Vědí o ní více ve světě než doma

Mezinárodní dětská výtvarná výstava (MDVV) Lidice vzdělává stále, i před zahájením slavnostního předání medailí nejúspěšnějším účastníkům, které proběhlo v Lidické galerii 31. května. Na ceremonii bylo oceněno 57 nejúspěšnějších dětských výtvarníků z ČR, jeden ze Slovenské republiky, jeden z Bulharska a dvě děti s učitelkou z Indie. Právě indická škola Young Envoys International z Hajdarábádu získala společně se Základní školou Sedmikráska z Rožnova pod Radhoštěm nejvyšší ocenění výstavy - Cenu poroty.

Děti se projíždějí v kočáře s koňmi, »jako páni«, před vstupem do zahrady za budovou Lidické galerie. Jiní se trénují na dobrovolné hasiče při ukázce práce hasičů z Hřebče. Batole leze po trávě uvnitř zahrady – už to umí! Roční holčička mongolských rodičů capká kolem dokola, celá šťastná, že nepadá. Na pódiu se koná generálka na slavnostní koncert pro radost úplně všem.

Všech je tu strašně moc! Do pravé mongolské jurty mě zve majitel z Malého asijského muzea – a upozorňuje na malebnou výzdobu uvnitř jurty. Poděkuji a listuji v Pohádkách z celého světa Martiny Drijverové a ilustrátorky Zdenky Krejčové (2001) – kniha je otevřena u mongolské pohádky. A od pódia už slyším jakoby sebe v dětství: »Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země…« zpívá zvučným vysokým hlasem malý, ba nejmenší z devíti kluků v souboru Čínské mezinárodní školy v Praze. Navazuje sbor třinácti dívek »My jsme muzikanti a přicházíme z české země…«, dokola dál a dál. Tak to je mi nádherná inkluze, totiž integrace.

Pastelkový svět

Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu, resp. její vyvrcholení s oceňováním, zahajuje ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Je třeba poblahopřát vítězům, poděkovat všem hostům, báječným spolupracovníkům, nejčastěji zřejmě ženám v čele s kurátorkou galerie Ivonou Kasalickou, rodičům, výhercům ze zahraničí, z ČR a SR a mnoha sponzorům a partnerům, jichž nikdy není asi dost.

Výherců je mnoho, dostávají batůžek na záda s dárky, aby ruce měli prázdné a mohli převzít ceny, aby mohli podávat ruce čtyřem nejvyšším činovníkům ministerským (je to zábavné, zejména jsou-li na řadě nejmenší děti či ty největší, které to na pódium berou sprintem). Agrofert opět vyniká vlastními cenami (je před volbami, že ano?).

Překvapují vzdálenosti, odkud vždy v únoru přicházejí do galerie v Lidicích poštovní balíčky s tvorbou dětí, tj. kde vědí o soutěži a o mučednické obci. Naopak, v České republice někteří o světoznámé soutěži nemají ani potuchy, a to ani ve významných sdělovacích prostředcích… Snad by je zaujaly soutěžní příspěvky z Palau, Bruneje nebo Chile (letos poprvé).

Během udílení cen oznamuje kurátorka zvěst na úrovni bomby: letadlo z Indie právě přistává na Ruzyni, výherci z Indie se opozdí! Poznáme je prý podle sárí (indický ženský svrchní oděv čili otočená látka kolem těla). Všichni vzrušeně berou na vědomí, že Cena poroty MDVV byla udělena indické škole z Hajdarábádu za tematicky zpracovaný a výtvarně bohatý soubor barevné grafiky, s přihlédnutím k dlouholetým a výrazným úspěchům a dlouhodobému zapojení do soutěže.

Aby to někomu nebylo líto, tak Cenu poroty pro českou školu získala za vynikající a dlouhodobou práci s dětmi ve všech - kurátorka zdůraznila - ve všech oborech výtvarné činnosti soukromá ZŠ Sedmikráska z Rožnova pod Radhoštěm. A hned doplňuji, že česko-anglický katalog 44. ročníku je ilustrován – obdobně jako pozvánka – kolektivní prací dětí Pastelkový svět (ZUŠ Mšeno, 9-15 let). Ať je ten svět »pastelkový« alespoň pro děti!

