FOTO - polki.pl

Protest proti situaci žen v Polsku

Na vývoj v oblasti potratového zákona v Polsku reagují aktivistky a příznivkyně České ženské lobby, které protestovaly před polskou ambasádou v Praze a další protest chystají na sobotu. Chtějí tak podpořit reprodukční práva polských žen a jejich lidská práva. Česká ženská lobby sdružuje třicet organizací hájících práva žen v ČR.

»Polská vláda v pátek 23. září 2016 odmítla legislativní návrh, který by umožnil svobodně se rozhodnout pro potrat do dvanáctého týdne od početí, jak je tomu ve většině evropských států. Tento návrh byl iniciován peticí, kterou podepsalo na sto tisíc polských mužů a žen. Zároveň začal být projednáván návrh zákona iniciovaný stranou Právo a spravedlnost, který na popud katolické církve zakazuje zcela umělé přerušení těhotenství vyjma případů, kdy je žena přímo ohrožena na životě,« vysvětlila Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby (ČŽL), s tím, že již nyní má sousední Polsko jeden z nejpřísnějších potratových zákonů na světě. »Potrat je v Polsku na rozdíl od České republiky nezákonný, s výjimkou následujících tří případů: když je těhotenství důsledkem znásilnění nebo incestu; když je život těhotné ženy v ohrožení; nebo když je plod vážně poškozen.«

Dle pravidel katolické církve?

Nový legislativní návrh chce podle organizátorek pražského protestu omezit právo na potrat i ve výše zmíněných případech, a nejen to. »Vzhledem k tomu, že je prenatální testování spojeno byť s velmi malým rizikem potratu, bude zakázáno a lékaři provádějící prenatální vyšetření by mohli čelit obvinění z trestného činu. V neposlední řadě bude post-koitální antikoncepce (pilulka po) kvalifikována jako časný potrat, a tedy zakázána, podobně jako nitroděložní tělísko,« obává se ČŽL. Ženy v Polsku by přijetím zákona zcela ztratily základní lidské právo svobodně rozhodovat o svém těle, ale také o svém životě a životě svých rodinných příslušníků. »Již nyní je jim odejmuta možnost samostatně posoudit, jaké chování je v jejich individuální situaci morální a správné. Návrhem zákona se ale stávají pravidla katolické církve závazná všem polským ženám bez ohledu na jejich vyznání a individuální žebříček hodnot,« uvádí se ve vyjádření ČŽL.

ČŽL zaslala také otevřený dopis eurokomisařce pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věře Jourové, aby ze své pozice vyslovila nad vývojem v Polsku znepokojení.

Podle ČŽL navrhovaný zákon nepovede k zastavení potratů v Polsku, ale k jejich vykonávání v ilegalitě, v podmínkách a praktikami ohrožujícími zdraví a život žen a k dalšímu vzrůstu potratové turistiky u těch žen, které si to mohou finančně dovolit. Již v současnosti podstoupí podle odhadů potrat v zahraničí až 150 tisíc polských žen ročně. ČŽL považuje přístup k bezpečnému a legálnímu potratu za jedno ze základních lidských práv všech žen. Přijetí protipotratového zákona v Polsku by proto znamenalo ohrožení zdraví a životů polských žen, což považuje v 21. století za zcela nepřípustné.

Řešení bude znemožněno

Shodný názor na ohrožení práv polských žen jako ČŽL má i kandidátka do Senátu ve volebním obvodu Jihlava Helena Vrzalová (KSČM). »Dlouhodobě je vývoj názorů v Polsku pod vlivem katolické církve, což je špatné. A jak se ukazuje i v tomto případě, je to v rozporu s racionálním uvažováním,« komentovala pro náš list. Pokud k přijetí normy v Polsku dojde, ohrozí to zdraví polských žen, které budou hledat pomoc nelegálně nebo za hranicemi své země. »Takový zákon totiž jejich problémy nevyřeší, naopak řešení znemožní,« je přesvědčena Vrzalová, jež je profesí právničkou.

Sobotní protestní akce ČŽL proti plánované potratové legislativě v Polsku se uskuteční od 13 hodin na Palackého náměstí v Praze.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 15 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.