Reklama

Banány jsou na Vánoce zvláště oblíbené…

Právě na vánoční svátky je největší sháňka po banánech, které zdobí nejeden sváteční stůl. Ekumenická akademie propagující v ČR férové banány, při jejichž pěstování dostávají pěstitelé zaplaceno tak, aby mohli uživit sebe a své rodiny, připomněla, že spotřebitelé by měli dávat přednost právě eticky vyrobenému ovoci.

Tento týden v rámci happeningu »vyrostly« ve 32 městech a vesnicích po celé republice papírové banánovníky. Papírové banány, které na den ozdobily stromy v parcích, alejích a na náměstích, informovaly o spuštění nové webové interaktivní stránky Příběh banánu (www.pribehbananu.cz). Akce se konala v rámci kampaně Za férové banány, kterou koordinuje Ekumenická akademie, hledající alternativní přístupy při řešení současných ekonomických, sociálních a ekologických problémů.

Každý rok sníme 9,9 kg banánů na osobu. Zvláště v období vánočních svátků se jejich spotřeba zvyšuje a ceny jdou dolů. Jak je možné, že ovoce, které k nám cestovalo takovou dálku, je levnější než lokální jablka? Nízká cena banánů totiž neodráží skutečné náklady, které jejich produkce vyžaduje. Levné banány jsou důsledkem cenové politiky řetězců, lákajících na ně spotřebitele. Řetězcům se vyplatí prodávat je s menší marží, protože cenu tohoto ovoce si spotřebitelé pamatují a podle její výše pak hodnotí cenovou hladinu v obchodě.

Dodavatelé tak musejí čelit silnému tlaku řetězců a šetřit na mzdách pracovníků, což kromě nízkých příjmů pěstitelů znamená i práci bez ochranných pomůcek, poškozování zdraví lidí i životního prostředí.

Cílem kampaně je motivovat české spotřebitele, aby požadovali po supermarketech, ve kterých nakupují, eticky vypěstované banány, například ty se známkou Fairtrade.

(za, mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 18 hlasů.

(za, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama