FOTO - archiv

Zeman firmu neomilostní

Prezident Miloš Zeman neudělí milost firmě Tenton, která se v minulosti jmenovala Konstruktiva Branko. Obžalovaná je v úplatkářské kauze Davida Ratha a o milost nedávno prezidenta požádala.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý uvedl, že firma nemůže milost dostat, neboť nesplňuje žádnou ze tří podmínek, které si Zeman pro udělování milostí stanovil. Tedy vážný zdravotní stav, zajištěné rodinné zázemí a to, že nebyl spáchán závažný trestný čin. »Návrh je nesmyslný,« uvedl Ovčáček.

Milosti se dožaduje firma Tenton, která pod původním názvem Konstruktiva Branko figurovala v Rathově kauze. Její manažer Pavel Drážďanský byl nepravomocně odsouzen na pět let.

Firmy, kterou koupil nový vlastník, se týká obžaloba podaná v záležitosti rekonstrukce nemocnic.

Vedoucí ústavněprávního oddělení ministerstva spravedlnosti Tereza Krupová řekla, že milost pro právnické osoby je výkladově nejasná oblast. Upozornila, že trestní odpovědnost firem je v českém trestním právu stále novou záležitostí. Podle jejího názoru existuje možnost, že Hrad při tvoření současných podmínek pro udílení milostí na právnické osoby nepomyslel. Ovčáčkovo vyjádření však naznačuje, že Zemanovy podmínky platí i pro ně.

Zeman dosud za své prezidentské působení udělil tři milosti, poslední na konci září. Všichni omilostnění byli ve vážném zdravotním stavu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 11 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2016-10-04 17:54
Právnické osoby jsou proti fyzickým právně daleko, když to řeknu
slušně, "flexibilnejší". Proto by jsem dal za pravdu Kafrmi.
janmakovicka
2016-10-04 17:40
K tomuto konkrétnímu případu se vyjádřit nemohu. Nicméně to, že M.
Zeman neudílí téměř žádné milosti znamená, že má velkou důvěru
v naší justici. Mám jiný názor.
kafrmi
2016-10-04 17:03
A dělá dobře, žádné milosti.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.