FOTO - archiv

Šok z USA. Volby vyhrál Trump!

Kontroverzní republikán Donald Trump byl podle propočtů agentury AP zvolen 45. prezidentem Spojených států, když získal 305 volitelů napříč všemi státy USA, zatímco jeho soupeřka jen 232, 538. »mandát« zatím započtený nebyl. Republikáni ovládli i kongresové volby.

Trumpovo vítězství uzavírá osmiletou éru Baracka Obamy v Bílém domě a je těžkou porážkou demokratické kandidátky Hillary Clintonové, která v prezidentské kampani neuspěla již v roce 2008. Clintonová v telefonátu s Trumpem výsledek voleb uznala.

Trump ovládl tradiční republikánské regiony a získal i většinu klíčových států včetně Floridy či Ohia. Demokratka Hillary Clintonová sice zvítězila ve státech na východním i západním pobřeží USA a také v Novém Mexiku či Coloradu, a má celkově i větší počet získaných hlasů než příští prezident (v poměru 59 462 813:59 272 991), ale na vítězství to v absurdním nedemokratickém americkém volebním systému podobně jako před 16 lety Alu Gorovi proti Georgi Bushovi ml. nestačilo. A to tehdy měl dokonce o 540 000 hlasů víc! Je to v historii celkem už pátý případ, kdy poražený kandidát získal víc hlasů než přes volitele později zvolený americký prezident. Předchozí případy se odehrály v letech 1824, 1876 a 1888.

První projev

Od roku 2017 nový prezident v prvním projevu ke svým příznivcům pochválil soupeřku Hillary Clintonovou za »houževnatou kampaň« a vyzval k jednotě republikánů a demokratů. Potvrdil, že Clintonová v telefonátu s ním uznala výsledek voleb.

Programový neplatič daní a nevoják slíbil, že bude prezidentem všech. Že zajistí vybudování infrastruktury, péči o veterány a hospodářský růst. Amerika pod jeho vedením prý bude usilovat jen o to nejlepší. »Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná,« halasil zvolený prezident. Bude prý prosazovat hledání společné platformy, nikoli nepřátelství, a partnerství, nikoli konflikty. V zahraniční politice se dušuje, že bude s každým jednat spravedlivě. Sám ale potvrdil, že vyhrál proto, že se stal reprezentantem údajně »ztraceného« tzv. amerického snu. Právě ten hodlá obnovit: »Strávil jsem celý svůj podnikatelský život pozorováním nevyužitého potenciálu... Každý Američan bude mít nyní příležitost svůj potenciál uplatnit. Zapomenutí muži a ženy naší země už nebudou zapomenuti,« dal novou podobu téhle nekonečné moderní pohádce. »Máme skvělý ekonomický plán. Zdvojnásobíme růst a budeme mít nejsilnější ekonomiku na světě,« pokračoval.

A co se týče zahraniční politiky, ujistil, že »budeme vycházet se všemi zeměmi, které budou ochotny vycházet s námi (čti budou nás poslouchat?)«...

Prezident k soudu

Ještě než zvolený americký prezident složí v lednu slib, čeká ho tento měsíc jiná přísaha - newyorský miliardář bude svědčit na svou obranu u federálního soudu, který se zabývá podvody v jedné z někdejších Trumpových společností. To se ještě žádnému novému prezidentovi nestalo, napsal ve středu server Politico.

Občanskoprávní spor se týká někdejší Trumpovy univerzity, neakreditované virtuální podnikatelské školy, která od roku 2005 do roku 2010 nabízela například realitní kurzy a kterou Trump založil se dvěma společníky. Společnost čelí mj. dvěma skupinovým žalobám.

V jedné z nich se tvrdí, že instituce podvedla své studenty používáním podvodných marketingových praktik a agresivních prodejních taktik. Studenti z několika států v žalobě uvedli, že program podvodně sliboval školitele osobně vybrané Trumpem a zavádějící byl podle nich i název univerzita.

