ILUSTRAČNÍ FOTO - hospitality-school.com

Není spropitné jako spropitné

Spropitné, které si ponechá barman nebo číšník, nebude podléhat elektronické evidenci tržeb (EET). Pokud si ho ale ponechá majitel restaurace, evidenci se nevyhne. Na svém blogu to v pondělí uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

»Ať si každý dává spropitné, jaké chce - je to součást naší kultury a vhodný způsob, jak ocenit obsluhující personál. Systém, který chceme zavést, na tom nechce nic měnit,« uvedl ministr. Zároveň připomněl, že spropitné bylo, je a bude příjmem, který podléhá zdanění.

Pokud si tedy podle ministra spropitné nechává číšník nebo barman, tedy zaměstnanec, nic se nemění. Jestliže spropitné zákazník hradí z platební karty, ale majitel pak celou částku zahrne do mezd zaměstnancům, opět nemusí podléhat evidenci tržeb.

Nechává-li si ovšem spropitné plně nebo částečně majitel restaurace, pak podléhá podle Babiše elektronické evidenci tržeb. »Ano, tento případ může být v praxi poněkud kostrbatý, protože účtenka za konzumaci už bývá vystavena, ale odpovídá to principu, že to je příjem z podnikání, tedy tržba, která se má evidovat. I když se jmenuje spropitné,« míní Babiš.

Ministerstvo řeší zástupné problémy

»Ukazuje se, že život je složitější než různé kontrolní systémy, tzv. tringelt není u nás součástí ceny a je na zákazníkovi, jestli ho dá, nebo nedá a snažit se toto kontrolovat, je už absurdní,« reagoval pro náš list stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš. Navíc, jak podotkl, se to dá velmi jednoduchým způsobem obejít - majitel se dohodne s obsluhujícím. »Celé to je o absurdnosti, ministerstvo financí by se možná mělo věnovat spíše tomu, jak dodanit ty, kteří se ve velkém věnují takzvané daňové optimalizaci a zvažovat i témata jako je zdanění korporací,« řekl Dolejš. Připomněl, že právě otázka zdanění korporací je jedním z témat probíhající prezidentské kampaně v USA. »Ministerstvo ale místo toho řeší problémy zástupného charakteru,« dodal stínový ministr.

Hospodští nejsou připraveni

První fáze elektronické evidence tržeb začne 1. prosince a bude platit pro podnikatele ve stravování a ubytování. Z průzkumu, který začátkem srpna provedla agentura TNS Aisa však vyplývá, že necelé čtyři měsíce před spuštěním evidence ještě nemá přes 80 procent stravovacích a ubytovacích podniků pokladní systém kompatibilní s EET. Dvě třetiny z nich hodlají na nový pokladní systém přejít až na poslední chvíli, tedy v listopadu. V letní sezoně se totiž nechtějí touto novou povinností zabývat. Zbylá třetina restauratérů hodlá řešit otázky EET v horizontu příštích týdnů či několika měsíců. Jen sedm procent oslovených podniků potvrdilo, že jsou jejich pokladny na zavedení EET skutečně připraveny.

Po hotelech a restauracích se budou postupně zapojovat další společnosti. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, pro které evidence bude platit od 18. měsíce.

Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Podle Konvergenčního programu ČR by elektronická evidence tržeb měla ještě letos přinést do státní kasy půl miliardy korun. Příští rok by to pak mělo být už 15,7 miliardy korun.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 22 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


karel.pazdera
2016-08-16 06:58
Rovněž souhlasím s p. Dolejšem, zabývat se prkotinami zda dát
spropitné do EET je neřešení hlavního problému. Jsem pro to, aby
placení daní bylo průhledné, takže všichni by měli platit daně i na
těch farmářských trzích, rovněž tak i v malých hospodách. To že
někdo neumí poslat ani SMS je jeho problém...ať si tedy najde jiné
zaměstnání. Když někdo neumí zpívat jako já, tak nebude dělat
konkurs na operního pěvce, to určitě není diskriminace. Ale domnívám
se, že p. Babiš by měl se stejnou razancí jak bojuje za EET bojovat za
další pásmo zdanění velkých korporací, bank, obchodních řetězců
a za další pásmo zdanění vícepříjmových zaměstnanců a
podnikatelů, také by měl vystupovat proti danění v daňových
rájích...to on neudělá...to jsou jeho obchodní společníci. A co
úniky v podobě devalvování naší měny...loni vydala ČNB 500 miliard
na protideflační opatření. To těch 10 mld, které získá p. Babiš
zavedením EET je minimum proti těm 500 mld, které pocítíme všichni.
Další věc, kterou p. Babiš používá k rozeštvání levice je
zdanění církevních restitucí...takže ze 2 mld ročně by stát dostal
cca 400 milionů...ale díky rozeštvání p. Babiš boduje u voličů.
Jen se divím, že z odborné veřejnosti nezaznívají více hlady ,
které by podpořily moje názory zrušení podpory kurzu koruny, na
zrušení daňových rájů, na zavedení dalších pásem pro daněně
fyzických osob, korporací..domníváte se, že moje nahoře citované
názory jsou opravdu naivní, že by je některá levicová strana nemohla
dát do programu pro volby, že je naše země včetně stran tak prolezlá
korupcí, že se opravdu, ale opravdu nedá nic dělat.
jirichmelarcik
2016-08-15 21:26
Jiří Dolejš mi hovoří z duše.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.