Reklama

Sůl a babičky nad zlato

Jak praví klasická pohádka Boženy Němcové, poté co králi jeho nejmladší dcera Maruška řekla, že ho miluje jako sůl, král se na dceru náramně rozhněval. Sůl pro něj byla praobyčejná, sprostá věc, kterou každý má a může mít, které si nikdo ani nevšímá. A vyhnal ji… Příběh dobře známe, netřeba ho rozvíjet. Ale život bez soli? Zač by stál?

Běžnou sůl můžete koupit »kilo« jen za pár korun, lepší (například hrubozrnnou mořskou) za »dvacku«. Obyčejnou sůl provází spousta pověr. Maminky a babičky je znaly, chtěly a chtějí, abychom určitá pravidla zacházení se solí dodržovali. Pravděpodobně nikdo z nás na pověry nevěří, ale co kdyby se vyplnily

Rozsypaná sůl je podle našich moudrých babiček znamením blížící se hádky. Hádka s manželem začíná vždy rozsypanou solí, říkávaly, proto sůl pečlivě hlídaly ve slánkách. Ovšem nejen hádku rozsypaná sůl přináší, praví babská pověra. I spoustu smutku. Její spláchnutí (totiž – soli) vyžaduje velké množství slz. Smutku se babičky bránily tím, že na sporák či do ohně hodily trochu soli. Možná proto vnikla pověra, že slzy jsou slané. Pověra? Omyl! Slzy jsou slané!

Převržená slánka podle babiček byla a je vážný problém. Přinese »pachateli« vážné finanční starosti po celý život, jedno zda jde o dospělého či o dítě. Zbavit se těchto problémů pomůže nejen sebrání soli a její vrácení do slánky, ale především okamžité hození špetky soli přes rameno. Ale pozor! Jen přes levé rameno! Říkejte to ale nevěřícím…

Chléb a sůl – ten zvyk známe. Vítají se tak významní hosté, obvykle politici, byť jejich význam časem, mnohdy velmi rychle vymizí. A podle babiček s chlebem a solí »vyvolení« pracovat neumí. Chléb se třeba pravou rukou z bochníku odlomit, přendat do ruky levé, špetku soli vzít do ruky pravé a kousek chleba solí osolit. A ještě lépe - »smočit« ho opatrně ve slánce.

Špetka soli, tedy jen coby mezi ukazovák a palec člověk vzal, na jazyk miminka vložená, přinese mu prý dlouhý a šťastný život ve zdraví. Bábinky, a možná i naše maminky, tomu věřily! Snad je to pravda. Určitě je, jak jinak. Babičky to ví nejlépe.

Ďábel a jiní »lumpové« se do domu či do bytu nedostanou, pokud je na prahu nasypáno trochu soli. Tak praví babská pověra. Pokud na ďábla věříte, sypte sůl na svůj práh přiměřené množství soli…

Solí země byly označovány osobnosti, kterých si kde kdo vážil. Byly, a snad i jsou, výkvětem lidstva. Mnoho jich však »ani za sůl nestojí«, říkaly babičky a jejich mínění vycházelo ze životních zkušeností.

A ještě o babičkách! Na prostřený stůl musí být jako první položena slánka se solí a jako poslední se ze stolu odnáší. Když už jsme u společného stolování, připomeňme si i jiné tradice spojované se společným stolováním, tak jak je prezentují naše babičky a prababičky. Pokud vstáváte od stolu a židli nedáte zpět ke stolu, potom přivoláváte do domu hostitele neštěstí, katastrofu. Když použitý ubrousek znovu složíte do původního tvaru, dáváte jasně najevo, že se už nikdy nevrátíte. A to by byla škoda, když babičky tak dobře vaří…

I s vlhkou solí si babičky uměly poradit. I když je to málo pravděpodobné, pokud sůl běžně používáte, může se stát, že působením vzdušné vlhkosti ve slánce ztvrdne. Přidejte do slánky několik zrnek nevařené rýže, ta vlhkost stáhne a sůl zůstane sypká.

Bolí vás v krku? Rychle od bolesti uleví kloktání teplé slané vody. Sůl působí mírně antisepticky, odebírá sliznicím v krku vodu a tím je pomáhá zbavit hlenu. Rozpusťte půl lžičky soli ve sklenici teplé vody, vykloktejte a vyplivněte. Podle potřeby opakujte zhruba každou hodinu.

I jiné dobré »babské« rady máme. Ale ty vesměs znáte. Při vaření vajec přidejte do vody lžičku soli. Špetku soli přidejte k bílkům, sníh z nich bude pevnější, podobně lepší bude i šlehačka. To, že je pánev rozpálená, poznáte, když na ní nasypete hrubší sůl. Jakmile začnou zrnka soli »poskakovat«, vysypte je a můžete začít smažit.

Zkusme být stejně moudří, jako byly a jsou naše babičky. Jsou stejně jako sůl nad zlato. I když všem jejich radám třeba nevěříte.

(jan)


  • V sobotním Bonusu Pro Vás si ještě můžete přečíst o nedoceněné těstovině - Kuskusu, rady, jak vyčistit různé kovové předměty, kde hledat magnezit nebo co je vratič obecný.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 16 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama