Reklama
Donbas - vítězství bude naše. Podruhé na Donbasu

LLR: Nástupci Mladé gardy (2.)

Ještě před odjezdem na Donbas jsem se dozvěděl, že v Luhanské lidové republice (LLR) byla založena mládežnická organizace Mladá garda (MG). A tak se jedním z cílů mé návštěvy na Donbasu stalo i seznámení se s jejími zástupci. Avšak po příjezdu do Luhansku vedly mé první kroky do velké administrativní budovy na náměstí V. I. Lenina. V ní je rozmístěno několik ministerstev. Na ministerstvu rodiny, mládeže, tělovýchovy a sportu - na oddělení tělovýchovy a sportu - jsem byl přijat velmi srdečně.

Zajímaly mě možnosti navazování styků mezi sportovními oddíly LLR a České republiky včetně vzájemných návštěv. Možnou spolupráci zástupci LLR vítají, ale návštěvy jsou zatím možné pouze jednostranně. Obyvatelé Luhanské lidové republiky nemohou vycestovat za hranice - kromě cest do Doněcké lidové republiky (DLR) a Ruska - i když mají ještě platné ukrajinské pasy. Víza do států Evropské unie se vydávají v Kyjevě a i kdyby se lidem z Donbasu podařilo dostat se do ukrajinské metropole, tito pro Kyjev »teroristé« či (mírnější výraz) »separatisté« v hlavním městě Ukrajiny víza nedostanou. Zbývá tedy možnost příjezdu českých kolektivů do Luhanské lidové republiky, což by její představitelé uvítali. Tlumočil jsem českému KSM pozvání, že LLR by ráda přivítala delegaci české mládežnické organizace na Mezinárodním fóru mládeže v Luhansku.

Setkání s mládežníky

Když jsem projevil přání setkat se se zástupci Mladé gardy, Maxim Jurjevič z oddělení mládeže mě ochotně zavezl do sídla mládežníků. Přišli jsme do velkého sálu, kde se zrovna konalo shromáždění zástupců všech 14 regionálních organizací (RO) Mladé gardy - z měst Luhansk, Stachanov, Pervomajsk, Alčevsk, Krasnyj Luč, Sverdlovsk, Brjanka, Kirovsk, Roveňki a z okresů Antracit, Perevalsk, Lutugino, Krasnodon a Slavjanoserbsk. V sále mě přivítal předseda MG Valerij Bačinskij. Dostal jsem možnost na tomto fóru promluvit. Krátce jsem zde představil Českou republiku a pohovořil o své jarní cestě na Donbas. Ukázal jsem přítomným tři reportáže z Donbasu, které vyšly v deníku Haló noviny. Upozornil jsem na to, jak lživě se o Donbasu informuje v českých médiích (kromě Haló novin). Seznámil jsem fórum se založením Společnosti přátel Donbasu v ČR, s jejími cíli a chystanými aktivitami - zejména jde o humanitární pomoc školám Donbasu.

Mladí mně pak představili svou organizaci. Mladá garda, sdružující mládež od 16 do 18 let, navazuje na tradice Komsomolu z dob Sovětského svazu. Byla založena letos 10. června na ustavujícím zasedání v muzeu MG v Krasnodonu. Jejím vzorem jsou mladí členové stejnojmenné ilegální odbojové organizace za 2. světové války, působící právě v Krasnodonu. Současná Mladá garda chce postupně ustavit místní organizace na všech školách a vychovávat mládež k vlastenectví, pravdě, úctě k historii, chce navazovat na tradice lidu Donbasu. Už nyní pořádá mnoho rozličných akcí - sportovních i kulturních, ale také třeba brigády na úklid veřejných prostranství, podílí se na akci Čisté město. A na vzpomínkových akcích konaných k uctění památky obětí Velké vlastenecké války a války na Donbasu 2014 - 2016. MG pořádá i finanční sbírky a pomáhá například dětem ve školkách.

