Zápisy budou v dubnu

Základní školy se při zápisu do prvních tříd budou řídit novým doporučením ministerstva, které úřad vydal na konci loňského roku. Termín zápisů, které se do loňska konaly od 15. ledna do 15. února, se jeho novelou od letoška posunul na duben. Ředitelé mohou zvolit jakýkoliv den v tomto měsíci.

Ministerstvo školství předchozí doporučení, jak mají vypadat zápisy na základních školách, vytvořilo v roce 2014. Reagovalo tehdy na stížnosti, že se praxe na různých školách velmi liší. Někde zápis připomínal přijímací zkoušku a na děti byly kladeny nepřiměřené požadavky.

Nové doporučení zachovává požadavek, aby učitel s dítětem při zápisu hovořil maximálně dvacet minut. Zápis je pro posouzení školní zralosti orientační, případná diagnostika se musí odehrávat ve školských poradnách. Ministerstvo doporučilo rodičům, aby školu informovali o případném zdravotním nebo jiném znevýhodnění svého potomka. Škola by se tak mohla připravit na to, jakou bude toto dítě při vzdělávání potřebovat podporu. Nesmí to ale ovlivnit přijetí dítěte.

Letos se zápis týká dětí narozených od 1. září 2010 do 31. srpna 2011 a dětí, které měly loni odklad školní docházky. K povinnému základnímu vzdělávání je musejí přihlásit rodiče. Ze zákona není nezbytné, aby se k zápisu dostavili s dítětem. Jeho účast se ale doporučuje a více než čtyři pětiny škol ji loni požadovaly.

Škola by měla při zápisu obecně informovat všechny rodiče o možnosti odkladu školní docházky. O pozdější nástup do školy kvůli nedostatečné zralosti žádají rodiče, kteří musejí doložit doporučení školské poradny a lékaře, nebo psychologa. Pokud rodiče o odklad nepožádají, škola musí přijmout jakékoliv dítě bez ohledu na jeho schopnosti a dovednosti, uvedlo ministerstvo.

Přijímají se přednostně děti, pro které je škola spádová. Situaci, kdy kapacita školy nestačí ani pro všechny spádové děti, považuje ministerstvo za nežádoucí. Vidí v tom selhání obce. »Úkolem obce je také v souladu s demografickým vývojem a rozvojem území rozvíjet vzdělávací infrastrukturu,« uvedl úřad. Další zájemce mohou školy seřadit podle předem vypsaných kritérií. Nejčastěji zohledňují vzdělávání staršího sourozence v téže škole, zjistila inspekce.

Inspektoři ocenili, že většina zápisů loni probíhala vhodným způsobem. Drtivá většina škol se řídila doporučením ministerstva.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.