Miloš Mareš s Petrou Černockou

Trojitý debut Miloše Mareše

Básník Miloš Mareš vstoupil na oficiální literární dráhu vskutku razantně – trojitým knižním debutem.

Koncem minulého roku nakladatelství Noxi vydalo jeho knížku básní Než bude ze mě země, knížku aforismů Co slovo to berla a knížku epigramů A tak si to seru v protisměru. Tři svébytná originální literární díla, která spojuje nejen jméno autora, ale také nápaditá grafická úprava a fotografie Lubomíra Šedivého.

Miloš Mareš vyrůstal jihočeském Milevsku, vybudoval úspěšnou firmu na čištění peří, v současné době žije v zrekonstruované staré chalupě uprostřed hor. Jak píše na obálkách Marešových knih spisovatelka a publicistka Marie Formáčková, vystřídal několik zaměstnání, a když to šlo, začal podnikat: »Prodával textil, ale taky švestky, vyráběl svícny... A snad to způsobila jeho duše básníka, jeho potřeba pořídit si křídla a vzlétnout do oblak, že se nakonec vrhnul na peří.«

Básně psal Miloš Mareš už jako kluk a měl s nimi úspěch. Nejen u dívek, ale když jich pár poslal do tehdy velmi čteného časopisu Vlasta, také uspěl. Zanedlouho jeho básnička vyšla v tak hezké grafické úpravě, že si ji schoval a později nechal zarámovat. Dodnes mu visí na stěně. I když od té doby napsal stovky, možná tisíce dalších básní, protože básnické múzy si ho mimořádně oblíbily. Zvlášť tři z nich: Kalliopé – múza epického básnictví, Euterpé - múza lyrického básnictví, ale i Eraté – múza milostné poezie.

(za)

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 8 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.