Ctí fair play ve sportu i životě

Již 44 let se věnuje přípravě sportovců a pečuje o kvalitní prožití volného času české mládeže, bez drog a jiných svodů konzumního života. Jeho myšlenky však nejsou soustředěny jen na sport, ačkoli jako předseda Sportovního klubu Hvězda Pardubice, člen výboru atletiky, vedoucí Sportovního centra mládeže Pardubického kraje Českého atletického svazu a místopředseda oddílu tělesně postižených sportovců má povinností více než dost.

Pavel Studnička, někdejší úspěšný sportovec, diskař, dorostenecký mistr ČSR (získal zlatou medaili na mistrovství ČSR dorostu v hodu diskem, kdy porazil později slavného Gejzu Valenta), a v současnosti úspěšný trenér se také věnuje práci pro své město a celou společnost. Již pětadvacet let mu občané vyjadřují podporu coby zastupiteli města Pardubic (a z toho titulu pracuje v řadě komisí a výborů), tři volební období působil jako zastupitel Městského obvodu Pardubice 5. Prestižní funkcí je místopředsednictví pardubické sportovní organizace ČUS (dříve ČSTV). Je držitelem stříbrné Janského plakety za bezpříspěvkové dárcovství krve, členem komunistické strany, který nepřevlékl kabát. V roce 2010 kandidoval na post primátora Statutárního města Pardubic a v podzimních volbách se bude ucházet o přízeň voličů a voliček v krajských volbách i ve volbách do Senátu - kde? Ve »svých« Pardubicích, ve volebním obvodu č. 43 - Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko.

Zná dělnickou práci

Pavel Studnička byl velkou část svého dospělého života zaměstnán v dělnických profesích. Ví tedy, jak těžká je práce dělníků, jeho ruce poznaly mozoly. Zkušenosti sbíral například při rekonstrukci atomového reaktoru v Řeži u Prahy.

Sport, zvláště pak atletika, které se věnoval ve volném čase po práci, ho však přitahovala čím dál víc. Proto si doplnil Trenérskou školu na Fakultě tělovýchovy a sportu UK a svůj profesionální um nadále věnuje sportovnímu mládí. Přes 40 jeho svěřenců z více než tří stovek dosáhlo na některou z medailí na šampionátech, osm se zúčastnilo mistrovství světa ve své věkové kategorii! Jeho svěřenci překonali téměř 40 českých a čs. rekordů. K tomuto výčtu patří také světové rekordy a medaile handicapované atletky, dvojnásobné paralympijské vítězky v hodu diskem a ve vrhu koulí Veroniky Foltové.

Věří v medaile z Ria

Na LOH v Riu, tak jako na jiné významné světové sportovní události, se Pavel Studnička velmi těšil a sportovní souboje sleduje každodenně a pozorně. Atleti prozatím ještě nevyběhli na stadion, ale i jiné sporty nabízejí krásné zážitky. Pavel je kromě královny sportu také fanouškem silových sportů, zejména vzpírání. »Informace o tom, že některé sportovce nepřipustili ke startu na olympijských hrách, mi tak trochu připomněly nešťastné období olympijských her v Moskvě 1980, kde se nezúčastnili američtí a další sportovci, a také rok 1984 a neúčast některých zemí na LOH v Los Angeles,« hodnotí skutečnost, že ruský olympijský tým byl ochuzen o atlety a vzpěrače. Studnička má pocit, že se jedná o to, aby v soutěži národů nebylo Rusko favoritem. »Dopingová aféra mohla být jen pouhou zástěrkou vyšších politických cílů některých velmocí. Škoda, že se nedodržuje historická tradice ze starověkých olympijských her, že se OH nemůže zúčastnit žádný stát, který vede útočnou válku,« komentuje politické dění kolem OH. To je velmi zajímavá myšlenka. Které národní delegace by se pak olympiády nemohly zúčastnit? To nechť si laskavý čtenář doplní sám…

Studnička má radost, že ČR má poměrně silné zastoupení na hrách a věří, že to některým z našich »cinkne«. »Velkou radost máme i z toho, že i ‚můj‘ domácí oddíl Hvězda Pardubice má na olympijských hrách svého zástupce, chodce Lukáše Gdulu. Náročný kvalifikační limit na LOH splnil i můj bývalý svěřenec, oštěpař Jaroslav Jílek. Výkonem 83,09 metru dosáhl však v české konkurenci bohužel jen na čtvrté místo.«

