Jana Smiggels Kavková (vlevo) a Veronika Šprincová. FOTO - Haló noviny/Monika HOŘENÍ

Do »krajů« chce rekordní počet žen

Do krajských zastupitelstev kandiduje letos ve volbách vysoký počet žen, jde však o to, na jakém místě. Na pozicích lídryň totiž tlačenice není. Poněkud horší z pohledu zastoupení žen jsou nominace do Senátu. Mezi 233 kandidujícími je 43 kandidátek, tedy 18,5 procenta.

Uvedly zástupkyně obecně prospěšné společnosti Fórum 50 %, jež usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. Fórum provedlo analýzu všech volebních kandidátek do podzimních voleb. Nejvyšší zastoupení žen na kandidátních listinách je v Libereckém kraji (33,71 %), nejméně žen se dostalo na kandidátní listiny v kraji Plzeňském (26,67 %).

V počtu lídryň vede ANO, které nominovalo ženu do čela kandidátní listiny v šesti krajích (celkově za ANO kandiduje 25,4 % žen). Vysoké zastoupení kandidátek do krajů má ČSSD (43,1 %), zde svou roli podle mínění Fóra 50 % sehrálo zavedení vnitrostranických kvót, ovšem, jak poukázala ředitelka Fóra Jana Smiggels Kavková, rozložení žen na sociálnědemokratických kandidátkách není rovnoměrné. Jinými slovy je méně žen v jejich předních částech. »Taková kvóta je bezzubá,« míní Kavková.

Vysoké zastoupení žen mají Úsvit (37,8 %), Strana zelených (35,6 %) a KSČM 27,6 %. Komunisté dávají stabilní podporu svým ženám, zaznělo na tiskové konferenci.

Nejvíce žen na Praze 11

Zastoupení žen na kandidátkách do Senátu.

Nejvyšší zastoupení žen na kandidátních listinách do horní komory parlamentu mají lidovci (vyrovnané 50procentní zastoupení), na druhém místě jsou komunisté s třetinovým zastoupením žen usilujících o senátorský post (33,33 %) a pak překvapivě ODS (31,82 %). Až daleko za těmito stranami jsou ostatní politické subjekty a poslední je ČSSD (7,69 %). »Je ostudou, že tato strana nenašla dostatek svých kandidátek do Senátu,« komentovala analytička Veronika Šprincová. Oproti minulým volbám vyslalo výrazně méně žen do voleb hnutí ANO (12 %).

Nejvíce žen kandiduje ve volebním obvodu Praha 11 (sedm mužů a šest žen). Naopak hned v pěti volebních obvodech mohou voliči a voličky vybírat pouze z kandidujících mužů.

Fórum 50 % představilo také spot, který vybízí voliče a voličky, aby v podzimních volbách podpořili kandidující ženy.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 7 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.