Chci přinést nový pohled na mnoho již zaběhnutých věcí

V případě úspěchu by bezesporu patřil mezi nejmladší senátory. A přiznejme si, ne že by horní parlamentní komora nepotřebovala alespoň trochu omladit. Řeč je o Miroslavu Matyášovi, kandidátovi KSČM v podzimních volbách do Senátu. O hlasy voličů se bude ucházet ve volebním obvodu 16, což zahrnuje okres Beroun a část Prahy západ.

Miroslav Matyáš se narodil v roce 1976, což znamená, že těsně splňuje věkovou podmínku pro vstup do Senátu. Po ukončení základní školy vystudoval střední odborné učiliště, které ukončil jako mechanik elektronických zařízení. Následně už při práci vystudoval nástavbové studium, které zakončil maturitní zkouškou a o několik let později dálkově absolvoval bakalářské studium na strojní fakultě ČVUT. To již pracoval jako vedoucí provozu ve firmě zajišťující čisticí a úklidové služby, kde je dodnes. Nyní už ale jako ředitel celé společnosti. A s jakými problémy se potýká nejčastěji? Kupodivu to není shánění práce, ale lidí. »Sehnat zakázku není až tak velký problém, největší problém je sehnat zaměstnance. Lidí, kteří shání zaměstnání, je spousta, ale lidí, co shánějí práci, je málo,« posteskl si Miroslav Matyáš. Vytíženost v práci mu nedovoluje věnovat se naplno svým zálibám, mezi něž patří letecká technika, mobilní komunikace a elektronika, psychologie a kultura. Moc času mu nezbývá ani na sportování, na pravidelné návštěvy fitness centra tak nyní už v podstatě jenom vzpomíná.

Vyřešit problematiku bydlení pro mladé

Navzdory tomu se rozhodl přijmout nabídku kandidovat do Senátu. Proč? »Spoustu let jsem v podstatě jenom nadával, co všechno je špatně, ale nikdy jsem pro to nic neudělal. I když mi Senát stále přijde jako určité odkladiště nepotřebných politiků a často mám pocit, že ti lidi si to tam přijdou jenom odsedět, vím, že tohle mi nehrozí. Jsem zvyklý pracovat, chci se do toho opřít, pokusit se něco udělat, něco změnit. Mým cílem je přinést nové myšlenky, nový pohled na mnoho již zaběhnutých věcí. Chci, abychom se společně posunuli,« řekl Matyáš. Je přesvědčený, že i senátor má hodně příležitostí jak některé věci změnit, napravit.

Zajímají ho především otázky ekonomiky a zaměstnanosti. Jako velký problém vidí problematiku bydlení pro mladé a sociálně slabé občany. »Například dnešní mládež má po ukončení studia a nástupu do zaměstnání dvě možnosti. Buď si zajistí tržní pronájem bytu, nebo hypotéku, což však může být ve spoustě případů problém. Řešení vidím v podpoře výstavby obecních bytů, což je dle mého názoru jedna z významných variant budoucnosti spokojeného rodinného života,« míní komunistický kandidát.

Rozšířit elektronickou komunikaci

To jsou také hlavní okruhy, kterým by se chtěl coby senátor věnovat. Zasadit by se chtěl také o snížení byrokratické zátěže v běžném životě občanů, ale i firem. »Řešení vidím v rozšíření elektronické komunikace se státními orgány. Mám pocit, že u nás tomuto problému není věnován dostatečný důraz,« dodal Matyáš. Vzor vidí například v Estonsku, kde už několik let lze volit přes internet, občanský průkaz s čipem tu funguje také jako elektronický klíč do e-governmentu, internetového bankovnictví, zdravotní kartička pojištěnce, předplacená jízdenka na MHD a slouží také k ověření identity při digitálním podpisu. Ví, že k dosáhnutí tohoto cíle je u nás ještě daleko, je ale podle něj potřeba intenzivněji na tom pracovat.

MOJE PRIORITY

 • Právní ochrana dostupná pro všechny bez rozdílu a bezodkladně
 • Důsledně trestat korupci, stanovit přesná pravidla pro lobbování
 • Bytová problematika, zejména bydlení pro mladé lidi a sociálně slabé občany
 • Směrovat státní investice do perspektivních oborů, vědy a výzkumu
 • Větší bezpečnost v městech a obcích, více policistů v ulicích, méně v kancelářích
 • Podpora malého a středního podnikání
 • Kvalitní a dostupná zdravotní péče
 • Zákony zajišťující zdravé životní prostředí
 • Důsledné řešení migrační krize a zamezení jejího prohlubování
 • Cílevědomá, mírová zahraniční politika
 • Snížení byrokratické zátěže pro občany i firmy

Nemlčte, máte přece HLAS!

Matyáš je realista a ví, že při většinovém volebním systému není pro kandidáty KSČM jednoduché uspět. »Hodně mě baví matematika, takže vím, že teoreticky jsou ty šance poměrně malé, rozhodně to ale neznamená, že bych házel flintu do žita. Když neuspěji nyní ve volbách do Senátu, nebude to pro mě znamenat konec, naopak, mě takové věci spíš nakopnou,« vysvětlil Matyáš. »Chci se opravdu pokusit něco udělat, něco změnit, a kdyby to náhodou nevyšlo, tak věřím, že další příležitosti ještě budou,« dodal.

Nicméně nyní si takové myšlenky nepřipouští, pro úspěch v senátních volbách chce udělat maximum. Voliče oslovuje heslem: Nemlčte, máte přece HLAS!

Matyáš si uvědomuje, že senátor musí být zástupcem všech občanů a prosazovat jejich zájmy. Zajímají ho proto problémy regionu, za který kandiduje, má promyšleno, jak je vyřešit. »Mnoho senátorů řeší jenom problémy celostátní a určitě neříkám, že to není potřeba. Já ale kandiduji u voličů z Berounska a části okresu Praha-západ, a proto především tam musím podat pomocnou ruku,« uvedl.

Co tedy obyvatele Berounska a Prahy západ nejvíce trápí? »Je toho spousty, ve zkratce mohu uvést silniční obchvat Hořovic, železniční koridor Praha - Plzeň a zejména vedení jeho části tunelem, průzkum a uvažovaná těžba břidlicových plynů, mnohokrát zmiňovaná přehrada na Berounce a tak by se dalo pokračovat. Je tedy opravdu co řešit.«

Baví mě objevovat novou kulturu, novou mentalitu

Matyáš žije v Libčicích nad Vltavou ve Středočeském kraji, kde oceňuje klid a krásnou přírodu. Ve volném čase, když už nějaký má, se věnuje hlavně práci na domě, zahradě a dvěma psům. Je svobodný, ale jak říká, už několik let šťastně zadaný.

Dovolenou rád tráví v zemích, které nejsou právě v obležení turistů. »Mám pocit, že západní kultura se od té naší až tak moc neliší a já chci poznávat něco jiného, chci objevovat novou kulturu a novou mentalitu lidí,« uvedl Matyáš. K jeho oblíbeným destinacím tak patří republiky bývalého Sovětského svazu. »Líbí se mi tamní život především na venkově. Zatímco u nás se žije ve stresu, všechno musí být ihned, tak tam je ten životní styl mnohem klidnější, lidé si život dokážou užívat, na mě to dělalo dojem, že jsou opravdu šťastní,« vzpomíná na letošní dovolenou v Kazachstánu. Obdobné zkušenosti má prý i z dalších zemí v této oblasti.

Jana DUBNIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


klmach
2016-08-30 14:59
Přeji ůspěch at zvítězí pokrok a slušnost.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.