Reklama
--> 

Louskáček, vánoční sen v Hybernii

Další premiéra je za námi. Premiéra výpravného klasického baletu »Louskáček, vánoční sen« se uskutečnila na Mikuláše v Divadle Hybernia. V hlavní roli prince Louskáčka se představil Leonardo Velletri, první sólista Baletu Florencie. V titulní roli Klárky pak zatančila Rosa Maria Pace, přední sólistka Bohemia Baletu Praha.

Postavu strýčka Drosselmeyera ztvárnil Viktor Svidró, sólista Pražského komorního baletu a stálý host Laterny magiky. V dalších rolích excelovali členové souboru baletu DJKT v Plzni, studenti Konzervatoře Hlavního města Prahy, Baletu Praha Junior, Tanečního centra Praha-konzervatoře a také studenti mezinárodní baletní školy First International Ballet School, která představení spolupořádá. Balet je uváděn v omezeném počtu pěti představení, tedy premiéry a čtyř repríz v termínech: 6. a 12. prosince 2016 a dále 10. a 18. ledna 2017 - i zbývající lednová představení uvidíte v Hybernii.

Baletní škola First International Ballet School také podpoří formou vstupenek neziskovou organizaci EDA, jež podporuje rodiny dětí se zrakovým a kombinovaným postižením.

Výpravný balet Louskáček, vánoční sen je inspirován dílem slavného romantického spisovatele E. T. A. Hoffmanna (v originále Louskáček a Myší král). Baletní libreto A. Volkova inspirovalo Pjotra Iljiče Čajkovského, který vytvořil bohaté a dětmi oblíbené dílo; v baletu jsou vylíčeny barvitě události kouzelné štědrovečerní noci, kterou putuje Klára se svým ochráncem - princem Louskáčkem - do jeho pohádkové říše a zase zpět.

»Rád bych vytvořil inscenaci, v níž se mi podaří na diváka přenést jak okouzlující atmosféru Vánoc, tak umělecký zážitek na úrovni. Mám k dispozici skvělý inscenační tým, výborné tanečníky a nadané studenty FIBS, což je vynikající základ. Zbytek už bude na mně a mé fantazii,« svěřil se ještě ve fázi příprav režisér představení Gustav Skála.

Původní nápaditou choreografii baletu Louskáček vytvořil slavný baletní mistr Marius Petipa. Pro své hudební i dramatické kvality se tento balet vrací s železnou pravidelností na mnoho tanečních scén a patří již neodmyslitelně k atmosféře nádherných vánočních svátků. Zakladatelka First Insternational Ballet School Veronika Iblová se rozhodla slavný balet inscenovat a uvést v Divadle Hybernia.

»Pro FIBS je balet Louskáček, vánoční sen splněným vánočním přáním. Diváci by měli přijít, aby se nechali okouzlit překrásnou muzikou Čajkovského a pohádkovým baletním příběhem naladit v sobě vánoční strunu,« říká ředitelka školy.

Roman JANOUCH

FOTO - FIBS

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 7 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama