Místo knihkupectví bude v Brně kavárna

Jako velkého knihomola mě velmi překvapil článek uveřejněný ve středečním Blesku s názvem Ostuda Brna – konec rodinného knihkupectví!. Od dob studií do dnešního dne rád navštěvuji brněnská muzea, divadla, galerie, výstavy a především knihkupectví. Nemile mě překvapilo, že rodinné knihkupectví Šimona Ryšavého na náměstí Svobody ukončilo svoji činnost v prosinci 2016. Občané i návštěvníci města si od roku 2008 mohli v tomto posledním rodinném knihkupectví koupit knihy menšinových žánrů, duchovní a filozofickou literaturu nebo knihy o Brně. Prodejnu knih jsem několikrát navštívil a vždy jsem odcházel s novou knihou či knihami a obdivoval jsem příjemnou atmosféru a ochotnou a milou paní, která často rozšířila moje znalosti o historii města.

Knihkupectví mělo v nájmu u Národního památkového ústavu, územní odborné pracoviště Brno, obchůdek o 34 m² a čtenářům zde byly nabízeny také publikace, které vydává NPÚ v Brně. Památkový ústav vypověděl knihkupectví nájemní smlouvu v září loňského roku se zdůvodněním, že si »nepřeje její další prodloužení«. Poté byla vypsána veřejná soutěž na pronájem a ústav požadoval bez milosti tržní nájemné, na které si knihkupectví prodejem knih nevydělá. Město nabídlo manželům Ryšavým prostory v bývalé Menšíkově kavárně ve Veselé ulici, které jsou však příliš velké a drahé. Rodina Ryšavých bude v nakladatelské činnosti i nadále pokračovat.

Do boje za zachování rodinného knihkupectví se zapojily i významné kulturní osobnosti. »Je ostuda, že nikdo nenašel a snad ani nehledal řešení, jak takovou instituci v Brně zachovat. Duch národa se formuje v knihách, ne v hospodách,« uvedl v článku světoznámý operní režisér Václav Věžník. Za krámek orodoval na úřadech marně. Knihkupci mají prodejnu vyklidit do 13. ledna a poté se na jejich místo nastěhuje sousední kavárna s galerií. Setkání na rozloučenou s tímto legendárním knihkupectvím se konalo 4. ledna za účasti skalních čtenářů, brněnských spisovatelů a umělců.

Chápu, že kultura a umění nemají v našem státě na růžích ustláno. Nechápu však, proč Národní památkový ústav, který je součástí Ministerstva kultury ČR, svým razantním a necitlivým rozhodnutím přispěl k ukončení činnosti oblíbené prodejny knih v centru města, kterou osm let provozovalo rodinné nakladatelství a knihkupectví manželů Ryšavých.

Donedávna jsem byl přesvědčen, že instituce, jakou je Národní památkový ústav, jejíž odborné a výzkumné činnosti si velmi vážím, ochraňuje nejenom památky, ale v rámci svých možností také podporuje zachování kulturních hodnot národa, kam zcela jistě patří i literatura a její šíření mezi čtenáře. Souhlasím s názorem operního režiséra Václava Věžníka, že »duch národa se formuje především v knihách, ne v hospodách, kavárnách a restauracích«. Čtenáři a milovníci literatury, nebuďme lhostejní k zániku rodinného knihkupectví v centru města Brna.

Josef AUGUSTIN


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 21 hlasů.

Josef AUGUSTIN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.