Takových okamžiků se házenkáři Francie dočkali v poslední dekádě několikrát. FOTO - archiv
Házenkáři Galského kohouta jsou doma favority

Turnaj turnajů ve Francii! Bez nás

Ve středu začíná světová sportovní akce měsíce ledna, mistrovství světa v házené. Reprezentační elita se schází ve Francii, v zemi, která na brankovišti bortí všechny historické zápisy. Ano, házenkáři Francie jsou králové. Na domácím šampionátu se budou loučit s reprezentačním dresem hráči, kteří v poslední dekádě dvakrát dobyli Olymp, třikrát svět a třikrát starý kontinent.

Domácí favoritem

Bohužel naši reprezentanti budou z dálky jen tiše přihlížet a závidět.

Je jasné, že supervelmoc pořádající světový turnaj si dá záležet. Troufám si tvrdit, že před námi je setkání, které vejde do dějin. Pro Němce zlaté MS v roce 2007, které připravila právě kolébka handbalu, bude pořadatelsky »trpaslíkem«.

»Samozřejmě nás naše neúčast mrzí. Takový už je ale sportovní život. Prostě se s tím musíme srovnat. Děláme vše proto, abychom zvládli kvalifikaci na ME. Pochopitelně, že to budeme pozorně sledovat. Je to velká akce. Loučit se bude generace nepřekonatelných francouzských házenkářů. Je jasné, že nás čekají krásné zápasy. Domácí budou pod tlakem, ale jsou to jasně první favorité,« reagoval trenér české reprezentace Daniel Kubeš.

Dlouhé čekání

Sport, který Češi posunuli nesmazatelně v padesátých a šedesátých letech do hrdé mysli fanoušků, už dlouhé roky stagnuje. Bohužel ani reakce mužů činu nevyznívá s výhledem do budoucna příliš optimisticky.

»Těším se a budu se pochopitelně dívat. Na druhou stranu to nebude z tohoto pohledu nervózní, to je jasné. Přeji si, abychom se na takový turnaj dostali, ale hlavně konečně tam něco předvedli. Čekáme opravdu už strašně dlouho,« tak reagoval historicky nejúspěšnější házenkář Ladislav Beneš (mistr světa 1967, stříbrný na OH 1972).

Ano, je to výstižné. Strašně dlouho znamená, že poslední kov vybojovali tehdy ještě reprezentanti Československa v roce 1972 na mnichovských OH.

Zaspali jsme

»Popravdě nemáme tým, který na MS patří. Mužstvo se přebudovává a bude to běh na dlouhou trať. Chybí zkušenosti, nebojím se říci, že je to otázka jedné generace. Zaspali jsme a dohánět ten handbalový vlak bude opravdu těžké. Naše neúčast samozřejmě mrzí. Budeme chybět na turnaji, který je lehčí co do soupeřů než ME. Je to pochopitelně otázka losu, ale na MS se dá uhrát lepší výsledek než na Evropě,« přidal svůj povzdech Vladimír Habr, bývalý reprezentační trenér a také držitel poslední velké medaile.

Turnaj, kterého se zúčastní 24 mužstev, vyvrcholí 29. ledna pařížským finále. Hrací systém čtyř šestičlenných skupin posune do osmifinále z každé skupiny vždy čtyři týmy. Nekompromisní následné vyřazovací boje slibují strhující házenkářskou přehlídku, podívanou na sport pyšnící se vizitkou jedné z nejrychlejších týmových her.

Skupina A: Francie, Norsko, Polsko, Rusko, Brazílie, Japonsko.

Skupina B: Španělsko, Island, Makedonie, Slovinsko, Tunisko, Angola.

Skupina C: Bělorusko, Chorvatsko, Německo, Maďarsko, S. Arábie, Chile.

Skupina D: Dánsko, Švédsko, Egypt, Argentina, Bahrajn, Katar.

(stu)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(stu)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joe.metelka
2017-01-12 19:55
Musím připomenout svého celoživotního kamaráda, vynikajícího a
velice skromného člověka z dob pana Vladimíra Hobra. Bronzový v roce
1964, mistr světa v roce 1967 a stříbrný z olymliády v r. 1972.
Prvoligovým brankářům nastřílel bezmála čtyřitisíce gólů, v
reprezentaci ve 108 utkáních třistasedmdessát jeden. Vrcholovou
házenou přestal hrát ve 42 letech a to kvůli zranění páteře. Tak
takovéhle házenkáře jsme měli za kruté totality, kteří hráli
"za hubičku"!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.