Chřipka si vybrala devět obětí

Chřipka v České republice řádí, a to nejen ta ptačí. Na Vysočině zemřelo kvůli chřipce už šest lidí, v Olomouckém kraji dva a další oběť hlásí i Praha. Řada nemocnic, domovů pro seniory a ústavů sociální péče zakázala návštěvy. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s epidemií chřipky zakázalo vývoz léku proti této nemoci Tamiflu.

»Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích ČR. Nejvyšší počty nemocných jsou hlášeny z krajů Jihomoravského, Moravskoslezského, Vysočiny a Olomouckého,« uvedl včera v pravidelné zprávě o výskytu chřipky Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nejvíce nemocných, a to 3479 na 100 000 obyvatel, je u dětí do pěti let. Největší nárůst, téměř o dvě třetiny ve srovnání s předchozím týdnem, zaznamenali hygienici mezi pacienty nad 60 let. Statistiky z posledních dvou týdnů byly podle hygieniků ovlivněny tím, že lidé k lékařům o Vánocích nechodili, nikoliv skutečným snížením počtu nemocných.

Nemocných lidí s akutními respiračními chorobami v Olomouckém kraji během týdne po svátcích významně přibylo. Hygienici evidují 1619 nemocných na 100 000 obyvatel, což je o 530 lidí více než v předchozím týdnu. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice v Olomouci. Podle odborníků je to však jen špička ledovce. Hygienici už evidují také dvě úmrtí, na kterých se podepsal závažný průběh chřipkového onemocnění. »Případy úmrtí máme u starších ročníků, šlo o pacienty ve věku 69 a 88 let. Bylo to v důsledku chřipky, která zkomplikovala převládající komplex chronických onemocnění,« doplnila epidemioložka Růžena Haliřová z olomoucké krajské hygienické stanice.

Na Vysočině zemřelo kvůli chřipce už šest lidí. Počet pacientů postižených akutním respiračním onemocněním se v kraji blíží hranici epidemie. Lékaři evidují 1660 nemocných v přepočtu na 100 000 obyvatel. Od začátku zvýšené nemocnosti před Vánocemi evidují lékaři osm komplikovaných případů vyžadujících hospitalizaci s umělou plicní ventilací. Z toho šest lidí chřipce podlehlo, tři z nich na konci minulého roku. V minulém týdnu zemřeli na chřipku další tři senioři, dva muži ročníků narození 1934 a 1947 z Jihlavska a žena narozená v roce 1924 z Třebíčska. Pro návštěvy byly až do odvolání uzavřeny všechny nemocnice v kraji s výjimkou Nového Města na Moravě a většina domovů pro seniory a ústavů sociální péče.

V Praze minulý týden na chřipku zemřel jeden člověk. Je to druhé úmrtí v Praze v této chřipkové sezoně, první bylo před Vánoci. Nemocných v metropoli přibývá a lze předpokládat, že nemocnost bude ve všech věkových skupinách nadále stoupat. Celkem byly v Praze zaznamenány čtyři těžké případy onemocnění chřipkou, z toho dva minulý týden. Všech pět nemocnic Pardubického kraje, tedy v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách, bude kvůli počínající chřipkové epidemii ode dneška uzavřeno pro návštěvy, stejně jako v městské nemocnici v Jablonci nad Nisou nebo ve Vsetíně. Nemocnice Podlesí v Třinci a ve Frýdku-Místku vyhlásily zákaz návštěv včera, řada nemocnic už tak učinila minulý týden nebo o víkendu.

(zku)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.