Zemřel válečný veterán Bedřich Opočenský

Ve věku 92 let zemřel v sobotu ráno po dlouhé nemoci válečný veterán Bedřich Opočenský. Za druhé světové války se Opočenský zapojil do odboje a v závěru války se stal tankistou v československé zahraniční armádě bojující po boku Rudé armády na východní frontě.

Opočenský se narodil v roce 1924 v Českém Boratíně ve Volyni na dnešním území Ukrajiny, před druhou světovou válkou patřící na západě k Polsku a na východě k Sovětskému svazu, kde byla již od 19. století velká česká komunita. Během německé okupace Volyně po roce 1941 se Opočenský přidal k protinacistickému odboji v organizaci Blaník.

V roce 1944 se jako dobrovolník přihlásil do československého zahraničního vojska. Nastoupil výcvik pro řidiče tanku a následně absolvoval výcvik pro velitele tanku. Bojoval v karpatsko-dukelské operaci, jaselské operaci a ostravsko-opavské operaci.

Se svým tankem se podílel i na dobytí ostravského mostu Miloše Sýkory, který byl branou k dalšímu postupu osvobozeneckých vojsk na Slezskou Ostravu. Za to loni získal čestné občanství města Ostravy. Tehdy byl už posledním ze tří legendárních velitelů českých tanků podílejících se na osvobození města 30. dubna 1945. Ostravská radnice tak po jeho úmrtí vyvěsila smuteční vlajku a ve foyer zřídí pietní místo.

V listopadu měl být Opočenský při příležitosti Dne veteránů na návrh ministra obrany povýšen z plukovníka do hodnosti brigádního generála ve výslužbě. »Bohužel, osud byl rychlejší. Čest jeho památce,« uvedl Stropnický. »Do poslední chvíle jsem doufal, že se pan plukovník povýšení, které jsem za vedení města inicioval, dožije a ocenění si vychutná,« řekl ostravský primátor. Soustrast rodině Opočenského vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). »Plukovník Bedřich Opočenský byl statečným mužem, který svou odvahou významně přispěl k osvobození Ostravy,« sdělil.

Poslední rozloučení s vojenskými poctami se podle ministerstva obrany uskuteční zřejmě v pátek 4. listopadu v Chotiněvsi.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 27 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.