Stylový příchod k jedné z typických restaurací v těsné blízkosti pláže.

Na Cayo Coco za mořem i plameňáky

Jardines del Rey (Zahrady krále, pozn. red.), je rozlehlá oblast korálových ostrůvků, která patří k nejzachovalejším oblastem nejenom na Kubě, ale na celém světě. Tyto ostrůvky nabízejí běloskvoucí pláže, které omývá moře tyrkysové barvy. Jsou vyhledávaným místem nejenom milenců, ale i potápěčů.

Souostroví Jardines del Rey se nachází na severu Kuby mezi Zátokou psů (Bahia Perros) a Atlantským oceánem. Rozkládá se ve vzdálenosti od 7 do 24 kilometrů od pobřeží Kuby, kolem kterého se táhne v délce téměř 400 kilometrů. Zdejší korálové útesy patří mezi biologicky nejproduktivnější ekosystémy na světě. Na ostrůvcích se prohánějí třeba leguáni a hnízdí zde více než 150 druhů, mnohdy vzácných mořských ptáků.

Jen několik, ze skoro čtyř stovek zmíněných ostrůvků, je obydleno a pouze dva, Cayo Coco a Cayo Guillermo jsou přizpůsobeny pro turisty. Ostrůvky jsou ideálním místem pro surfování, nebo plavbu na katamaránu. Přímo vybízejí ke šnorchlování podél korálových útesů s pestrobarevným, tajemným životem hluboko pod hladinou moře a lákají k objevování přírodních krás. Podél severních pobřeží ostrůvků se táhnou korálové útesy, které jsou skutečným eldorádem pro potápěče.

Historie i současnost Cayo Coco

Jedná se o nádherný ostrov ležící ve střední části Kuby, v provincii Ciego de Ávila. Je druhým největším ostrovem Kuby, který se nachází u severního pobřeží. Název ostrova Cayo Coco pochází od zde žijícího ptáka ibisa bílého, kterému místní říkají kokosový pták. Počasí se zde liší podle toho, do které sezóny spadá, letní trvá od května do října, s průměrnými teplotami vzduchu i moře 26 až 27 stupňů. Zimní je od listopadu do dubna a je jednou z oblíbenějších pro turisty ze severnějších zemí, protože teplota moře je stále kolem 25 stupňů.

Ostrov slouží výhradně turismu a je známý především jako destinace s bělostným pískem na pláži, korály vhodnými k potápění a malými zátokami. S pevninou je ostrov spojen mostem. Stojí na něm asi šest hotelů, které spadají pod správu zahraniční společnosti. Na atlantickém pobřeží, dlouhém přes 30 kilometrů, je asi 20 kilometrů písečných pláží. Dělí se na Playa Colorada, Playa Larga a Playa Prohibida. Turisty méně zaplavená je pláž Playa Los Flamencos. K návštěvě láká prastarý maják Faro Diego Velázquez, který byl postaven roku 1859. Najdete ho na jednom ze severních ostrůvků, severovýchodně od Cayo Coco.

Parque Nacional El Bagá

Většina území ostrova patří právě tomuto národnímu parku. Návštěvníci se zde mohou projít po dobře značených turistických stezkách, podívat se třeba na krokodýlí farmu, prozkoumat motýlí zahradu nebo si odpočinout v domorodé tainské vesnici. Za návštěvu stojí bar Cueva del Jabalí umístěný v jeskyni, kde se každý den večer konají kabarety. V nabídce nechybí možnost projížďky na koni s průvodcem, a to v blízkém okolí. Rybaření a potápění nabízejí nejen hotely na plážích, ale také Marina Aguas Tranquilas. Ve větších hotelích je možné si zapůjčit jízdní kolo, skútr nebo auto.

Na Cayo Coco se můžete dostat například ze San Rafaela, a to po 27 km dlouhé silnici, po hrázi přes Zátoku psů, ale samozřejmě i jinak, například z městečka Morón, viz níže. U bezpečnostní kontroly je třeba předložit cestovní pas a potvrzení o ubytování v některém z hotelů na ostrůvcích. V zátoce žije mimo jiné největší hejno plameňáků v karibské oblasti, kteří při východu a západu slunce létají přes úzkou šíji ostrova. Pohled na jejich tah je úchvatný, neznám krásnější úsvit, nebo soumrak dne.

