Černého uhlí se u nás těží stále méně

Objem černého uhlí vytěženého během jednoho roku se v České republice postupně zmenšuje. Vrcholu dosáhl v 80. letech minulého století. Vyplývá to z Hornické ročenky. Zatímco v roce 1980 činila takzvaná odbytová těžba 28,2 milionu tun uhlí, předloni to bylo už jen 7,6 mil. tun.

Podle analytika Petra Hlinomaze je důvodem poklesu především omezování nerentabilní těžby. Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek doplnil, že zatímco před rokem 1989 byly na území současné ČR zásoby černého uhlí těženy v rosicko-oslavanské, plzeňské, středočeské, dolnoslezské a hornoslezské pánvi, dnes už se těží pouze v posledně jmenované. Těžbu tam provádí společnost OKD, která je od května minulého roku v úpadku.

Také v Moravskoslezském kraji se ale těžba postupně utlumuje. Zatímco v roce 1991 měla OKD 73 000 zaměstnanců, nyní je to i s pracovníky dodavatelských firem asi 11 000 lidí. Například, jak jsme již v minulém týdnu připomněli, před deseti lety skončila těžba v Havířově na Karvinsku, když byl uzavřen tamní Důl Dukla.

Další pokles s uzavřením Paskova

Podle Hlinomaze pokračoval pokles objemu vytěženého uhlí v ČR i loni, trend se podle něj nezmění ani letos. »V roce 2016 bych čekal číslo blízké sedmi milionům vytěžených tun. V letošním roce pak někde mezi 6,5 a sedmi miliony tun,« řekl analytik. Samotné OKD nechtělo loňskou těžbu ani letošní plán těžby komentovat. »Tyto údaje můžeme zveřejnit až po účetní závěrce za loňský rok,« uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

Hlinomaz uvedl, že na objem vytěženého uhlí v letošním roce bude mít logicky uzavření Dolu Paskov. OKD již dříve oznámilo, že ho uzavře na konci března letošního roku. »Dá se odhadovat, že čistě na konto uzavření Paskova by mohl být meziroční úbytek těžby uhlí v objemu kolem 135 až 150 tisíc tun ročně v závislosti na tom, jak bude klesat těžba do zmíněného konce března,« upřesnil. Další tuzemské černouhelné doly by podle dřívějších informací měly fungovat nanejvýš do roku 2023.

Objem bilančních zásob se tenčí

Kromě Paskova OKD v současnosti provozuje Důlní závod 1 (doly Lazy, ČSA a Darkov) a Důlní závod 2, který vznikl přejmenováním původního Závodu Důl ČSM. OKD patří i zakonzervovaný důl Frenštát.

Podle údajů České geologické služby klesá v ČR také objem zásob, které jsou připraveny k vytěžení. Ke konci roku 2015 to bylo 41,8 mil. tun uhlí, o rok dříve 56,6 mil. tun, když ještě na konci roku 2011 šlo o 180,7 milionu tun. Objem takzvaných nebilančních zásob, jejichž těžba ani průzkum není možná například kvůli špatným geologickým podmínkám, se naopak prakticky nemění. Ke konci předloňského roku šlo v ČR o zhruba 8,8 miliardy tun černého uhlí.

(ici)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.