Je v zájmu ČR bezvízový styk s Ukrajinou?

Do konce roku 2016 by měl být dotažen plán na zavedení podmíněného bezvízového styku s Ukrajinou. V České republice v současnosti bijí na poplach odbory kvůli dovozu levné práce právě z této mnohamilionové východní země. Je skutečně v zájmu České republiky podporovat postoj velkých hráčů v EU na zavedení bezvízového styku s Ukrajinou?

Českou republiku v současnosti trápí nízké platy, které nelákají mladé lidi pracovat v kvalifikovaných technických oborech, jež vyžadují vysokou osobní přidanou hodnotu vzdělání a zkušeností. Otázka zní, zda je pravdou, že na trhu práce nejsou strojaři, řemeslníci, nebo je to o tom, že tato práce je málo honorována.

Vláda se rozhodla řešit tento problém mimo jiné úvahami o dovozu pracovních sil z Ukrajiny. Odboráři z centrály ČMKOS oponovali tomuto kroku vlády argumentem, že už nyní pracovníci z Ukrajiny výrazně snižují cenu práce v ČR. Již tak velmi nízká odměna za práci u nás bude dále klesat, protože ukrajinští »otroci práce« jsou snadnými nástroji k vydírání místních zaměstnanců.

Toho se chytli naši novodobí podnikatelé a pracovní agentury. Nutí tyto dovozové zaměstnance pracovat dvanáct až šestnáct hodin denně, bydlet ve velkém počtu na malých prostorách ubytoven a pracovat téměř nepřetržitě za odměnu, o kterou se ještě musejí podělit se svými chlebodárci, popřípadě s ukrajinskou mafií. Tomu samozřejmě český zaměstnancec, živící zde rodinu a platící daně, nemůže konkurovat.

A právě tento půlrok se má dosáhnout dohody mezi EU a Ukrajinou na zrušení vízové povinnosti. Už se zapomnělo na podmínku omezení korupce, klientelismu a vlivu oligarchů v nejvyšších strukturách ukrajinské vlády. Dohoda prý nemá dovolovat občanům Ukrajiny pracovat v EU. Nicméně ze zkušenosti dobře víme, jak vypadá realita.

Je opravdu v zájmu ČR podporovat tento krok? Nebo se necháme vydírat Porošenkovou Ukrajinou stejně jako Erdoganovým Tureckem?

Leo LUZAR, poslanec (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 47 hlasů.

Leo LUZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2016-09-07 18:42
Kdo chce v přihraničí trošku slušně žít odchází do Bavorska za
prací, někteří se tam i stěhují, pokud mají malé děti. Výchozí
plat je pod německou úrovní, ale 30.000 Kč měsíčně po přepočtu je
dostatečně lákavý. A pokud jste žádaný odborník , jako třeba
lékař, jste pak jiná liga. U nás platy zamrzly tak příliv levné
pracovní ukrajinské síly se zdá být pro kapitalisty lákavý. Jenže
jak dlouho bude takový stav trvat. Zanedlouho budou Ukrajinci v SRN a
budou kazit platy jak naším pracovníkům, tak Němcům. Ale ti doufají,
že jejich stát bude tak fér, že jim přilepší jinak,aby byli
spokojeni. Třeba na důchodech.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.