Nesmíme mlčet! Každá čtvrtá zažila násilí

Násilí na ženách má řadu podob. Právě v České republice probíhá 16 akčních dnů proti násilí na ženách, které začaly Mezinárodním dnem proti násilí na ženách (25. 11.) a končí symbolicky na Den lidských práv (10. 12.).

V úterý 29. listopadu upozornily happeningem na náměstí Winstona Churchilla v Praze »Ženy 29. listopadu«, tedy nevelká skupina aktivistek, na různé aspekty násilí na ženách, o kterých se často nemluví nebo které mnohdy zůstávají skryté veřejnosti. Přinášíme jejich tiskovou zprávu:

My, »Ženy 29. listopadu«, před násilím na ženách nechceme zavírat oči a nechceme o něm mlčet. »Neměla jít v minisukni temným parkem!« říká se často v reakci na znásilnění. Nechceme mlčet o tom, že v České republice ročně dochází k 7500, ale podle některých odhadů až k 20 000 znásilnění. Na rozdíl od rozšířeného mýtu se typicky dějí mezi osobami, které se znají a za zavřenými dveřmi. Za znásilnění je však odsouzeno pouze 2 % pachatelů.

Nebudeme mlčet ani o domácím násilí. Až 22 % žen zažilo fyzické anebo sexuální násilí ze strany vlastního partnera. Dokonce 39 % žen ví o jiných ženách, které jsou oběťmi domácího násilí v okruhu svých přátel a rodiny. Až v 80 % případů jsou u domácího násilí přítomné také děti. U nich se mnohonásobně zvyšuje riziko toho, že budou násilné vzorce reprodukovat, a to ať už jako pachatelé domácího násilí, nebo jeho oběti.

Násilí na ženách se páchá neuvěřitelně často. Každý i každá z nás, ať si to uvědomuje, nebo ne, zná ženu, která zažila některou ze závažných forem násilí, jako je znásilnění, domácí násilí, stalking nebo sexuální obtěžování. A většina z nás zažila ve svém životě ponižování a projevy neúcty, pramenící z nerovného postavení žen a mužů v naší společnosti. »K takovým formám násilí často dochází na místech, kde bychom je nečekaly, jako třeba na vysokých školách, v oficiálních institucích nebo porodnicích. Ženy často o tomto násilí nemluví a lidé, kteří o něm vědí, si často nejsou jisti, jak se chovat a co dělat. Myslíme si, že je především potřeba o tomto problému mluvit,« uvádí Apolena Rychlíková, jedna z organizátorek happeningu. Happeningem chtějí vyzvat osoby, které vědí o jakémkoliv násilí na ženách, aby podpořily oběť v řešení její nepříjemné situace. »Chceme podpořit oběti násilí, aby se o něm nebály mluvit. Nebudeme mlčet o násilí na ženách! Nemlčte ani vy! Připojte se se k nám!«

»Ženy 29. listopadu«: Darina Alster, umělkyně Lydie Bartošová, knihovnice Tereza Císařová, překladatelka Monika Horáková, politička Petra Jelínková, překladatelka Martina Malinová, básnířka Apolena Rychlíková, dokumentaristka a redaktorka A2LARM Michaela Trtíková Vojtková, demografka a socioložka Magdalena Pospíchalová, dodavatelka megafonu Lucia Zachariášová, právnička Sára Vidímová.

(za)

FOTO – Andrea CERQUEIROVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 9 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.