Soud týkající se této žaloby se bude konat 28. listopadu v San Diegu a Trumpa jako svědka předvolaly obě strany. Dá se čekat, že žalující strana ho šetřit nebude, uvedl Politico. Trump navíc stane tváří v tvář soudci Gonzalovi Curielovi, kterého během kampaně obvinil z podjatosti. Soudce narozeného v americkém státě Indiana nazval »Mexičanem« a »Španělem«. Trumpův právník se snažil stání odložit, ale Curiel to podle Politico odmítl a zdá se, že věc chce mít vyřešenou do lednové inaugurace.

Stát New York zase vyšetřuje Trumpovu charitativní nadaci a federální úřady se zabývají údajnými vazbami některých jeho poradců na Rusko. Až bude Trump v Bílém domě, mohou se objevit další kauzy týkající se jeho podnikání, uvedl Politico.

Americký Nejvyšší soud už za prezidentství Billa Clintona rozhodl, že úřadující hlava státu nemá imunitu, pokud se případ týká skutků, které se staly ještě před příchodem do funkce.

Spálili figurínu

Protesty a násilnosti propukly ve středu na západě USA po vyhlášení výsledků prezidentských voleb. V Oaklandu na předměstí kalifornského San Franciska dav spálil figurínu budoucího prezidenta Donalda Trumpa, zapálil odpadky a pneumatiky a rozbíjel výlohy obchodů. Kalifornie patří k baštám demokratů, jejich kandidátka Hillary Clintonová v nejlidnatějším státě USA jasně zvítězila, ale ani 55 volitelů odsud jí nepomůže.

Protesty uspořádali rovněž studenti Kalifornské univerzity v nedalekém Berkeley. Demonstrace ohlásilo i město Davis severovýchodně od San Franciska, kde studenti místní univerzity uspořádali protestní pochod a skandovali hesla proti Trumpovi. V Oaklandu byl podle agentury Reuters jeden demonstrant zraněn projíždějícím autem, když se dav pokoušel zablokovat dálnici.

EU nového muže pozvala

Evropská unie pozvala nově zvoleného prezidenta Spojených států, aby při nejbližší možné příležitosti přijel na společný summit EU-USA. Ve společném dopise, kterým mu poblahopřáli k úspěchu ve volbách, to ve středu napsali předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker. Prohlubování transatlantických vztahů je podle nich nyní důležitější než kdy jindy.

Smutný Ostrov svobody

Zprávy o vítězství Trumpa byly s obavami přijaty především na »sousední« Kubě, s níž vláda Baracka Obamy po více než půlstoletí obnovila vloni diplomatické styky. Trump během kampaně prohlašoval, že by dohody o normalizaci vztahů zrušil, pokud kubánský režim prezidenta Raúla Castra nedá lidem na ostrově více tzv. politických svobod. »Kubánští vůdci si nyní musejí dělat obavy, protože toto otvírá zcela novou kapitolu,« prohlásil podle AP člen kubánské komunistické strany (PCC) a přední politolog Estéban Morales.

Analytik a bývalý kubánský diplomat Carlos Alzugaray řekl, že Trumpovo vítězství by nicméně mohlo potěšit některé zastánce tvrdé linie v kubánském vedení, podle nichž se Kuba v poslední době příliš rychle sbližovala s USA. Kubánci si ale myslí opak: »Pokud (Trump) zruší i to málo, čeho jsme dosáhli, ublíží nám to,« řekl AP taxikář Oriel Iglesias Garcia. »Turistický ruch poklesne,« dodal.

Kuba mezitím zahájila pětidenní vojenské cvičení, které má připravit armádu, aby byla schopna čelit různým nepřátelským akcím. Uvedla to ve středu vláda v Havaně. Oznámení bylo vydáno téměř současně se zprávou, že v prezidentských volbách zvítězil Trump. Havana ale cvičení s Trumpovým vítězstvím de jure nespojuje.

