FOTO - archiv

DVB T2: lepší obraz i zvuk, ale vítr v peněžence

Česká republika přejde na digitální televizní standard DVB-T2/HEVC k 1. únoru 2021. Vyplývá to ze Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou v červenci schválila vláda. Proč? A co to bude znamenat pro nás, televizní diváky?

Cílem Strategie je podle vlády zajištění »trvalé dostupnosti široké volby televizních programů pro všechny skupiny obyvatel ve všech regionech ČR prostřednictvím platformy zemského digitálního televizního vysílání«. DVB-T2 má umožnit kvalitativní i kvantitativní rozvoj vysílání, při současném úplném opuštění pásma 700 MHz pro televizi. To se má využít pro rozvoj vysokorychlostního internetu. Případná aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, které se v pásmu 700 MHz uvolní, by prý mohla vynést přes 4,6 miliardy Kč.

Strategie předpokládá, že proces přechodu na standard DVB-T2 bude zahájen v závěru letošního roku a bude ukončen synchronním vypnutím všech stávajících sítí DVB-T v termínu, který je předběžně stanoven podle usnesení vlády na 1. února 2021. Navržený proces přechodu - podle ministerstva průmyslu - odpovídá i sociálně šetrnému postupu vzhledem k výdajům domácností.

Ale právě nutnost pořídit si v krátké době nový televizor nebo alespoň nový set-top-box znamená pro mnoho obyvatel problém. »Technologický pokrok můžeme v tomto ohledu přijmout a pochopit, ale velice obtížně lze akceptovat fakt, že tyto, v nadměrně rychlých periodách se pohybující změny jsou, alespoň podle mého názoru, realizovány úmyslně nesystémově s cílem navýšit produkci největších výrobců televizních přijímačů a sekundárně tak vytáhnout další, a podotýkám, že nemalé, finanční prostředky z kapes širokých vrstev,« sdělil Haló novinám poslanec Jiří Valenta (KSČM), předseda sněmovního podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment. »Domnívám se, že za tímto opatřením stojí i sofistikovaně maskovaný lobbistický tlak velkých mobilních operátorů, neboť uvolněné spektrum bude využito v souvislosti s dalším rozmachem jejich sítí,« dodal Valenta.

Ministerstvo průmyslu v souvislosti s přechodem na nový standard digitálního vysílání slíbilo na podzim zahájit informační kampaň, ale zatím po ní není ani vidu ani slechu.

Podle Strategie si přechod vyžádá celkové náklady mezi 871 miliony a 1,05 miliardy Kč. Náklady budou souviset jak se změnou technologií a potřebou provozovat dvě přechodové sítě, tak s analýzami, monitoringem a informační kampaní. Ta bude upozorňovat spotřebitele na nutnost pořídit si televizní přijímač nebo set top box schopný přijímat signál v DVB-T2/HEVC.

Náklady budou hrazené z radiokomunikačního účtu, kam by měl plynout výnos ze zvýšeného výběru poplatků za využívání rádiových kmitočtů, a částečně z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu. Bez započtení výnosů aukce mají být čisté výnosy přechodu pro stát mezi 109 a 295 miliony Kč.

Terestrické (pozemní) vysílání má nyní podíl na distribuci TV signálu k divákům kolem 60 procent. Zbytek připadá na kabelové a internetové televize a satelitní vysílání. DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř.

Háček je v tom, že vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2 HEVC, je podle dřívějšího vyjádření vedoucího expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu pro digitalizaci Pavla Dvořáka nyní téměř nulová.

Lidé zatím televizory pro DVB-T2 příliš nekupují. Podmínky DVB-T2 sice v zásadě splňuje přibližně 70 procent nových televizorů na trhu, u některých ale bude zřejmě zapotřebí zásah do softwaru. Nikdo ho neudělá zadarmo. Ostatní televize budou potřebovat set-top box, jehož cena by se měla pohybovat v řádu stokorun až tisícikorun.

Co znamená zkratka DVB-T2/HEVC

DVB-T2 (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je nástupnický standard dosavadního digitálního pozemního TV vysílání DVB-T. Tento standard nabízí divákům reálný zážitek z obsahu ve vysokém rozlišení a také množství doprovodných služeb jako prostorový zvuk, výběr jazyků nebo multimediální EPG (elektronický průvodce programů). Vysílání ve vysokém rozlišení nabízí lepší technické parametry pro širokoúhlé obrazovky - ostřejší obraz.

