Ženská plenárka na sjezdu německé Levice

Ve dnech 28. a 29. května se v Magdeburgu konalo první zasedání V. sjezdu německé Levice (Die Linke). Zvolilo ústřední a výkonný výbor a hlavní funkcionáře strany pro další období. V předsednické funkci spolu pokračují Katja Kippingová a Bernd Riexinger, místopředsedy se staly dvě ženy Janine Wisslerová a Caren Layová a dva muži Tobias Pflüger a Axel Troost.

Aspoň základní seznámení s výsledky sjezdu je důležité pro výměnu informací a zkušeností v rámci mezinárodního komunistického a dělnického hnutí.

Tradiční zvláštností je zasedání ženské plenárky na začátku sjezdu – názory a postavení žen berou v německé Levici mnohem vážněji, než je tomu u nás. Vyšlo z ní několik návrhů usnesení, především sjezdem nakonec schválená rezoluce Ne znamená NE! požadující aktualizaci zákona o sexuálním násilí, aby jasně vyjádřený nesouhlas postižené/ho byl i v Německu opravdu rozhodující. Jen deset procent znásilnění je oznamováno a jen 8,4 procenta nakonec odsouzeno. Jde o důsledek obav znásilněných žen z reakcí veřejnosti a z nedostatku solidarity, ale také vadného, jen dílčí věci postihujícího zákona, když například jasně vyjádřený nesouhlas, včetně křiku apod. nestačí a osahávání není trestáno vůbec. Větší ochrana je požadována i v případě domácího násilí.

Ani po událostech v Kolíně nad Rýnem na přelomu roku nejde jen o problém muslimů a Severoafričanů. Jde i o každodenní a všudypřítomnou věc i v Německu, trestáno má být bez výjimky. Německá pravice – Pegida, Alternativa pro Německo a další, především křesťanští fundamentalisté, se cynickým a rasistickým přístupem snaží o konzervativně reakční pohled na ženu a sexuální morálku. Postižené ženy mají být argumentem pro zavření hranic. Dlouhý boj za ženská práva má být obrácen, a to včetně práva ženy rozhodovat o svém těhotenství. Levice říká »ne« omezování práv žen i všem formám diskriminace. Vede kampaň za různost sexuálních orientací, rodin a rolí.

(exn)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.7, celkem 39 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.