Sonja o současné Brazílii

Dilmě fandím, věřím jí, pro lidi toho udělala hodně. S těmi, co ji sesadili, nesouhlasím! Sonja (na snímku), která pracuje jako hospodyně v jedné z rodin v brazilské Fortaleze, má jasno v tom, kdo zájmy širokých vrstev hájí a kdo nikoli.

FOTO - Edno CERQUEIRA jr.

Přeje si, aby Senát (tentokrát nikoli pod vedením svého předsedy, ale generálního prokurátora, taková jsou v největší latinskoamerické zemi legislativní pravidla) rozhodl spravedlivě a Dilma Rousseffová se do prezidentského křesla vrátila. Sonja oceňuje především sociální program rodinného balíčku Bolsa familia, iniciovaný vládou pod vedením někdejšího levicového prezidenta Luly, v němž pokračoval i Dilmin kabinet - jedná se o sociální příspěvek rodinám za to, že posílají své děti do školy a nechají je proočkovat.

Výše příspěvku se odvíjí od počtu dětí. Sonja, matka dvou dětí, pobírá v současné době 167 reálů (jeden reál je podle současného kurzu přibližně 7,50 Kč), jak to bude v budoucnu, neví. Bojí se, aby stávající vláda pod vedením prezidenta Michela Temera - která se k moci dostala zcela neférovým způsobem - program, jehož součástí je i snížená cena za elektřinu, nezkrouhla, je totiž skutečnou pomocí, třeba rodina s deseti dětmi může získat kolem 800 reálů (asi 6000 Kč).

Hraje se o Můj dům, můj život

Hraje se i o osud projektu Minha casa, minha vida, na jehož základě získaly miliony Brazilců z nejslabších sociálních vrstev zdarma družstevní byty, které se nacházejí i v lukrativních částech měst, tedy žádná vyloučená ghetta. Současná vláda projekt bohužel výrazně omezila - může se do něj zapojit stále méně lidí! Kupříkladu Regina, která pracovala jako pečovatelka staré ženy v Rio de Janeiru, za vlády Dilmy získala dvoupokojový byt s balkónkem poblíž fotbalového stadionu Maracana a metra totožného názvu. Sonja z Fortalezy se do projektu zatím nepřihlásila, říká, že je to moc papírování, kterému nerozumí. Uvítala by »průvodce«, který by jí se sepsáním žádosti a dalšími náležitostmi pomohl. Dobrovolník už se jí - díky tomu, že o tom začala mluvit - nabídl.

Výstavbu těchto sociálních bytů platí jednotlivé státy Brazílie, která je federací, na organizaci se podílí i státní banka Caixa. Byty jsou přidělovány podle jasných kritérií. Odvíjí se od minimální mzdy, která je v Brazílii nyní 880 reálů měsíčně (tedy 6600 Kč), na družstevní byt v rámci Minha casa, minha vida má nárok rodina (na počtu členů nezáleží, může se jednat i o osamělého člověka), jejíž měsíční příjem nepřevýší trojnásobek minimální mzdy, tedy 2640 reálů. Veškeré náklady za byt pak rodinu vyjdou na 35 až 60 reálů měsíčně, pokud se rodina časem finančně zmátoří, začne platit o něco víc, ale stále méně, než kolik jsou běžné náklady za byt.

O tyto skvělé projekty, které jsou osekávány, se tedy nyní hraje! V Brazílii se samozřejmě staví i běžné komerční bytové domy, do kterých investují soukromí developeři. Rozsáhlý komplex vysokých věžáků se staví třeba v již zmíněné Fortaleze, která se nachází na severovýchodě Brazílie, ve státě Ceará - v době, kdy tam autorka tohoto textu pobývala u své rodiny, se uskutečnila hodinová stávka lidí, kteří na stavbě domů pracují. Jejich požadavek byl a nadále je jasný: za práci důstojnou odměnu. Je třeba držet jim palce, aby to bylo naplněno. Ve stejný den ve Fortaleze stávkovali kvůli nízkým mzdám i řidiči městských autobusů. Je dobře, že se lidé nedají - důstojné podmínky pro pracující nikdy a nikde nespadly z nebe, všude jsou výsledkem letitého snažení levicového hnutí. A jak je vidět, stačí změna vlády a lidé o ně musejí znovu a znovu bojovat.

Andrea CERQUEIROVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 18 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.