FOTO – ACORUS

»NE« domácímu násilí pochodem

Domácí násilí není lidem lhostejné - jak dokazuje 2850 km »ušlých« proti domácímu násilí. Tolik kilometrů nachodili účastníci a účastnice v rámci 3. ročníku charitativního pochodu Šlapeme násilí na paty, který se konal v sobotu 24. září v Divoké Šárce na Praze 6.

Nešlo zde jen o procházku přírodou. »Naším cílem je zviditelňovat téma domácího násilí a zároveň vybudovat tradici benefičních akcí na podporu jeho obětí,« říká za pořadatele, neziskové centrum ACORUS, Iveta Wollerová, zástupkyně ředitelky.

Třetí ročník

Letošní ročník pochodu přilákal celkem 441 lidí, kteří se za krásného slunečného počasí vydali na jednu z okružních tras. Výtěžek ze startovného, bezmála 40 000 Kč, použije ACORUS na financování odborných služeb, které poskytuje osobám ohroženým domácím násilím. Na odbornou pomoc půjde také dalších 90 000 Kč od Nadace ČEZ. Šlapeme násilí na paty je jedním z podpořených projektů Nadace ČEZ v rámci programu »Pomáhej pohybem«. Zájemci si mohou stáhnout do mobilu aplikaci, která zaznamenává pohyb a generuje body. Ty lze pak věnovat vybranému projektu - Nadace ČEZ přepočítá body na peníze.

Pochod se opakovaně konal pod záštitou Městské části Prahy 6 a jejího starosty Ondřeje Koláře. Slavnostního zahájení se tradičně ujal patron akce herec David Matásek. Speciálním hostem letošního ročníku byla cvičitelka a moderátorka Hana Kynychová. V rámci doprovodného programu na podiu diváci přivítali Divadlo Rolnička, hudební uskupení The Conditonals a Acapellu Všelijak.

Velké poděkování patří všem, bez jejichž pomoci a podpory by se pochod nemohl uskutečnit. Hlavnímu partnerovi - Nadaci O2, vystupujícím, dobrovolníkům a přátelům ACORUS, Rádiu Kiss a Country Rádiu, časopisům Maminka a Moje psychologie, Euro, Vaše 6, internetovému magazínu Luxus.cz, Nakladatelství Mladá fronta, Městské části Praha 6, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy, The Prague British School, Česko-irské asociaci CIBCA, kempu Džbán, firmám Albert, Helma, Antalis, Locanda Emanuelle, Kantu, Annabis, Agata Hair, Stop Filtr a Preciosa. Děkujeme také partnerům doprovodného programu, kterými letos byla Policie ČR, Rugby Club Tatra Smíchov, Věda nás baví, Centrum LOCIKA a Vespa Club Česká republika.

Centrum ACORUS provozuje poradnu i azylový dům

Centrum ACORUS pomáhá osobám ohroženým domácím násilím již 19 let. V roce 2015 jeho pomoc vyhledalo 1500 lidí, kteří se dovolali na krizovou linku 283 892 772, využili bezplatných služeb ambulantní poradny v pražských Holešovicích či nalezli útočiště v utajeném azylovém domě pro ženy a matky s dětmi. »Je důležité o domácím násilí mluvit. Čím více je společnost vůči tomuto tématu otevřená, tím více obětí se odhodlá řešit svou tíživou situaci a vyhledá odbornou pomoc,« dodává Wollerová.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2016-10-02 22:39
Oprava: V poslední větě místo estrogenu má být testosteron.
Gartouzek
2016-10-02 22:31
Zajímavé rozbory příčin domácího násilí se dají najít na
internetu. Myslím si, že je dostatek i literatury. Jen je nedostatek
veřejného zájmu o psychologické rozbory. Veřejný zájem je o strohé
statistické rozbory, které nejdou po příčinách, jen vypovídají o
důsledcích. Bohužel je líbivější demonstrovat, než se poučovat.
Myslím si, že samotné vštěpování norem o mezilidských vztazích se
ve školách již provádí, avšak výsledky nejsou tak velké jak mnozí
očekávají. Hlavní problémy jsou v rodičovské výchově. S domácím
násilím souvisí i výběr partnerů. Zajímavé je, že ženy, když
mají v těle vysokou hladinu testosteronu, tak je více přitahují
drsňáci, agresívnější muži. A když muži mají v těle více
testosteronu, tak jsou méně agresivní. Na internetu jsou i fundované
články o tom, jak lze ovlivňovat množství estrogenu v těle.
karo46
2016-09-30 03:44
Ano, o domácím násilí je třeba mluvit, ale to je málo. Chybí osvěta
a rozbory příčn (např. finanční problémy, neúcta v rodině, alkohol
apod.),které vedou lidi k násilnému chování. Možná zařadit normy
chování v mezilidských vztazích do výuky v předmětu rodinná nebo
společenská výchova ve školách. Násilí je kolem nás v různých
podobách tolik,že už to nikdo ani nevnímá, ale jde hlavně o děti.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.