Pijavice vás pročistí a nastartují organismus

Léčba pijavicemi neboli hirudoterapie je jedna z léčebných metod, které moderní medicína nejprve zatratila a nyní si k ní opět hledá cestu. Pijavice mohou pomoci v celé škále medicínských oblastí. Jako s každou léčebnou metodou i s hirudoterapií jsou ale spojena určitá rizika.

Hirudoterapie je stará přes tři tisíce let. Používala se už ve starém Egyptě, pijavice jsou zobrazovány na zdech egyptských chrámů. Traduje se, že se díky léčivé moci pijavic podařilo otěhotnět Kleopatře. O léčbě pijavicemi se dočteme v textech indického lékaře Shusruty z období 800 let před Kristem. Tento bývá označován za otce plastické chirurgie. Indický bůh Ájurvédy, Dhanvantari, drží pijavici v jedné ze svých čtyř rukou. V Evropě se první zmínky o léčbě pijavicí lékařskou objevily v dílech gréckého lékaře a básníka Nikandrosa z Colophon (2. stol. n. l.). Podle některých názorů je had vyobrazený na holi antického boha Asklépia, symbolu lékařství, ve skutečnosti pijavice.

Účinný doplněk léčby

Odborníci na hirudoterapii zdůrazňují, že se nejedná o léčbu, pijavice, které jsou přikládány na konkrétní zóny těla, mohou být ale jejím účinným doplňkem. »Pijavice nic nenahrazují, ale pomocí enzymů nutí organismus, aby pracoval především sám, silně ho detoxikují a pročišťují,« řekl terapeut Karel Kučera, který se hirudoterapii věnuje. »Používám asi pět ruských knih, kde jsou uvedeny přesné diagnózy a postupy, v Rusku se první chovy pijavic datují už od roku 1825, nikdy tam s hirudoterapií nepřestali a existuje tam i spousta klinik, publikujících odborné zprávy – a mají skvělé výsledky,« dodal Kučera.

Na světě existuje přibližně šest set druhů pijavic, z nich se v medicíně používají pouze tři druhy. Lékařské pijavice jsou na červené listině a v přírodě se už téměř nevyskytují.

Pijavice, které používá Kučera, pocházejí z biochovu ze Lvova. »Jde o kontrolovaný chov, protože pijavice z přírody se nesmějí používat, od roku 1984 je to přísně chráněný druh. Biochov je veterinárně sledovaný a je zde garantovaná jednak čistota pijavic, a jednak to, že nebudou případně použity na žádné jiné osobě. Vozím si s sebou pijavici lékárenskou, která - když se na ni zasvítí - je barevná. Má po hřbetě oranžové proužky a olivově zbarvené břicho,« vysvětlil terapeut. Pijavice lékařská, která se v Evropě k těmto účelům rovněž používá, se od lékárenské liší barvou.

Obrovská škála použití

Pijavice lze podle Kučery použít v celé škále medicínských oblastí. Své využití našly u řady diagnóz - ekzémy, problémy se srdcem, vysoký tlak, migréna, tromboflebitida (zánět žil), křečové žíly, problémy se žaludkem, s vylučováním, s prostatou, zlepšení mozkové činnosti, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, cukrovka, problémy se štítnou žlázou, hemeroidy, astma, různé typy alergií, revmatismus, bolesti hlavy, neurózy, neplodnost, akné, obezita, zelený a šedý zákal, záněty, chronická onemocnění, popáleniny, bolestivá menstruace, atd. Škála použití je obrovská. Podle příslušné diagnózy se pijavice přikládají na určité body, respektive zóny na těle.

Kučera však upozorňuje, že použití pijavic neznamená léčbu daného problému. »Může to být doplněk léčby, násobí se tím totiž účinek léků, jen nelze hirudoterapii kombinovat s léky, které potlačují imunitu, protože pijavice ji naopak silně posilují,« vysvětlil terapeut. Pijavice nelze podle něj používat ani tehdy, když člověk omdlévá (kachexie) nebo po jakékoli transplantaci. »Nesmějí se používat ani u lidí, kteří mají diagnostikovaný zhoubný nádor, pijavice totiž prokousne kůži jeden a půl milimetru do hloubky a ocitá se přímo v lymfatickém systému, který podporuje a »rozhýbává«. Tím by pak mohla roznášet nádorové onemocnění po celém těle,« upozornil Kučera. Zároveň ale dodal, že podle posledních informací z literatury a výzkumů se i zde názory odborníků začínají různit. »Ale opatrnosti tady nikdy nezbývá,« míní Kučera.

Při rakovině nápoj

Neznamená to ale podle něj, že když má člověk rakovinu, pijavice si musí odepřít. V tomto případě se doporučuje umíchat si z pijavic nápoj. »Pijavice se zalijí padesátiprocentním alkoholem, čímž se usmrtí, pak se rozmixují, případně se k nim přidá i nějaká bylinná přísada. Tento lektvar se následně popíjí, dávkování je individuální,« přiblížil současnou praxi v těchto případech.

Dříve než terapeut přistoupí k samotnému použití pijavic, pacienta důkladně vyzpovídá. Musí znát jeho aktuální zdravotní stav, případně ho požádá, aby přinesl rozbor krve, zda nemá posunuté nějaké hodnoty. Ptá se ho také na to, zda nebere nějaké konkrétní léky. Až pak se přistupuje k samotnému přikládání. »Začíná se jednou až třemi pijavicemi maximálně, reakce těla se totiž nedá stoprocentně předvídat, pijavice v sobě mají ohromnou sílu, jde zhruba o 140 druhů různých enzymů, a člověk může mít například reakci na hmyzí štípnutí, aniž o tom musí předem vědět,« uvedl Kučera.

