Mohla být první prezidentkou USA

Hillary Clintonová bývá v médiích popisována jako první žena, která má dobře nakročeno do Bílého domu. Ale není první, která se o něj ucházela. Tou byla Victoria Woodhullová (1838-1927) - už v roce 1872.

Narodila se jako Victoria California Claflinová v Homeru v Ohiu, sedmá z deseti dětí klanu, který měl blízko k násilí a v němž se vyskytovali i prodejci šarlatánských léků, zloději, mystici a fanatici. Jeden z jejích životopisů uváděl, že městečko mělo prospěch z podplacení její rodiny, aby z něj odešla…

Jiným zvykem Claflinů, pro nějž byli sousedé podezřívaví, bylo vdávat dcery mladé. Victorii bylo čtrnáct, s pouhými třemi roky školy, když se stala nevěstou osmadvacetiletého Dr. Canninga Woodhulla, který nejenže nebyl doktorem, ale nebyl vlastně ničím z toho, o čem tvrdil, že je. Vyrazili na cestu životem a ona brzy zjistila, že manželství v 19. století není ani rovnoprávné, ani nedává příležitost. S mužem se rozvedla, jméno si však podržela po celý zbytek života.

Victoria se vrátila k rodině a uznala, že pro ženu jediným přijatelným způsobem, jak přežít, je věnovat se léčitelství a věštění. Ve víru občanské války to byla hodně dobře placená práce.

Nejdříve peníze, pak kampaň

Svého druhého manžela, politického radikála, reformátora a vysloužilého plukovníka Jamese Harveye Blooda potkala v St. Louis. (Blood ji zřejmě vpravil do politického života – pozn. překl.) V New Yorku byla Victoria představena Corneliu Vanderbiltovi (americkému průmyslníku a filantropovi), jenž vysoce ohodnotil její duševní schopnosti - a též krásu její mladší sestry Tennessee. Pod magnátovým vedením sestry vydělaly peníze na investicích, protože Victoria byla přesvědčena, že hnutí za ženská práva nikde nefunguje bez dobrého finančního zajištění a politického vlivu. Sestry založily vlastní makléřskou firmu, první na světě ve vlastnictví žen, a vydávaly vlastní noviny (mimochodem první, které vydaly v angličtině Komunistický manifest). Z výnosů financovaly Victoriinu kampaň.

Odpůrci ji jen napadali

Druhého dubna 1870 její noviny oznámily Victoriinu kandidaturu na prezidentku. Vůbec nevadilo, že jí bylo teprve 31 let. Zbrusu nová Strana rovných práv (Equal Rights Party) ji nominovala v roce 1872, spolu s Frederickem Douglassem na funkci viceprezidenta (jedná se skutečně o F. A. W. B. Douglasse, reformátora a abolicionistu černé pleti; usiloval o zrušení otroctví - pozn. překl.).

Victoria vstoupila do kampaně a všude mluvila o své reformistické platformě, která obsahovala tak šokující body jako například volnou lásku - což jí mezi jiným vyneslo titul Paní Satan(-ová). Je zřejmé, že v prezidentských volbách v roce 1872 získal své druhé období Ulysses S. Grant…

I když si málokdo myslel, že by Victoria mohla zvítězit, její kampaň vyslala poselství do Washingtonu: Je čas na ženu v Bílém domě. Její odpůrci s ní nediskutovali o problémech, napadali ji osobně. Nazývali ji čarodějnicí a prostitutkou. Byla obviněna z afér se ženatými muži. Tehdejší předák hnutí sufražetek H. W. Beecher ji nejenže nepodpořil, ale skrytě působil proti ní. Volební den strávila ve vězení po zatčení za údajné rozesílání »obscénní literatury«. První ženská kandidátka čelila ještě mnohem závažnějším překážkám. Většina žen tehdy neměla ani volební právo!

Victoria později následovala své sestry do New Yorku a pak do Anglie, kde pokračovala v přednáškovém turné, potřetí se vdala a stáhla se na venkovský statek. Zemřela 9. června 1927 v Bredon‘s Norton v Anglii v hrabství Worcestershire.

Od jejího pokusu uběhlo skoro půldruha století a vstupenku do Bílého domu stále ještě žádná žena nezískala. Žádná osoba barevné pleti se nepropracovala na pozici viceprezidentky USA. Hlavní překážkou jsou pro kandidáty a kandidátky peníze. Soukromý život veřejných činitelů je stále problém. Lidé stále cítí, že je politici nezastupují. Zdá se, že za posledních sto let se v politice změnilo jen málo.

Z prací novinářek Peggy Mershonové a Mary L. Shearerové vybral a přeložil Vladimír SEDLÁČEK

FOTO – archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 12 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.