Účastníci Tour de intelekt 2014 před Prahou. FOTO – O. s. Intelekt

Slovenské děti jedou na kolech do Jinců

Již čtvrtý ročník cyklojízdy z Bratislavy do Prahy Tour de intelekt, jíž se letos účastní třicítka dětí a jejich rodičů ze soukromé základní školy pro nadané žáky z Bratislavy (a připojí se i běloruské děti), startuje již v pátek. Těsně před cílem je uvítá starosta Jinců Josef Hála (KSČM), který se na setkání s dobrými přáteli těší.

Během čtrnácti dnů děti projedou více než 700 kilometrů v etapách o délce kolem čtyřiceti kilometrů. »Letos pojedeme po trase z Bratislavy přes jižní Moravu, jižní Čechy do Jinců, kde nabereme síly před závěrečnou etapou do vašeho hlavního města,« řekl Haló novinám organizátor akce Petr Orság ml. s dovětkem, že se už do Jinců všichni velmi těší. »Pepa Hála má totiž obrovské srdce a nesmírně si vážíme jeho pomoci. Bez něho by jízda nebyla možná.«

Středočeské Jince se mají čím pochlubit. V tomto letním období nabídnou mladým cyklistům a jejich doprovodu nové bio koupaliště, které má velký ohlas v širokém okolí. Na koupališti je možné hrát vodní fotbal, je tam také hřiště na plážový volejbal, takže se očekává i turnaj mezi »Blaváky« a dětmi z nedalekého tábora v Ohrazenicích. »Letos, v důsledku zrušení vojenského výcvikového prostoru Brdy, můžeme cestovat na kolech i po Brdech, v nabídce budou i zámek Hořovice, hrady Točník a Žebrák prozradil Hála něco z připravovaného programu. Sám se bude na podzim znovu ucházet o místo v Zastupitelstvu Středočeského kraje.

»Jinak v Jincích jsme před pár dny otevírali za účasti hejtmana zrekonstruovanou ulici Čs. dělostřelců, opravený splav na řece Litavce, dokončujeme výstavbu osmi sociálních bytů, zateplujeme druhou budovu zdravotního střediska. Koncem prázdnin zahájíme výstavbu kanalizace ve dvou ulicích v Jincích,« stihl nám sdělit telegraficky. A plánů je ještě hodně, ale to je na jiné povídání…

Po dobu cyklojízdy od 15. do 30. července děti budou spát ve stanech, budou si vařit a vzájemně si pomáhat se vším potřebným. V plánu jsou i odpočinkové dny, kdy si budou užívat koupání a všech radostí prázdninového života a samozřejmě poznávat pamětihodnosti v zemi svých nejbližších přátel.

Dvojí metr bolí

Bratislavanům není lhostejný osud dětí na Donbase, kterým nesmyslný válečný konflikt ublížil nejvíce. Proto se organizátoři cyklojízdy snažili již dlouho před akcí zajistit, aby se aspoň pár dětí z této oblasti, například z dětských domovů, mohlo do cyklojízdy a následného pobytu v táboře poblíž Jinců zapojit. »Ale všichni, včetně politiků, které jsme kontaktovali, se zalekli toho, že chceme dovézt děti právě z Donbasu, a neposkytli nám pomoc. To, co zabíjí, je necitlivost, nezájem…« neskrývá velké rozčarování Orság. Navíc se situace na Donbase podle slov jeho donbaských známých přiostřila. Na útraty slovenského státu se rekreovalo na Slovensku 200 dětí z Ukrajiny, ovšem to byly, jak poznamenal Orság, »ty správné děti«, porošenkovské… Proto ten dvojí metr bolí. Za jedinou bílou vránu mezi politiky označil slovenského ministra vnitra Kaliňáka, jenž udělil dětem z Donbasu výjimku na bezvízový vstup.

Cílem je radost

Tento plán tedy nevyšel, ale lidé ze ZŠ Intelekt z Petržalky přišli s dalším nápadem: vyzvat slovenský parlament, aby byl jeden den mezi památnými dny věnován vzpomínce na dětské oběti válek. K tomu rozjeli kampaň »Jeden kilometr za každou nevinnou dětskou oběť válečných konfliktů«. O co jde? »Zapojené děti a dětské kolektivy by mohly absolvovat nekonečné kilometry na kolech, pěšky nebo je uplavat apod., symbolicky za děti, které i dnes umírají ve válkách,« vysvětlil detaily svého plánu. Získali již záštitu starosty MČ Bratislava-Petržalka Vladimíra Bajana a usilují od příštího roku o podporu od Sdružení měst a obcí Slovenska.

Petr Orság jako bývalý kameraman a fotoreportér-fotoeditor opustil svou profesi, aby mohl pomoci své manželce ve vedení soukromé školy pro intelektově nadané děti, jež však mají své problémy v podobě přidružených diagnóz, například autismu, ADHD, ADD. »Právě kvůli těmto dětem cyklojízda vznikla. Svět se skládá z maličkostí a pro nás je nejdůležitější maličkostí dětská radost, dětský smích a to, na co mají děti výsostné právo a my dospělí jsme povinni jim to zabezpečit - šťastné dětství,« vyznal se Orság.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 11 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.