Méně útoků, více únosů

Celkový počet pirátských útoků ve světových mořích loni klesl na nejnižší úroveň za posledních 18 let.

Oznámil to v úterý Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB). Více však bylo únosů posádek lodí, za které piráti požadovali výkupné. K únosům docházelo především u západních břehů Afriky a v Suluském moři poblíž Filipín. Loni bylo podle úřadu v celém světě zaznamenáno 191 útoků pirátů, zatímco o rok dříve jich bylo 246. Loňský počet je přitom nejnižší od roku 1998.

Počet únosů na otevřeném moři loni vzrostl trojnásobně; při 15 incidentech bylo uneseno 62 lidí, o rok dříve to bylo 19 lidí. Z loňských 62 rukojmích bylo 34 zajato u západního pobřeží Afriky a 28 jich bylo uneseno z rybářských lodí, ale i z obchodních lodí a dalších plavidel ve vodách kolem Filipín, Malajsie a Indonésie.

»Pokračující pokles pirátských útoků je dobrá zpráva, ale některé námořní cesty zůstávají nebezpečné a nárůst počtu únosů posádek v jistých oblastech je znepokojující trend. Únosy v Suluském moři mezi východní Malajsií a Filipínami budí zvlášť velké obavy,« uvedl Mezinárodní úřad pro námořní dopravu, jehož kancelář zabývající se pirátstvím sídlí v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Filipínská provincie Sulu je baštou islamistické Skupiny Abu Sayyafa, která je napojena na teroristickou síť al-Kajdá, je nechvalně proslulá právě únosy. Podle expertů se její členové stále častěji podílejí i na pirátských útocích a únosech na otevřeném moři.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.