Návštěvu z Indie v čele s velvyslancem jsme div neumačkali. Prohlídka exponátů totiž k jejich příjezdu právě vrcholila. Kdo byl na jiném místě galerie, například v koutě kreativních her s výtvarnými a vzdělávacími prvky, ten Indii v Lidicích nezažil.

Jan Amos Superstar

Tradiční formát zmíněného reprezentativního katalogu s přehledem oceněných prací ze zahraničí, z ČR a SR asi mnozí vítáme kvůli usnadněné propagaci MDVV, která se stává jednou z největších a nejstarších soutěží dětského výtvarného projevu. Založena byla roku 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní. Letošní ročník je čtyřiačtyřicátý.

Je dobře, že počínaje letošním ročníkem s tématem Škola? Vzdělání! (na počest 70. výročí vzniku UNESCO) začala také spolupráce nejen se sponzory, ale i s Muzeem J. A. Komenského v Praze, kde bude instalována výstava z části soutěžních prací inspirovaných Učitelem národů, a to kupodivu i v zahraničním souboru prací.

Jako kdyby všude dominoval náš Jan Amos! To je docela k nevíře. České děti Komenského nejen portrétovaly podle různých předloh, ale jeho poselství vtělily do různých technik a nápadů, například jak v Bráně jazyků »studují« děti, dospělí, obrostlí vousáči, indiánci s čelenkami tmavé i bílé pleti, a postavičky bůhví odkud ze světa.

Žádné technické vymoženosti soudobé informační společnosti se kupodivu na výstavě prací nevyskytují (kromě filmové smyčky s dokumentací o tvorbě výstavy, v níž se pěkně představuje zázemí MDVV, archiv atd. Je zajímavé, že pouze jeden exponát znázorňuje příběh trestání žáka jakousi rákoskou, nicméně rákoska nedopadla. Šikana jako by neexistovala, pokud nestraší v depozitáři…).

Z tvrdé reality současnosti lze uvést snad jen jediný rozvinutý příběh z Pákistánu, kde terorista střílí v budově školy: jsou mrtví, kdosi se schovává pod katedrou (autorovi je 14 let). Jiný příběh z Ukrajiny je statický: dítě se dožaduje ochrany u vyděšeného dospělého, na pozadí je rozbombardovaná škola.

Na rozdíl od zkušené kurátorky se nedomnívám, že letošní téma nebylo lehce uchopitelné. Myslím, že výstava obsahuje svět jinakosti v zobrazení přírody, prostředí, svět »uchopitelných věcí« (školní brašna, vybavení laboratoří, tříd, tělocvičen), školní řády, vysvědčení, aktivity – zpěv, tělocvik, práce s mikroskopem, dalekohledem, počítadlem, vyjádření »vyššího cíle« J. A. Komenského, který má zdvižený prst s poučkou v bublině »Má-li se člověk stát člověkem, musí se vzdělat«.

Jana VACKOVÁ


Dovětek: Letošního ročníku MDVV se zúčastnilo 18 075 dětí ze 77 zemí. Porotci posuzovali celek 18 075 prací. Některé země se objevily poprvé, např. Kypr, Lucembursko, Senegal, Tádžikistán. Mnozí z našinců, a to včetně mainstreamových médií, ani nedovedou docenit, jakou mezinárodní prestiž má tato soutěž, jak je ve světě známa. Na slavnostní vyhodnocení přijeli ministři, ambasadoři, tajemník České komise pro UNESCO a další osobnosti.

Nejlepší práce si můžete v Lidické galerii prohlédnout do 30. listopadu, po jejím skončení bývá výstava instalována na dalších místech, i v zahraničí. Více na www.mdvv-lidice.cz.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

Jana VACKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.