Senátorky Horská (v pozadí) a Chmelová (vpravo). FOTO – Fórum 50 %

Nové senátorky dostaly od feministek květinu

Na zahajovací schůzi Senátu 16. listopadu čekala nově zvolené senátorky i květina a gratulace od bývalé místopředsedkyně Senátu Miluše Horské a zástupkyň Fóra 50 %. Tímto symbolickým gestem organizace již tradičně upozorňuje na nízké zastoupení žen v politice.

V Senátu bude působit celkem patnáct žen, z toho pět jich bylo nově zvoleno v říjnových volbách. Zastoupení žen v Senátu tak zůstalo stejné jako v předchozím volebním období, tedy necelých devatenáct procent. Za vyvážené se přitom považuje zastoupení až od čtyřiceti do šedesáti procent jednoho či druhého pohlaví.

»K rovnováze v politice máme zatím skutečně velmi daleko. Původní výsledek voleb byl sice z hlediska podílu žen o něco lepší než minulé volební období, zvoleno bylo celkem šest senátorek. Minulý týden však byly volby v Mostu prohlášeny za neplatné a na první schůzi tak nezasedne Alena Dernerová. Celkové zastoupení žen bude jasné až po opakovaných volbách,« vysvětluje politoložka a ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Větší zapojení žen do politiky v současnosti komplikuje řada překážek – od předsudků vůči schopnostem žen v politice obstát, přes nižší sebevědomí žen až tradiční dělbu práce. »Klíčový je především postoj samotných politických stran, které nominují kandidáty a kandidátky. V letošních senátních volbách musím vyzdvihnout přístup KDU-ČSL, která postavila ženy hned v polovině volebních obvodů. A vyplatilo se jí to – z šesti nominovaných uspěly celkem čtyři,« komentuje Kavková.

Nově zvolenými senátorkami jsou: Renata Chmelová (nezávislá za KDU-ČSL), Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), Šárka Jelínková (KDU-ČSL) a Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Mandát obhájila také bývalá místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (Nezávislá).

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.9, celkem 7 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.