Kvůli asistované reprodukci jezdí do ČR více cizinek

Počet cizinek, které jezdí do ČR kvůli asistované reprodukci, v posledních letech významně stoupá. Jedná se především o ženy ze zemí Evropské unie, výjimkou ale nejsou ani ženy mimo unii. Ročně na tuzemských klinikách utratí stovky milionů korun.

Cizinky sem míří především kvůli přijetí darovaných vajíček od českých žen. Podle kritiků se z asistované reprodukce stal v ČR výnosný byznys. Podle Národního registru asistované reprodukce (NRAR) bylo v roce 2010 v ČR provedeno u cizinek 1795 cyklů umělého oplodnění, během čtyř let počet vzrostl o 69 % na 3030. Ve stejném období se u žen ze zahraničí z 1258 na 3854 ztrojnásobilo množství přenosů rozmražených embryí z předchozího umělého oplodnění. Zdvojnásobil se rovněž počet přijatých darovaných vajíček. Zatímco v roce 2010 se jednalo o 2371 výkonů, v roce 2014 už to bylo 4874. »Počet cizinek stoupá, především v cyklech s přijetím oocytů (vajíček). Zatímco dárkyněmi jsou téměř vždy občanky ČR (99 procent), příjemkyněmi vajíček jsou naopak v naprosté většině cyklů cizinky,« uvedl NRAR v publikaci Asistovaná reprodukce v ČR v roce 2014. Největší zájem o česká zařízení mají lidé z Velké Británie, Německa a Ruska.

Samoplátkyně ze zemí EU zaplatí za výkony spojené s asistovanou reprodukcí desítky tisíc korun, u žen ze zemí mimo EU může být cena vyšší. Například v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě, který patří státu, dá samoplátce z ČR a EU za cyklus 26 tisíc korun a ze zemí mimo EU 40 tisíc korun, za zmražení a skladování embrya 4000 Kč, respektive 8000 Kč. Příjemkyně darovaného vajíčka a spermie zaplatí 82 500 Kč a 115 000 Kč. Dárci spermií dostanou tisíc Kč, dárkyně vajíček 20 000 Kč.

Počet center stoupá

Na soukromé klinice Iscare, která patří fondu Hartenberg, který spravuje peníze šéfa ANO Andreje Babiše, zaplatí pacientka, která nemá nárok na platbu od pojišťovny, za jeden cyklus umělého oplodnění včetně léků, laboratorních služeb a uchování zbylého biologického materiálu pro další případné použití asi 65 000 korun. Zhruba 70 % klientek tohoto centra má výkony hrazené pojišťovnou. »Zbytek v našem centru tvoří ženy, které již vyčerpaly hrazené cykly, překročily věkový limit pro úhradu pojišťovnou, nebo nemají zdravotní pojištění v ČR, tedy zahraniční klientela,« napsal ČTK Jaroslav Hulvert, primář centra asistované reprodukce Iscare. Umělé oplodnění podstoupí na klinice ročně přes 1100 žen, dalších asi 400 absolvuje umělé oplodnění bez hormonální stimulace.

V ČR jsou čtyři desítky registrovaných center asistované reprodukce, v roce 2007 jich bylo 26. Oborem podle některých informací protečou ročně až čtyři miliardy korun. Náklady z veřejného zdravotního pojištění dosahují stovek milionů korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni uhradila svým pacientkám do 39 let za výkony související s umělým oplodněním přes 183 milionů korun. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého ale ani pro ty pacientky, které mají nárok na úhradu ze zdravotního pojištění, není léčba zdarma. »Například léky, kterými se pacientka musí hormonálně stimulovat, jsou hrazeny pojišťovnami jen částečně. Dále si pacientky platívají specifické laboratorní vyšetření nebo použití jiné metody oplodnění vajíčka spermií v laboratorních podmínkách,« sdělil ČTK Tichý.

Jana DUBNIČKOVÁ

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 8 hlasů.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.