzkum názorů a postojů mezi studujícími Střední vojenské školy v Moravské Třebové, jediné střední vojenské školy v České republice, se konal ve dnech 26. a 27. dubna 2016 v rámci projektu Rovnoprávnost není sprosté slovo obecně prospěšné společnosti Osvětová beseda. Součástí projektu, který podpořilo ministerstvo obrany, jsou besedy se studujícími a akreditované kurzy Úvod do genderu a Rovné příležitosti ve vzdělávání pro vyučující střední vojenské školy.
V průzkumu odpovídalo celkem 159 studujících ve věku od 15 do 19 let, z toho celkem 128 chlapců a 31 dívek.
2. V odpovědích na otázku, jaké šance budou mít ve srovnání se zástupci/kyněmi opačného pohlaví, se chlapci a dívky rovněž víceméně shodli:
3. Možnost, že v Armádě ČR dochází k diskriminaci kvůli pohlaví, mnohem častěji připouštějí dívky:
4. Na otázku, zda ženy mohou v Armádě ČR udělat kariéru jako muži, odpovídali chlapci a dívky odlišně:
5. Plány na vlastní budoucnost v Armádě ČR mají studenti a studentky vojenské školy podobné:
6. Co se týče skloubení práce v Armádě ČR s rodinným životem, optimističtější jsou chlapci, dívky si uvědomují složitost work-life balance:
7. Pochybnosti o tom, zda o výši platu v Armádě ČR skutečně rozhoduje pouze vzdělání, praxe a výkon, mají častěji dívky:
8. Kariérní ambice mají (možná překvapivě) vyšší dívky:
(za)
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 4.5, celkem 11 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.
těm národům, proti kterým vede imperialismus zločinné války lépe
umírat pod palbou ze zbraní, které drží v rukou ženy. Ty nesmysly,
které poblikujete jsou šílené.