Může mi to někdo vysvětlit?

Na pražském Nádraží Bubny, které se postupně mění na Památník ticha v upomínku českých židovských obyvatel, kteří z něho byli za nacistické okupace odváženi německými transporty do vyhlazovacích táborů kdesi na východě, probíhaly v uplynulých dnech zajímavé akce. Výstava fotografií, bubnování i divadelní představení.

Mezinárodní hudebně-taneční skupina říkající si »Farma v jeskyni« předvedla minulý týden přímo v nádražní odbavovací hale, po tři večery proměněné v divadelní sál, své představení Čekárna. V něm se setkali naši současníci s těmi, kteří odsud před jednasedmdesáti a více lety odjížděli do neznáma s obavami, a kufříky v rukou. Okolojedoucí vlakové soupravy při představení hrály taky. Dveře haly otevírané směrem k nástupišti z nich dělaly přirozené - a s uvědoměním si oné hrůzné minulosti vlastně děsivé - rekvizity. Mix dramatické hudby, výrazového tance, různě rozprostřených kufrů a občasného hukotu vlaků byl působivý…

Jenže nás upozornila naše čtenářka z Prahy 7, obvodu, na jehož teritoriu se Nádraží Bubny nachází, že tu vidí jisté paradoxy. Na jedné straně jistě chvályhodný počin, který podporuje i pražská sedmá městská část, a na druhé…

Obvodní zpravodaj Hobulet vydávaný Prahou 7 uveřejnil v zářijovém a říjnovém čísle výzvy k zapojení veřejnosti do podpory projektu nazvaného Smíření 2016. »Organizace Antikomplex a Sdružení Ackermann-Gemeinde chystají připomínkové akce k sedmdesátému výročí konce organizovaného odsunu Němců. Projekt Smíření 2016 nabídne kromě výstavy také debatu či koncert smíření, kam dorazí i pamětníci těchto událostí. Pořadatelé akce stále pátrají po pamětnících poválečného vysídlení z Prahy 7 a po německy mluvících obyvatelích Prahy 7, kteří vysídleni nebyli.«

Naše čtenářka také sdělila, že členy tzv. čestného boardu (rady), ustaveného v roce 2013 pro realizaci projektu Památník ticha na Nádraží Bubny, byli mj. Madeleine Albrightová a Karel Schwarzenberg. Politickou záštitu získal projekt od ministra kultury ČR Daniela Hermana (zdroj: Hobulet, prosinec 2014).

Jak se v něčem angažuje Sdružení Ackermann-Gemeinde, jehož českou odnož šéfuje právě Herman, tak to zavání méně nebo více nápadným prosazováním stanovisek Sudetoněmeckého landsmanšaftu, do jehož sestavy vlastně Ackermann-Gemeinde patří.

Může mi někdo vysvětlit, jak jde dohromady uctívat nevinné oběti nacistických zvěrstev a současně spolupracovat se spolkem, blízkým sudeťákům, když se právě bývalí čs. Němci na zvěrstvech proti Čechům (a nejen jim) ve své většině podíleli?

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 82 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joe.metelka
2016-11-02 22:32
a ještě pro her karlík! Jednoho bývalého vojáka wermachtu jsem
osobně znal, přežil bitvu u Stalingradu! Byl to vynikající člověk, o
tom, co prožil nikdy nechtěl vyprávět. Nebyl on, ani jeho rodina
odsunut. Jeho matka ale nechtíc vyjádřila názor o nás, Češích,
konkrétně o mém švagrovi:"Ten pan ..., je tak hodná človek, jako
by to ani Čech nebyl!" Takže pane petr.karlík, příště, až
někoho budete kritizovat, kritizujte ho se znalostí věcí!
joe.metelka
2016-11-02 22:16
her petr.karlík! Místo soudružky Konečné vám dá odpověď na vaši
otázku ministrant nekultury anebo kdokoliv z propagandistů landsmanšafu!
Čest vaší snaze!
petr.karlik
2016-11-01 17:59
Soudružko Konečná, můžete mně vysvětlit, proč se Vaši předchůdci
a dnešní spolustraníci v KSČM před rokem 1989 přátelili se všemi
obyvateli bývalé NDR. Chcete snad tvrdit, že mezi nimi nebyli žádní
obdivovatelé nacismu, bývalí vojáci wehrmachtu?
janmakovicka
2016-10-31 16:31
Blízké okolí Nádraží Bubny se za války nazývalo Malý Berlín. Bylo
zde hodně Němců, kteří na začátku války přišli a nahradili
židovské obyvatele Prahy 7, ti byli posíláni do Osvětimi a uvolnili
tak byty pro nové obyvatele. Ten nápad s tím smířením je obraz
neznalosti a hlouposti.
josef.hb
2016-10-31 12:39
vysvětlení: https://www.youtube.com/watch?v=hQUBJEsnaX0
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.