ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay.com

V Moravskoslezském kraji je vyhlášena smogová situace

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se během dne ještě zhoršila. Meteorologové ráno vyhlásili kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka smogovou situaci. Oproti ranním hodnotám se naměřené koncentrace zvýšily. Nejhorší situace je ve Věřňovicích na Karvinsku. Tam byl imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, překročen o 113 mikrogramů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se v sobotu odpoledne mezi 14.00 a 15.00 pohybovaly v regionu v rozmezí od 43 do 163 mikrogramů na metr krychlový. Podle aktuálních koncentrací byla kvalita ovzduší v regionu hodnocena převážně od uspokojivé až po velmi špatnou. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin nejsou překročeny.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. V této zimní sezoně se region potýká se smogem už od konce loňského roku. Kvalitu ovzduší ovlivňuje průmysl, doprava i topení v domácnostech, ale také škodliviny, které vítr přináší z Polska.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují v okamžiku, kdy hodnota 12hodinového průměru překročí 100 mikrogramů na krychlový metr a zároveň je předpověď meteorologických podmínek nepříznivá pro dalších 24 hodin.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.