Cayo Guillermo a Hemingway

Zhruba tři kilometry západně od Cayo Coco leží ostrůvek s názvem Cayo Guillermo. Ostrov je přibližně 13 kilometrů dlouhý a kromě dnešní oblíbené turistiky ho proslavil zejména americký spisovatel Ernest Hemingway, který jeho krásu zmínil v knize s názvem Ostrovy uprostřed proudu. Mezi nejoblíbenější místa zde patří pláž Playa El Paso. Dále na západ se rozkládá Playa El Medio chráněná ohromnými dunami a dále Playa Pilar, která nese jméno podle Hemingwayovy slavné lodě. Oblast nabízí úžasné možnosti pro vodní sporty a zajímavé výpravy do mořského safari i půjčovnu lodí turistům poskytne Marina Cayo Guillermo.

Na nejvýchodnějším ostrůvku Cayo Sabinal plánuje kubánská vláda výstavbu luxusních hotelů s kapacitou 12 tisíc pokojů. Je proto lepší navštívit ostrov ještě v době, kdy tu není mnoho turistů. Na východním cípu ostrova se tyčí maják Faro Colón z roku 1850 a také zbytky pevnosti Fuerte San Hilario.

Příběh na závěr: Člověk si má plnit své tajné sny. Vždycky to pochopitelně nevyjde, ale když se to podaří, radost je o to větší. Já si dlouho snil právě o Cayo Coco, jak se po tomto ostrově budu toulat s batohem na zádech a s fotoaparátem v ruce, jen tak v kraťasech a v sandálech. Jak při západu slunce, za tahu plameňáků na obloze, budu na pláži psát reportáže z místa činu. Splnilo se mi tento rok začátkem dubna a cesta, jak to už bývá, nebyla úplně jednoduchá.

Trasa pro batůžkáře:

Vyrazil jsem z Havany vlakem do Ciego del Avila. Za necelých šest hodin jsem právě tam přestoupil do místního autobusu, který mě zavezl do městečka Morón, kde jsem za levný peníz přespal v jedné z kubánských casas particular. Druhý den ráno jsem plný odhodlání vyrazil na vysněné Cayo Coco. Mělo to však docela podstatný háček. Věděl jsem, že při vjezdu na sypanou hráz ostrova kontroluje policie každého, kdo se chce na ostrov podívat. A víceméně na ostrov nepouští žádného turistu, který na ostrovech nemá zajištěno ubytování v hotelu, což byl právě můj případ. Naštěstí jsem se však na autobusové zastávce ještě ve městě Morón, v blízkosti místní, rozlehlé nemocnice, domluvil s kubánskými studenty turistického ruchu, kteří jeli na Cayo Coco na praxi do hotelů a také s řidičem autobusu. Za chvíli jsem seděl pohodlně na sedadle busu a asi po hodině jízdy jsem byl konečně na zmíněném ostrově.

Na Cayo Coco jsem strávil dva dny plné focení a toulání se po ostrůvku. Ve vnitrozemí ostrůvku jsem si koupil za 5 CUC (asi 130 Kč) jízdenku na celodenní okružní jízdu autobusem. Těchto busů pro turisty jezdí na Cayo Coco několik a vždy objíždí celý ostrov, až na zadní a úplně poslední pláž Cayo Coco, s názvem Pilar. Právě tam jsem se nechal zavézt, abych si mohl užít naprosto bílou, čistou pláž a transparentně modré moře.

Když jsem si splnil tento můj tajný sen, a to nikoliv jako milionář, ale jako obyčejný kluk v tričku, v kraťasech a sandálech, večer jsem se posledním autobusem, společně se stavebními dělníky, kteří byli ke mně velmi solidární a kteří budovali na Cayo Coco jeden z dalších hotelů, dostal zpět do městečka jménem Morón. Tam jsem v jedné z Casa particular opět přespal a druhého dne jsem se výše popsanou cestou dostal znovu na nádherné Cayo Coco.

Ještě perličku

Jako nenáročný baťůžkář, který má hlouběji do kapsy, jsem si ze zřejmých důvodů nemohl dovolit přespat v některém z honosných hotelů, které jsou na Cayo Coco k dispozici poněkud movitějším turistům. Nicméně pokud mohu poradit těm z vás, kteří touží strávit delší čas na zmíněném ostrůvku, tak pravděpodobně nejkrásnější hotel tam má název Colonial. Jedná se totiž o jeden z vůbec prvních hotelů, který byl na Cayo Coco postaven. Není zbytečně přepychový, ladí s rázem krajiny a jeho součástí je samozřejmě nádherná a běloskvoucí pláž, na které se dá slunit a někdy i brzy ráno vítat, společně s barevnými plameňáky, příchod nového dne. Ale to už je jiný příběh.

Radovan RYBÁK

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 13 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.