K českým vládám je z pohledu sportovce a sportovního manažera kritický. »Ani jedna z vlád po listopadu 1989 nebyla schopna legislativně zajistit prostředí, které je v jiných zemích běžné. A tak se podmínky pro sportovní a tělovýchovná hnutí u nás příliš nelepší, a v oblasti podpory i výstavby jsme na jednom z posledních míst mezi vyspělými státy Evropy i světa,« je přesvědčen. Připouští, že pokus o určité zlepšení nastal s nástupem současné ministryně školství Kateřiny Valachové. »Jestliže se v současné době přidělují dotace sportovním oddílům každoročně, tříleté programy by měly sportovnímu prostředí přinést větší jistotu v jejich práci a činnosti,« přichází s konkrétními návrhy. Jistě i sem, k zákonům upravujícím podporu sportu, by směroval jeho zájem, byl-li by zvolen senátorem.

Mezi současnými členy sportovního klubu vedeného Pavlem Studničkou není jen olympionik Gdula, ale také handicapovaní sportovci. Nominační limity na letní paralympijské hry 2016 splnili celkem čtyři sportovci na vozíku. V Riu bude reprezentovat kuželkář Jan Vaněk (svěřenec trenérky Evy Hrdinové, Studničkovy dcery). Oddíl tělesně postižených sportovců Hvězdy Pardubice je častým pořadatelem či spolupořadatelem soutěží, kterých se účastní týmy mladých sportovců s různými typy postižení, ať už fyzických, mentálních či kombinovaných. Jeden takový se konal právě nyní v létě na pardubickém městském stadionu. Studnička tedy bude se zájmem sledovat i sportovní klání na paralympiádě v Riu, i když média těmto sportovním událostem, žel, až tolik pozornosti nevěnují. A přitom by si ji handicapovaní tolik zasloužili!

Souboj o spokojeného občana

Jako senátor by se Pavel Studnička opíral o propracovaný sociální program KSČM: souboj o prosperující stát, souboj o spokojeného občana. »Byli jsme a budeme proti zákonům, jako jsou restituce, privatizace, lustrace a, omlouvám se, také prostituce,« říká vážně a možná s jistou ironií. Že se nezabývá jen sportem, dokázal mj. veřejnou výzvou ministru Danielu Hermanovi »Odstupte!« za to, že tento lidovecký člen vlády hovořil na letošním sudetoněmeckém srazu v Norimberku, a jak.

»Mnohým občanům po listopadové revoluci ‚zdrsněl jemný samet‘ až na hrubý smirkový papír a málokdo si uvědomuje, že je mezi námi mnoho těch, kteří vybírají popelnice, spí ve stanech anebo v horkovzdušných kanálech. Mladé rodiny nemají odvahu si pořídit děti, ženy se bojí odejít z práce na mateřskou, aby měla rodina na hypotéky, a důchodci si vybírají, jestli zaplatí z důchodu léky, nebo jídlo. Tito lidé nemají možnosti se bránit, žijí ze dne na den. A těm jsem chtěl, a vždycky budu chtít, pomáhat,« vyznává se Studnička, který je obhájcem těch, jimž současný kapitalismus nedává velké šance - zaměstnanců, mladých rodin, seniorů a seniorek, handicapovaných, sociálně slabších. »Co nám, komunistům, v poslední době lidé vyčítají, kromě minulosti, je malý důraz v prosazování lepších životních podmínek. Toto chci změnit. Naplno a bez obalu říci těm, kteří o našich životech rozhodují, co chceme.«

Na stránkách Haló novin pravidelně přinášíme medailony lidí, kteří nesedí se založenýma rukama, vykazují vysokou odbornost ve své profesi, jsou občansky i lidsky stateční a dávají ze sebe pro druhé maximum. Takovým je i Pavel Studnička, sportovec tělem i duší. Princip fair play je stěžejní zásadou, kterou se řídí ve sportu i občanském životě. Kdo jiný než lidé s tímto morálním profilem, zkušenostmi a pílí mají usednout v horní komoře parlamentu?

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 14 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.