HEVC (High Efficiency Video Coding , označováno také H.265) je standard videoformátu schválený v roce 2013. DVB-T2/HEVC je tedy standard digitálního pozemního TV vysílání používající videoformát HEVC: Zatímco běžný obraz tvoří maximálně 720 svislých sloupců a 576 vodorovných řádků, tedy 414 720 bodů (systém PAL běžný v Evropě včetně České republiky), u u televize s vysokým rozlišením to je nejčastěji 1920 sloupců na 1080 řádků, tedy 2 073 600 bodů.

DVB-T2 má i další možnosti, které by diváka mohly zajímat. Jsou jimi hybridní televize a 3D vysílání. Hybridní TV je technologie prozatím není tuzemskými televizemi příliš využívána (výjimku tvoří Česká televize a skupina Prima). Hybridní TV nabízí kromě přístupu do online video archivu stanice také další funkce, mezi které patří například moderní podoba elektronického programového průvodce nebo tzv. HD teletext, který oproti stávající verzi černé obrazovky s barevnými písmeny vypadá spíše jako moderně vyhlížející internetový portál doplněný o obrázky s možností přehrávání videí a některými dalšími funkcemi. Divák může například zhlédnout i ukázku z chystaného pořadu.

Na co dát pozor při koupi nové televize

Podpora DVB-T2 představuje pouze jednu ze dvou podmínek, abyste mohli obraz a zvuk sledovat v nové kvalitě. Je to způsob doručení dat z vysílače do televizoru. Druhou podmínkou kompatibility je použitý kodek, tzn. tedy způsob zpracování obrazu - kódování na straně tvůrce a dekódování na straně televizoru. V ČR, stejně jako v Německu, bylo zvoleno v současné době nejefektivnější kódování obrazu H.265/HEVC namísto zastaralejšího H.264/AVC, na kterém probíhala testovací vysílání.

Bohužel, uvedení podpory DVB-T2, bez konkrétního uvedení podpory H.265/HEVC v technické specifikaci televizoru, může znamenat, že televizor nové vysílání naladí, ale nezobrazí. A problém nevyřeší ani úprava softwaru, neboť H.265/HEVC vyžaduje pro dekódování výrazně více výkonu. U starších televizorů mají větší šanci na podporu HEVC formou úpravy softwaru majitelé UHD televizorů, které mají z důvodu zpracování většího počtu obrazových bodů výkonnější hardware.

Avšak ani majitelé televizorů s výslovnou podporou DVB-T2/HEVC nemohou být zcela v klidu. Přesná specifikace vysílání DVS-T2 (tzv. D-Book) podle serveru antena.cz ještě není hotová a teprve v září měla začít certifikace televizorů, která kompatibilitu zaručí. U televizorů s HEVC ve specifikaci by však velmi pravděpodobně měl postačit update firmwaru.

Bude potřeba měnit antény?

Toto bohužel zatím také není jisté, nicméně vzhledem k využití shodného, pouze zúženého frekvenčního pásma bude možné stávající instalace bez dalších investic využít. Změny však možná dopadnou na společné antény panelových domů a bytovek.

Vyzkoušejte si to

V Praze a části Středočeského kraje si můžete naladit experimentální vysílání už nyní. Musíte ovšem mít DVB-T2 set-top-box s kodekem HEVC, anebo TV přijímač vybavený DVB-T2 tunerem podporujícím kodek HEVC. Vysílání probíhá podle podmínek stanovených v oprávnění vydaném ČTÚ z vysílače Praha - Žižkov v pracovní dny od 8:00 – 17:00 hodin.

Jak naladit?

  • Vyberte v ovládacím menu přijímače (většinou označeném jako »set up«) záložku »ladění« (Tuning).
  • Vyberte možnost ručního ladění (manual tuning).
  • Nastavte přijímaný kanál příslušné vysílací sítě na kanál číslo 50 a potvrďte tuto volbu (OK – Enter).

Nový program by se měl během několika vteřin v seznamu programů objevit.

V případě, že váš přijímač kanál číslo 50 nenalezne, zvolte v záložce »Ladění« (Tuning) možnost Automatického ladění (Automatic tuning). Tato volba vám zajistí opětovné naladění všech TV programů v aktuálně dostupných multiplexech.

Jiří NUSSBERGER


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 26 hlasů.

Jiří NUSSBERGER

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.