ILUSTRAČNÍ FOTO - businesstimes.com.sg

Evropské akcie zmírnily ztráty, které jim způsobil Trumpův úspěch

Evropské burzy zahájily středeční obchodování výrazným poklesem, reagovaly tak na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Většinu počátečních ztrát se však akciím brzy podařilo smazat.

Hlavní index německých akcií DAX si kolem 10.00 SEČ odepisoval zhruba jedno procento, krátce po otevření burzy přitom ztrácel téměř tři procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 zmírnil svůj pokles na pouhých 0,6 procenta z dřívějších dvou procent.

Podle analytičky Kathleen Brooksové z firmy Forex.com napětí na finančních trzích pomohl zmírnit první Trumpův povolební projev. Trump v něm vyzval Američany k jednotě a slíbil budování infrastruktury, péči o veterány a hospodářský růst. »Rozhodně zněl více prezidentsky než při svých vystoupeních během volební kampaně,« upozornila Brooksová.

Ztráty výrazně zmírnily rovněž termínové kontrakty (futures) spojené s americkými akciovými indexy. Futures pro Dow Jonesův index vykazovaly kolem 10.00 SEČ pokles o 220 bodů, tedy o 1,2 procenta. V jednu chvíli již přitom ztrácely zhruba 800 bodů, napsala agentura Reuters.

Překvapivý Trumpův úspěch v prezidentských volbách zasáhl rovněž asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei uzavřel dnešní obchodování s poklesem o 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní propad od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Pouze omezený pokles vykázaly v reakci na překvapivý výsledek amerických prezidentských voleb akcie čínských podniků. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zakončil obchodování se ztrátou půl procenta.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2016-11-12 15:16
Otřepali se rychle. Psi štěkají ale karavana pokračuje dál. I to o
něčem vypovídá.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.