Žádná odborná doporučení klient předkládat nemusí, stačí, když řekne, že třeba alergii nemá. Ovšem i kdyby tento fakt zatajil, alergická reakce by se projevila do půl hodiny po přiložení pijavic a dala by se tedy řešit hned.

Právě obava z možné alergické reakce je důvodem, proč se začíná malým počtem pijavic, jejich množství se pak podle reakce zvyšuje až do deseti, maximálně patnácti pijavic. »Někdy se pijavice nemůže přiložit hned přímo na postižené místo, třeba u křečových žil by to bylo bolestivé, takže je nejprve potřeba podpořit imunitní systém a pomoci mu, aby se zánětlivosti začal zbavovat sám - teprve pak lze teprve pijavici aplikovat na postižené místo,« vysvětlil. Kůra trvá zhruba hodinu, člověk přichází opakovaně, někdy až desetkrát či patnáctkrát.

Pouze krátké štípnutí

Klienti se bolesti při přikládání pijavic obávat nemusí. Podle Kučery přibližně na dvacet vteřin přiložení »štípne«, zhruba asi jako komáří štípnutí. Poté již není nic cítit. Pijavice ve svém sekretu totiž mají i analgetickou a anestetickou složku, takže se dá říct, že místo »umrtví«. Navíc do něj vstřikují enzymy, které obsahují mimo jiné i silné antibiotikum, chloromycetin.

Na rozdíl například od Německa, Velké Británie, Francie či Ruska, kde je hirudoterapie oficiálně uznána jako léčebná metoda, v České republice zdravotní pojišťovny tento typ ošetření neproplácejí. Částka, kterou klient zaplatí, závisí od počtu návštěv. »Jedná-li se řádově o deset návštěv, vyjde celková léčba na asi sedm tisíc korun,« uvedl Kučera.

Podle odborníků je dokonce hirudin a další farmaceutické látky obsažené ve slinách pijavic co do významu srovnatelný s objevem penicilinu, byť mají zcela odlišné spektrum účinků. V této souvislosti byla 28. června 2004 léčba medicinálními pijavicemi oficiálně uznána Americkým úřadem pro kontrolu léčiv FDA. Pijavice byly označeny jako »živý« lék.

U nás se zatím lékaři v názorech na hirudoterapii různí. Kučera uvádí, že to je tak na půl. Stává se, že k němu přijde klient s tím, že ho poslal lékař. »Polovina lékařů, těch otevřenějších, to schvaluje, polovina tvrdí, že jde o středověkou metodu. Já říkám, že jde o metodu starší než je antika, takže středověk to není,« uvedl.

Pijavice pomáhají i dětem

Kúry jsou podle něj vhodné i pro děti. Efekt se prý výborně projevuje například u atopického ekzému. »Pijavice vyčistí podkoží, rozhýbou lymfu, vyčistí játra a střeva a ekzém pak vlastně přestane existovat. Například sem jezdil klučina až ze Zlína, který měl extrémní otevřený ekzém. Po deseti návštěvách se ekzém "zatáhnul" a vytvořila se nová kůže,« uvedl případ ze své praxe. Podotkl, že na otevřenou ránu se pijavice nedávají, jakmile se ale rána trochu zatáhne, už se přikládat mohou.

»Pijavicové kůry« se v případě dětských pacientů podle něj často používají například při porodních traumatech či nitroděložním postižení centrálního nervového systému. Pijavice se podle Kučery používají při útlaku mozku, septickém šoku, poruchách chůze a motorické koordinace, při opoždění psychického vývoje a vývoje řeči, při poruchách učení, častých bolestech hlavy, u koktání, různých tiků, při zvýšené emoční dráždivosti a podobně. »U dětí ve věku 1 až 3 roky se přikládají dvě až tři pijavky do jednoho gramu. Léčebný cyklus se skládá ze 4-5 procedur. U dětí ve věku 4-7 let přikládáme 2-3-4 pijavice jednou za 5-7dnů a celkem jde o 6-7 procedur. Pro děti ve věku 8-14 let používáme pijavice 1,5 gramu jako u dospělých. Přikládáme 2-4 pijavice při frekvenci 3-5 dní, celkem jde o 6-8 procedur. U dětí starších 14 let je postup stejný jako u dospělých,« přiblížil Kučera.

Může kůra z pijavic sloužit i jako prevence?

Kůra z pijavic může podle Kučery sloužit i jako prevence. Použití pijavic silně ovlivní imunitní systém - pročistí játra, slezinu, slinivku, střeva. Člověk bude podle něj méně nemocný, procedura ho celkově vyčistí. »Má to vliv na celé tělo. Důležité je, že pijavice nic nenahrazují, ale pomocí enzymů nutí organismus, aby pracoval především sám, silně ho detoxikují a pročišťují,« dodal Kučera.

Jana DUBNIČKOVÁ a Andrea CERQUEIROVÁ

FOTO - archiv Karla Kučery


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 10 hlasů.

Jana DUBNIČKOVÁ a Andrea CERQUEIROVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.