ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Do dopravních staveb potečou miliardy

Ministerstvo dopravy vynaložilo vloni na projekty nových dopravních staveb rekordních 2,1 miliardy korun, což znamená ve srovnání s rokem 2015 nárůst o více než 300 milionů korun.

V letošním roce by toto číslo mělo ještě vzrůst, řekl v pátek ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Do budoucna by se tak mohlo otevírat mnohem víc nových dálnic, silnic a dalších dopravních staveb. Letos bude zprovozněno na 40 kilometrů nových dálnic, v čemž jsou ale započítány i tři úseky rekonstruované dálnice D1 (přes 20 km).

Investice do přípravy staveb byly v minulosti podle Ťoka podceněny, objem peněz do nových projektů je tak nejvyšší od roku 2009. Téměř celý balík peněz věnovaný na projekční práce se vloni podařilo vyčerpat.

Mezi stavbami, které budou během roku zprovozněny, v pátek ministr uvedl kromě modernizovaných úseků D1 také úsek dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem, dokončení D11 do Hradce Králové či D4 u Skalky.

Obnova železniční infrastruktury

Na železnici mezi největší nově zahajované stavby patří rekonstrukce koridorové trati mezi pražskou Hostivaří a Hlavním nádražím, modernizace trati mezi Berounem a Královým dvorem nebo oprava pražského Negrelliho viaduktu. Celkem plánuje Správa železniční dopravní cesty do obnovy infrastruktury investovat 19,4 miliardy korun, na projekční práce pak zhruba jednu miliardu.

Na opravy a rekonstrukce nádraží půjde kolem 600 milionů Kč. »Na rok 2017 počítáme s částkou 470 milionů Kč na opravy a 123 milionů na rekonstrukce nádraží. Dalších zhruba 120 milionů chceme získat na přípravu staveb na roky příští,« řekl ministr. Opravovat se budou podle Ťoka mimo jiné nádražní objekty v Náchodě, Turnově, Přerově, Břeclavi, Lipníku nad Bečvou, Kuřimi, Sokolově nebo Hradci Králové.

Náklady na dokončení rekonstrukce historické Fantovy budovy pražského Hlavního nádraží se budou pohybovat kolem 500 milionů korun. Samotné stavební práce nezačnou dříve než v roce 2018, řekla v pátek mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová. Podle Ťoka si SŽDC letos nechá vypracovat studii a projektovou dokumentaci na dokončení rekonstrukce.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.