Mladí pak měli mnoho dotazů. Zajímal je vztah české vlády i obyčejných lidí k situaci na Donbasu a k oběma republikám, Luhanské a Donbaské, postavení mládeže v ČR, životní úroveň obyvatelstva, cíle mé letní cesty na Donbas a mnoho dalších věcí. Rádi by také spolupracovali s mládežnickou organizací v ČR. Nakonec jsem od mnohých zástupců regionálních organizací Mladé gardy dostal pozvání k návštěvě jejich měst. Kromě Mladé gardy existuje ještě mládežnická organizace Asociace mládeže Luhanské země, která sdružuje mladé lidi starší 18 let.

Návštěva města Stachanov

Stachanov bylo místo, které jsem navštívil na pozvání RO MG. Toto hornické a průmyslové město (založené v roce 1814, do roku 1978 Kadijevka) leží 13 kilometrů na severozápad od Alčevsku, má asi 92 000 obyvatel. Je doslova utopeno v zeleni. V nedalekém městě Irmino byl v roce 1935 na šachtě č. 22 Centralnaja-Irmino (činná 1905 - 1995) vytvořen kolektivem Alexeje Stachanova (1906 - 1977) světový rekord v dobývání uhlí. Kolektiv narubal za pět hodin a 45 minut 102 tuny uhlí, čímž 14krát překonal normu. Tím se zrodilo slavné stachanovské hnutí. Tento rekord padl až v roce 2010, podařilo se to kolektivu Sergeje Šemčuka, který na šachtě Novodzeržinskaja ve městě Dzeržinsk - nyní Toreck - na Donbasu narubal 170 tun uhlí.

Na autobusové nádraží mně přišla naproti předsedkyně RO Mila Šulmanová s další členkou Lizou. Děvčata mě dovedla na nedaleké hlavní náměstí V. I. Lenina, na němž na mě čekalo dalších sedm členů místní RO MG. Provázeli mě městem s podrobným výkladem. Bulvárem V. I. Lenina jsme došli na náměstí A. Stachanova, kterému vévodí jeho socha. U té jsme se vyfotili. Od sochy nebylo daleko ke kulturně zábavnímu centru Nika, v němž mě mí přátelé v restauraci pohostili. Probírali jsme činnost Mladé gardy i politickou a vojenskou situaci v LLR. Pak jsme si prošli Park kultury Horník, kde jsme se povozili na ruském kole. Kolem velkého rybníka, sloužícího k rekreaci, jsme se vrátili na náměstí Lenina.

Na obrovské ploše se tu kromě Leninovy sochy nachází i Dům kultury Maxima Gorkého, nový chrám Ikony Boží matky, kino Mír, památník Velké vlastenecké války a velké tabule se jmény obětí války 2014 - 2016 z řad vojáků i civilních obyvatel. Nejvíce civilních obětí ve městě bylo vloni 21. ledna při ostřelování města Ukrajinci. Zahynula tehdy také Natália Gusaková se čtyřletou dcerkou Arinou, k níž Mila se svým malým synovcem chodila na návštěvu. Ostatně západní okraj Stachanova je ostřelován dodnes. Prohlédli jsme si i dům kultury, krásně obnovený, kam chodí další členka MG Káťa do tanečního kroužku. Na hlavním jevišti velkého sálu právě probíhala zkouška na Den horníků.

Byl jsem také pozván do jedné místní školy, abych viděl, kde se učí v 11. třídě někteří členové regionálních organizací Mladé gardy. Další se učí v jiných školách, někteří studují na technickém institutu. Poděkoval jsem všem za vlídné a přátelské přijetí, rozloučili jsme se. Město Stachanov jsem opouštěl s krásnými dojmy a s vědomím, že v Luhanské lidové republice je díky mládeži o budoucnost postaráno.

Jaromír VAŠEK,

Luhansk, Stachanov

FOTO – autor

(1. díl vyšel 24. srpna)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 58 hlasů.

Jaromír VAŠEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.