Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se konečně probudil...

ČSSD teče do bot! Oprášila daňovou progresi

Daňovou progresi sociální demokraté vždycky skloňovali, za vlád ČSSD se sice nerušila, ale její míra se snižovala. Před volbami 2013 ČSSD přišla se zlepšovákem, který se jmenuje sektorová daň. Zůstalo jen u slibů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý víkend uvedl, že nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým. Cílem ČSSD je podle něj zásadní reforma směrem k progresi. Konkrétní parametry chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku. No, to se předseda ČSSD konečně probudil! Poslanci KSČM přicházejí do sněmovny s daňovou progresí opakovaně už několik volebních období, z ČSSD ji vždy podpořili jednotlivci, nikdy celý klub.

Běžně se pod daňovou progresí myslí progrese daně z příjmů fyzických osob, lidé odvádí na dani z příjmu tím víc peněz, čím vyšší mají příjmy. Daleko významnější a i z hlediska daňové spravedlnosti důležitější je však podle místopředsedy ÚV KSČM, poslance Jiřího Dolejše, danit velký kapitál, velké korporace. »ČSSD přišla před volbami 2013 s tím, že by nezvyšovala korporátní daň všem, zavedla by mimořádné zdanění na vybrané firmy v bankovnictví, telekomunikacích, mluví o energetice. Jde o velké firmy s velkými zisky, byly by schopny významně přispět do státního rozpočtu. Jediný problém je, že od volební kampaně ČSSD na to ani nevzdechla, zařezávala v rámci koaličního kompromisu, který znamenal na daně velkých firem nesahat,« sdělil našemu listu Dolejš. Mezi výčtem firem sice Agrofert nefiguruje, ale ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš sektorovou daň odmítá. »Mluví o opačné politice, o snižování daní, snižování základů firmám, dokonce chce zrušit daně z dividend a omezit výši pojistných odvodů, tj. sociální a zdravotní pojištění,« zdůraznil poslanec.

Chtějí získat voliče, sliby však neplní

Sobotkova vláda logicky nic takového kvůli Babišovi projednat nemohla, a ČSSD nyní vytahuje kartu daňové progrese v zoufalství z volebních neúspěchů. »A jako jakousi zbraň pro udržení levicového voliče, kterého zjevně ztrácí,« dodal Dolejš. Připomněl, že KSČM už několik volebních období mluví o tom, že zdanění firem je nízké, už druhé volební období prosazuje konstrukci druhé sazby u korporátní daně. Návrh leží od jara ve sněmovně. U daně z příjmů právnických osob se nahrazuje jednotná 19procentní daň progresivním zdaněním, kdy 19% sazba daně bude u společnosti, jejíž roční zisk nedosáhne 10 milionů korun, a 25% sazba v případech, kdy zisk překročí 10 mil. Kč.

Návrh KSČM na změnu zákona o daních z příjmů předpokládá nahradit jednotnou 15procentní sazbu daně z příjmů fyzických osob progresivním zdaněním tak, aby se zvýšil čistý příjem lidí s nižšími příjmy a také se zvýšila solidarita lidí s vyššími příjmy. Současně dochází ke zrušení sedmiprocentního solidárního zvýšení daně. Lidé s měsíčními příjmy do 11 000 Kč by měli platit daň ve výši devíti procent, těch, jejichž plat dosahuje 28 tisíc, by se týkala 15% daň, člověk, který si přijde měsíčně od 28 do 83 tisíc, by na daních zaplatil 25 %, kdo si vydělá víc pak 35 %.

»Předkládaný návrh zákona zasáhne do podnikatelského prostředí ČR posunutím daňového břemene směrem k velkým korporacím. Pozitivně zasahuje do sociální oblasti, kdy přestanou být zvýhodňovány vysokopříjmové skupiny na úkor drtivé většiny obyvatel ČR, dojde tak ke zmírnění sociálních rozdílů,« tvrdí poslanci KSČM.

Nebyly by to jen vybrané, ale všechny velké firmy. V době, kdy ekonomika roste, by to podle Dolejše eráru vyneslo desítky miliard korun. Sněmovna si však dosud nenašla čas, aby o návrhu KSČM jednala. »Daňová progrese je podstatná věc pro lepší a spravedlivější daňový sytém, tak to zvedáme,« dodal Dolejš.

Oslovovaní ekonomové progresi nefandí

Podle médii oslovovaných analytiků ČR zvýšení progresivního zdanění nepotřebuje. Daňová progrese je v mezinárodním srovnání v ČR uměřená, její zvýšení může zkomplikovat ekonomický vývoj, když nastane útlum. Tak se dají shrnout jejich vyjádření. Větším problémem je podle ekonomů vysoké daňové zatížení práce, tedy vysoké odvody na sociálním pojištění nebo složitost daňového systému.

Sociální demokraté si podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy musí uvědomit, že už nyní je volí spíš nízkopříjmové až střední vrstvy, nikoli bohatí či zástupci korporátní sféry, proti nimž je zamýšlené opatření namířeno. »Jsme jednou z nejrovnostářštějších zemí na světě a míra daňové progrese je v mezinárodním srovnání uměřená. Palčivější problém je vysoké daňové zatížení práce. Objem sociálních odvodů v poměru k HDP je v ČR jeden z nejvyšších v hospodářsky vyspělém světě,« uvedl. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že daňová progrese v ČR existuje díky nezrušené solidární dani pro platy zhruba nad 100 000 Kč měsíčně, další prohloubení by mohlo ovlivnit směřování ekonomiky. Kovanda odhadl, že mírné zvýšení daňové progrese by ekonomika dokázala absorbovat.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 28 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2016-12-17 20:53
Možná čeká, až ji poradíte, jak prorazit cenzuru mlčením ve
veřejnoprávní ČT.
fronda
2016-12-17 09:59
KSČM taky teče do bot, se svými návrhy nedokáže seznamovat voliče.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.