Proti tyranii razítek!

Ve volebním obvodu Nový Jičín KSČM podporuje v senátních volbách nezávislého kandidáta Pavla Pische. Muže, pro nějž je sociální politika věcí srdce a cti národa. Muže, který se chce vydat do boje s tyranií razítek, tedy s přebujelou administrativou. Který chce pomoci seniorům i malým podnikatelům.

Narodil se v červenci 1964. Žije a podniká v Pustějově. Do školy chodil také tam, pak ve Studénce a střední průmyslovou absolvoval v Kopřivnici. Po ukončení základní vojenské služby pracoval v JZD v Pustějově a od roku 1991 podniká, především ve dřevozpracujícím průmyslu.

Dvě desítky let pracuje v obecním zastupitelstvu. Je upřímně hrdý na to, co se v jeho vesnici postupně za ta léta podařilo vybudovat. Jak se podařilo posunout k lepšímu a kvalitnějšímu bydlení. To, že má zatím zkušenost jen z obecní politiky, nebere jako handicap, spíše naopak. »Někdo by si mohl říci, že to nejsou bůhvíjaké zkušenosti a že vysoká politika je něco úplně jiného. Já tomu však nevěřím. Naopak si myslím, že politika, ať na úrovni obce nebo v Senátu, je stále jedním a tím samým: prací s lidmi. Věřím, že Senát je prostor, kde lze pracovat společně a kompromisně a kde snad jde, či může jít, stranou stranické nálepkování a politikaření. Nastal čas, kdy by v této zemi měli spolupracovat všichni. Mezinárodní situace je, jaká je. V těsné blízkosti Evropy se bortí státy. Česká republika pociťuje na vlastní kůži globální problémy. V takové chvíli již nejde nespolupracovat,« je přesvědčen Pavel Pisch.

Proti zbytečné administrativě

Jako živnostník, který svou firmu budoval od základu na zelené louce, zná dobře všechny složitosti, kterými si podnikatel musí projít. »Každoročně nám stát zvyšuje administrativu a poté podnikatelům nezbývá čas na samotnou práci, natož na radost a naplnění z ní. Pokusím se zastavit tento trend. Už tím, že mnohým politikům budu složitosti v podnikání objasňovat a sdělovat zkušenosti, co podnikatelům může pomoci v rozvoji. Jsem si jistý, že podpora živnostníků by vedla ke zlepšení zaměstnanosti a služeb,« věří Pisch.

Jeho velkou prioritou je boj proti zbytečné administrativě. Proti tyranii razítek. »V roce 2012 jsem měl v naší obci na starost stavbu nové sportovní haly. Tehdy jsem poznal, co všechno s tím souvisí. Všechna ta administrativa, běhání po úřadech, všechna možná povolení… Pro místní a lokální politiky je dnes opravdu větší problém, než sehnat nějaké ty dotace, zvládnout všechnu tu administrativní zátěž, která se na každou aktivitu nabaluje. Taková je moje tragická zkušenost. A s tím by se mělo něco dělat,« burcuje. Senát je podle něj ideální místo, kde lze proti nesmyslným kolonám razítek bojovat. Jsou to totiž právě senátoři, kteří by měli každý zákon, který přijde ze sněmovny, z tohoto hlediska prověřit. Kolik nových povinností naloží na hřbet starostům, obcím, hejtmanům? Nezmrazí to jejich aktivitu? Nešlo by naplnit podstatu zákona i bez této zátěže? Nemá třeba stát již v tuto chvíli specializované orgány, které by ji na sebe mohly převzít? »Tak by se měl každý senátor ptát a pak o těchto otázkách komunikovat i s poslanci, neboť jen vracet zákony nemá smysl, je třeba o důvodech takového vrácení komunikovat a poslance přesvědčit, že náměty senátorů jsou konstruktivní,« naznačuje, jakou komunikační strategii by v Senátu zvolil.

