Bílá vrána

Nikdy jsem opravdovou bílou vránu neviděl. A vlastně jsem neviděl ani tu, o které do Haló novin napsal pan Viktor Spurný ze Vsetína. Ne, řeč nebude o tamějším starostovi, hejtmanovi a senátorovi v jedné osobě, ale o něčem, co ho mile překvapilo při návštěvě jistého podniku.

»Vpluli jsme do rozbouřených restauračních EET vod. Se softwarem a pokladnami jsme byli připraveni dlouho před termínem. A protože nás vždy bavilo plavat tak trochu proti proudu, tak v tento moment zapomínáme na mnohadesetitisícovou investici, kterou nás dva systémy na hotelu a restauraci stály. A vzhledem k tomu, že se snižuje DPH z 21 procent na 15 procent, tak jsme se rozhodli vplout do těchto rozbouřených vod se sníženými cenami obědů o šest procent.«

Tento text objevil na jídelním lístku nejprve známý pana Spurného a následně i on sám. »Jsem pro spravedlivý systém EET, k narovnání podnikatelských služeb v pohostinství tak, aby poctiví nebyli v nevýhodě oproti nepoctivcům a spekulantům. Většina konkurentů této bílé vrány v pohostinství zvýšila ceny jídel až o 20 Kč a více, a to již v druhé polovině listopadu. Vzali tím neodůvodněně zákazníka na hůl, neodůvodněně si zvýšili zisk. Pro zvýšení cen neměli důvod!« napsal dále pan Spurný ve svém dopise.

Už jsem se také k EET vyjadřoval, přesněji k některým nedostatkům. A teď nevím, jestli mám nadávat na EET a toho, kdo to prosadil, nebo na majitele a provozovatele dokonce i svých oblíbených osvěžoven. Já totiž nenarazil na žádnou, která by snížila ceny, v pár hospodách se ceny nehnuly (zatím?), ale většinou naopak zdražily.

Také si myslím, že poctiví provozovatelé se nemají čeho obávat, a tak odůvodnění zdražení zavedením EET u mne neobstojí. Nelíbí se mi však, když zmiňovaný systém obtěžuje obsluhu i hosty – příkladem budiž nádražní restaurace, kde se stavíte »na jedno« před odjezdem. Kolik takových hostů přijde denně?

Ale možná je vše úplně jinak. Možná jde jen o volební kampaň a ti, kteří zdražují kvůli EET, dávají najevo, že nejsou voliči strany pana prosazovatele zmiňovaného systému. A z této logiky by pak měli být ti, kteří nezdraží, nebo dokonce zlevní, voliči strany pana prosazovatele. Pak tedy až volby dokáží, kterých je více.

Zbyšek KUPSKÝ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 46 hlasů.

Zbyšek KUPSKÝ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.