Reklama
--> 

Socha pohraničníka se vrátila tam, kam patří

Na vrcholu Dyleň poblíž Dolního Žandova v Karlovarském kraji, jen pár set metrů od česko-německé hranice, bylo v sobotu slavnostně odhaleno sousoší pohraničníka se psem, jež nese název »Na stráži míru«. Účastníci této akce Klubu českého pohraničí (KČP) událost označili za mimořádnou.

Socha, jejímž autorem je národní umělec Jan Hána, má pestrý životopis. Byla instalována v roce 1955 v chebských Městských (dříve Gottwaldových) sadech na místě původního pomníku americkým vojákům, který však byl na přání obyvatel sňat po zahájení korejské války.

Po listopadu 1989 Občanské fórum rozhodlo o její likvidaci. Aby se tak nestalo, zasáhl bývalý velitel chebské brigády Pohraniční stráže (PS) plukovník Václav Vitoň a zajistil převoz pískovcové sochy do prostoru brigády. Po zrušení PS byla socha odložena do depozitáře města Chebu a tam přebývala »na hanbě« mezi dalšími sochami, které nový režim odmítal. Až díky úsilí obětavých lidí, iniciátorů z KČP, podplukovníka někdejší ČSLA Antonína Hofmanna, předsedy Místní rady KČP v Dolním Žandově Jakuba Gašparíka, ale i dalších, za pomoci místostarosty Chebu Pavla Hojdy (KSČM), který získal pro nové umístění sochy starostu i ostatní radní, byla na neomezenou dobu zapůjčena na vrchol Dyleň v Českém lese. Tam stojí na soukromém pozemku ve výšce 940 metrů n. m. Soše to v novém »bydlišti« sluší, byť se na ní mnoho přesunů poněkud podepsalo. Podle slov někdejších strážců státních hranic, kteří sloužili právě v tomto prostoru, se vrátila tam, kam patří.

Obhajoba historické pravdy

»Naším zájmem je obhajoba historické pravdy. I toto hojně navštívené shromáždění je důkazem, jak po ní lidé touží. A my se nemáme za co stydět,« uvedl Milan Richter, předseda Národní rady KČP, který neskrýval velkou radost. »Vy, kteří jste zůstali věrni své přísaze, jste byli vojáky studené války, ale stáli jste na stráži míru,« řekl shromážděným účastníkům, z nichž mnozí spojili svůj život s Pohraniční stráží a jsou nyní členy KČP, Sekce ochránců čs. státních hranic. Naše heslo »Neprojdou!« platí i dnes, poznamenal Richter s odkazem na lži, které se o úloze pohraničníků šíří z mediálního mainstreamu a které »nesmí projít«. Jak uvedl na nedávném celostátním setkání KČP v Nymburce u příležitosti 65. výročí přijetí zákona o ochraně státních hranic (což připadá právě na dnešek, jenž býval slaven jako Den Pohraniční stráže), díky práci pohraničníků bylo jen na přelomu 40. a 50. let zadrženo na hranicích na 2000 agentů zahraničních rozvědek, teroristů, sabotérů, vrahů a zlodějů majetku a ve stejném období zahynulo při plnění úkolů 49 ochránců hranic a na 290 bylo zraněno. Jména některých příslušníků PS, kteří zahynuli při ostraze hranice, jsou uvedena v malém muzeu, jež se nachází také na vrcholu Dyleň.

Richter vyzval k předání štafety dalším generacím, a jak bylo zřejmé na akci, na niž dorazilo mnoho mladých, KČP se to zřejmě daří.

Pečují o pomníky

Již dopoledne byl se všemi poctami vzpomenut hrdinský čin pětadvacetiletého Jaroslava Kysilky, jenž byl v roce 1949 při obraně státní hranice zastřelen teroristy. Jeho pomníček se již několik desetiletí nachází v obci Palič a KČP i místní o něj pečují. I této události se účastnili v hojném počtu obyvatelé, také starostka Dolního Žandova Eliška Stránská (KSČM), která si pochvaluje spolupráci se žandovským klubem KČP. Předseda Karlovarské krajské rady KČP Václav Bořánek v pietně slavnostní atmosféře Dne Pohraniční stráže předal zasloužilým členům čestná uznání.

Antonín Hofmann, jenž – jak řekl našemu listu - složil vojenskou přísahu v jiné době a jiné armádě (ČSLA), svůj slib už rozhodně měnit nebude, ostatně tak jako ostatní příslušníci PS. Za aktivní vklad při instalaci sousoší pohraničníka se psem obdržel z Richterových rukou Medaili KČP III. stupně.

V sobotu se konaly akce KČP také v Poběžovicích a Trocnově, 16. července proběhne v Aši-Krásné.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 341 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama