Nové paneláky i apartmánové areály rostou stále na samém konci poloostrova La Manga v sousedství vysloužilých větrných mlýnů, příznačných pro celé Menší moře.

Středozemní dovolená ve městě duchů

Severokyperská Famagusta je označována za město duchů. Označení však nepřísluší živému 35tisícovému přístavu, kdysi dokonce hlavní kyperské mořské bráně. Je jím totiž dodnes nepřístupné hotelové sídliště Varoša 10 kilometrů na jih od centra Famagusty. Život tam ustal po turecké invazi v roce 1974. Svědkové z jednotek OSN tvrdí, že vše zůstalo tak, jak to turisté opustili při nucené okamžité evakuaci. Domy chátrají a případná obnova letoviska se nepředpokládá ani v nejbližších desetiletích. Ale i na opačném konci Středozemního moře lze nalézt město duchů. Mořská 20kilometrová kosa La Manga plná vysokopodlažních obytných domů střídajících se s atriovými areály totiž ožívá až koncem května. Když v říjnu skončí sezona, desetitisíce bytů osiří.

Zavřou prodejny suvenýrů i většina těch ostatních. Na druhý konec poloostrova se v tuto dobu dá projet za necelých dvacet minut, zatímco na vrcholu letní sezony to může trvat třeba i tři hodiny.

Horké pobřeží, Menší moře

Středomořské pobřeží provincie Murcia si vysloužilo název Horké (Costa Cálida) a La Manga (Rukáv) je jeho centrem. Oblévají ji vlastně dvě moře, na což jsou propagátoři cestovního ruchu mimořádně pyšní, proto hlásí ve svých upoutávkách: Kde jinde na světě se můžete vykoupat na jednom místě hned ve dvou mořích? Pravda, na jihu východořeckého ostrova Rhodu na výspě Prasonisi narazí turista na písečnou pláž širokou sto metrů, jež odděluje Středozemní moře od Egejského...

Průlivy mezi původními dvěma skalnatými ostrovy, které existovaly ještě v 17. století, zanesl písek. Z někdejšího zálivu o rozloze 170 km2 tak vznikla uzavřená laguna nazvaná posléze Menší moře (Mar Menor). Koupání v ní má údajně připomínat lázeň v Mrtvém moři; voda je v ní slanější a hustší než ve Středozemním. Pravda, v zálivu u známého hotelu Cavanna sahá po dvou stech metrech od břehu sotva ke kolenům.

Autor otestoval vliv bahna na vlastní kůži.

Přebroďme se za bahnem!

Takže dalším důvodem, proč se vypravit na La Mangu, zůstává hned po povalování na pláži nebo u bazénu bahno Menšího moře, údajně léčivé. Soukromou bahenní proceduru si lze dopřát na Jelením ostrově. Jeho jméno vzniklo zkomolením původního Isla de Servicio (Služební ostrov) na kratší Isla de Ciervo. Cesta vede od zmíněného hotelu Cavanna, jednoho z mála na celém poloostrově, po pláži až k výběžku proti ostrůvku. Dál už se brodíme. Není však třeba se bát, voda, jak jsme se už zmínili, sahá nejvýše po kolena. Po 150 metrech, jež se dají zdolat za pět až 10 minut, se člověk ocitá na ostrově. Dalších sto padesát metrů doleva nepříliš pěkná pláž končí skalami. Jsme na místě.

Pět metrů od břehu už se noha začíná bořit. Nastal nejlepší okamžik nabrat si do kbelíčku, který cestovní kanceláře poskytují turistům jako pozornost podniku, nejhustší černé bahno, vyjít na břeh a začít se jím mazat, nejlépe za pomoci druhých. Zkušenější si natřou i obličej tak, že z černého bláta svítí jen oči, nosní dírky a ústa; odvážnější, kteří si nechtějí zamazat koupací úbor, se svléknou úplně a namažou se všude. Ti i oni pak postávají na sluníčku a čekají, až souvislá černá bahenní vrstva uschne. Sloní šedá barva je okamžikem, kdy je dílo dokonáno. Následuje pracné odstraňování bahna; zaleze opravdu všude. Místní doporučují nechat zbytky působit na těle do druhého dne, tedy večer se jen opláchnout bez mýdla. Že ručníky dostanou na frak, je zřejmé. Stejně tak člověk cítí zápach »léčivého bahna« ještě hodně, hodně dlouho.

Zelená seniorům

V létě jezdí na La Mangu celé Španělsko, pláže jsou plné, ulice i restaurace také a horko je až nesnesitelné. Předsezónní a posezónní zájezdy - to je něco jiného! Navíc někteří mohou ušetřit díky podpoře z evropského seniorského programu španělské vlády. Pro turisty ze zemí Evropské unie poskytuje v období od října do května zúčastněným cestovním kancelářím 150 eur (cca 4000 Kč) na osobu starší 55 let. »Program byl zahájen v roce 2009 a dosud ho využilo více než 150 tisíc Evropanů ze šestnácti zemí, kteří si tak ve Španělsku užili perfektní dovolenou,« píše se na jeho webových stránkách.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i přes poněkud nestálé počasí na konci jara byl odpočinek výtečný a poměr cena/výkon odpovídal klasické letní rekreaci. Už v květnu dozrávají v okolí La Mangy meruňky a melouny a zelenina všeho druhu. Což ostatně dokládá i pravidelný nedělní trh v Cabo de Palos za nultým kilometrem La Mangy, jenž se však převažující nabídkou textilu, obuvi, suvenýrů a dalších věcí podobá spíš vietnamskému tržišti...

Nové Kartágo neboli Cartagena

Na památky není zdejší kraj tak bohatý jako nesrovnatelně větší sousední Andalusie. Přesto se dá leccos najít. Jen 30 kilometrů na západ od prvních kilometrů La Mangy se rozkládá dnes čtvrtmilionová Cartagena. Založil ji na příhodném místě u chráněné zátoky v letech 228 - 221 př. n. l. kartaginský vojevůdce Hasdrubal Sličný a dal mu jméno Nové Kartágo (Quart Hadašt). V roce 218 odtud vyrazil na tažení do dnešní Itálie Hannibal; s oddíly slonů překročil Alpy a znenadání se ocitl před branami Říma. Byla to labutí píseň největšího římského soka: vojevůdce Scipio Africanus dobyl ve druhé punské válce i Nové Kartágo a srovnal je se zemí. Později je Římané obnovili pod jménem Cartagenal. Jeho další vývoj kopíruje dějiny Španělska - Vandalové, Vizigóti, Arabové, Aragonie, občanská válka a současnost. Blízká La Manga byla ostatně ještě v 60. letech minulého století zapadlým krajem a až program budování dovolenkových obytných domů zahájený ještě za diktátora Franka tam přinesl prosperitu.

V Cartageně se vše zajímavé soustředí do starého města na břehu přístavu. Pod pěti kopci se návštěvník může jen tak bezcílně toulat úzkými uličkami a obdivovat moderní architekturu. Narazí přitom na rozsáhlé pozůstatky římského divadla obklopené ze všech stran obytnými domy i římskou kolonádu, obojí z 1. století našeho letopočtu. Zastaví se pak možná v kostele sv. Dominika a zamíří k přístavu, kde obdivuje dobře dochované a udržované hradby i námořní ruch. Na závěr si sedne na zahrádku na šálek skvělé španělské kávy a uspokojen polodenním výletem se vrátí k povalování na břehu jednoho nebo druhého moře...

Vladimír PICK

FOTO - autor a jeho archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

Vladimír PICK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.