Rozklad hodnot pokračuje

Chce také bojovat za lepší služby pro seniory. »Proč se dnes mlčí o tom, že to byli právě oni, kteří po válce postavili naši zemi zpět na nohy? Je přímo naší povinností, abychom se postarali o důstojné a především finančně dostupné bydlení seniorů. Je třeba, abychom zkvalitnili služby pro ně a vytvořili i služby nové, které by důchodcům pomohly v celkové orientaci ve světě nových technologií a rychlých změn života,« zdůrazňuje senátorský kandidát. Zdá se mu také, že vláda dostatečně nevnímá vývoj demografických křivek. Populace stárne a bude stárnout. V této fázi je podle něj nutno maximálně využít evropské dotační programy. »Bylo by dobré tuto jedinečnou šanci nepropásnout,« říká.

Sociální politika pro něj není prázdná fráze. Je hluboce přesvědčen, že stát bez poctivé sociální politiky je odsouzen k zániku. V tomto ohledu ho dost zklamala současná vláda. »Od kabinetu s účastí sociálních demokratů jsem v sociální oblasti očekával mnohem více. Místo aby stát lidem vycházel stále více vstříc, tak sledují, jak – sice pozvolněji než v nedávných letech – ale přesto nadále pokračuje demontáž hodnot, která začala již v 90. letech a mocně zesílila za Topolánkových, Nečasových a Kalouskových vlád. To není dobré vysvědčení ani pro vládu, ani pro sociální demokracii,« nebere si servítky kandidát za KSČM.

Ač aktivně nesportuje, přesto se snaží sport ze všech sil podporovat, neboť je to právě sport, který dokáže formovat mladého člověka, krom toho, že napomáhá k oddechu a relaxaci. »V minulém období jsme byli svědky hazardování s ochotou lidí, kteří se o sport starají. Neumíme jim vytvořit podmínky, jak finanční tak materiální. Obětavost lidí ve sportu není dle mého opětována ze strany politiků! Proto chci v Senátu iniciovat změnu v této oblasti a pomoci zlepšit financování sportu,« říká.

Dobře ví, že v letošních volbách se rovněž nelze vyhnout tématu bezpečnosti. A s tím související migrací, pochopitelně. »Zcela nepřijímat uprchlíky nelze. Jsou zde jisté mezinárodní smlouvy a konvence, které pochopitelně musíme plnit. Je však třeba důsledně dbát na to, aby pro všechny, kteří se přijmou, byly připraveny integrační programy. Stejně tak je bezpečnostním rizikem přijímání migrantů, které nejsme schopni do zmíněných integračních programů začlenit,« varuje.

Rozum a kompromis

Je zastáncem politiky rozumu, konsensu a kompromisu. Jeho zkušenost z práce zastupitele obce mu velí, aby bez ohledu na politickou příslušnost spolupracoval v politice se všemi, kteří chtějí pracovat pro občana a nabídnout mu stále zlepšující se kvalitu života. »Mám zkušenost, že právě to se daří nejvíce tam, kde se nehledá stranickost za vším, například v našem Pustějově. Vždy je to o lidech. Kteří ví, proč v politice jsou, a komu mají sloužit,« vysvětluje. Je vděčný základním organizacím KSČM na Novojičínsku za podporu jeho nezávislé kandidatury do Senátu, a to i přes to, že v pohledu na svět ho s komunisty dělí některé detaily. »Vážím si podpory všech a budu se snažit být spojnicí mezi politickými stranami a posouvat věci dopředu na základě zdravého selského rozumu,« říká.

Je pro něj důležité, aby jako eventuální budoucí senátor měl širokou podporu. Ta pak pomáhá při prosazování jednotlivých řešení. Váží si každého, kdo půjde  7. a 8. října k volbám a dá tím najevo svůj zájem o věci veřejné, ať už bude volit kohokoli. Aktivita nelhostejných občanů je podle něj tou jedinou energií, která může dát věci v této zemi do pohybu a nakonec vést k opravdovému zlepšení.

Jan STERN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 11 hlasů.

Jan STERN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2016-09-15 09:48
V boji proti tyranii razítek nestačí dobrý úmysl. Kdo chce vést
vítězný boj s přebujelou administrativou, byrokracii a "tyranii
razítek" neobejde se bez dobrých znalostí z personalistiky a
moderního managementu - moderních metod řízení firem a organizací,
které se opírají o vědecké poznatky propojené s praktickými
zkušenostmi. Nakolik toto vážený soudruh ovládá?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.