Podle ČTK jde již o sedmé strategické cvičení pod názvem Bašta (Bastión), které Havana často vyhlašuje v reakci na zvýšené napětí se Spojenými státy, uvedla agentura AP. První takové cvičení se konalo v roce 1980 po zvolení republikána Ronalda Reagana.

Další zahraniční ohlasy přinášíme v samostatném materiálu.

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 30 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2016-11-12 18:54
Proto by měli odstoupit neúspěšní straničtí lídři. Nadávat
politickým protivníkům do nácků a nemít přitom co nabídnout, tak se
těžko volby vyhrají. Mimochodem, volá Le Penová, Wilders, Farrage,
Trump po zákazu komunistů? Ono to ani není potřeba, že.
halonoviny
2016-11-11 17:58
No právě. A vy byste chtěl, aby se po 30. letech znovu opakovala 40.?!
To snad ne! RJ
fronda
2016-11-10 00:24
Ano, nácků je dost, zejména v pobaltí nebo na Ukrajině, třeba ještě
Kotleba, ale nejsou to Wilders, Le Penová, Farrage, Trump, ani ten
Rakušák. Tady jde opravdu jen o nálepkování. ---- Možná se opakuje
situace ze 30. let, kdy standardní strany nedokázaly dát lidem odpovědi
na jejich skutečné problémy, tak se hledalo jinde.
halonoviny
2016-11-09 21:42
Problém je, Frondo, že on roste počet těch nových nácků. To není
žádný výmysl, ale slušná realita. A čím dál tím víc se navíc
poslední dobou ukazuje, že tvrzení, že krajní levice a krajní pravice
se na tom konci politického spektra potkávají, není bohužel
účelové, ale reálné:( R. Janouch
fronda
2016-11-09 20:00
Nějak se plýtvá označováním názorových oponentů za nácky. Tím se
relativizují zločiny skutečných nácků.
kafrmi
2016-11-09 16:09
No tak vyhrál globál, tak jak to říkal pan Pjakin v jednom z
rozhovorů. Začne ubývat USA a přibývat Číny, ale tak už se to
vyvíjí dávno, jen se to možná urychlí. Akorát bych vyměnil
zpravodaje ČT, jelikož nás pořád ujišťoval, jak to má Hillary
vyhrané, asi nemá dobré zdroje. Pjakin holt má informace lepší. Pro
kavárnu těžký úder, pramen začne vysychat.
hajek.jiri51
2016-11-09 15:22
Chvála Bohu za toho důchodce z Vysočiny. A co by měl každý, z
určitého spektra myšlenkového zaměření z amerických voleb vyčíst?
Nevěřte mainstreamu, který některým z výše uvedených důkladně
mátl a mate hlavy!
halonoviny
2016-11-09 11:17
Naprostý souhlas s J. Tichým. Nechápu, že to "Harfa" tak
zlehčuje... R. Janouch
jirichmelarcik
2016-11-09 11:04
Chápu smutek Kavárny. Vyschne penězovod, obávají se. Pan US Abasador
má také sevřené půlky, protože končí. Vida, USA nepotřebovaly
"Americkou Ambasádu" aby došlo ke zvratu přímo v USA.(Kdo
nechápe skrytou ironii tak se může ...).
pleningeri
2016-11-09 11:00
Doufám, že Trump otočí politiku USA od války. Vítězství
Clintonové, s jejími zkušenostmi v prohraných válkách, by jen
pokračovalo v dalším zhoršováním vztahů mezi oběma supervelmocemi
...
jaan.tichy
2016-11-09 10:25
Pro mně je gratulace od Wilderse, Le Penové a Farrage celkem
signifikantní! Nepatřím k lidem, kteří by respektovali doporučení
Ku-Klux-Klanu nebo náckú!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.